فروش مدرن یا سنتی؟

اگر این روزها بخواهید کسب و کار جدیدی راه بیندازید بهترین انتخاب چیست؟

سراغ یک ساختار سنتی بروید و مثل قدیم به شکل رو در رو و فیزیکی با مشتریان‌تان تعامل کنید؟ سراغ راه‌‎انداختن کسب و کار آنلاین و مدرن بروید و همه چیز را از طریق اینترنت هدایت کنید؟ شاید هم ترکیبی از هر دو گزینه نیاز شما را برطرف کند.

آنلاین یا آفلاین

پاسخ به این سوال که از الگوی سنتی استفاده کنید یا ساختار مدرن، بستگی دارد به نوع کسب و کارتان. البته که برای هر کسب و کاری داشتن یک پایگاه آنلاین و تبلیغات اینترنتی ضروری به نظر می‌رسد اما اگر شغل‌تان ایجاب می‌کند که به شکل فیزیکی و منظم در یک موقعیت جغرافیایی به‌خصوص حاضر شوید، باید بدانید که نمی‌توانید این کسب و کار را کاملا آنلاین پیش ببرید.

توسعه‌ی بازار

در بعضی از مشاغل، فروش آنلاین واقعا سودآورتر است. برای مثال فروش ماشین‌های بزرگ صنعتی، قایق یا هواپیماها را در نظر بگیرید. چنین محصولاتی بازار خاص و مشتریانی ویژه دارند. فروش چنین کالاهایی به شکل آنلاین در مقایسه با قرار دادن آن‌ها در یک فروشگاه فیزیکی بسیار آسان‌تر و سودآورتر است. چنین محصولاتی را باید به شکل گسترده در فضای آنلاین تبلیغ کنید تا بتوانید مشتریان احتمالی خود را در سراسر نقاط جهان بیابید و بتوانید به سرعت این محصولات‌ را برای مشتریان متفاوت ارسال کنید. در واقع یکی از فواید اصلی تجارت آنلاین، پیدا کردن طیف وسیعی از مشتریان و توسعه کسب و کارتان به بازارهای بزرگ‌تر است.

محدودیت زمانی و مکانی

یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که فروشگاه‌های آنلاین را با فروشگاه‌های فیزیکی سنتی متفاوت می‌کند، مسئله‌ی محدودیت زمان است. تقریبا اغلب فروشگاه‌های فیزیکی در روزها و ساعات مشخصی از هفته فعال هستند. اما در فروشگاه‌های آنلاین هیچ نوع محدودیت زمانی‌ای وجود ندارد. در عمل هر وقت که بخواهید می‌توانید اطلاعات مربوط به محصولات مختلف را مطالعه کرده و هروقت هم که بخواهید قادر به خرید از این فروشگاه‌ها هستید.

نکته‌ی دیگر اینجاست که برای هر اقدامی در فروشگاه فیزیکی، خودتان یا فروشنده‌هایی به نمایندگی از شما باید در فروشگاه حاضر شوند. این در حالی است که در فروشگاه آنلاین می‌توانید از هر نقطه‌ای از جهان که به اینترنت دسترسی داشته باشید به ویرایش مطالب درون سایت بپردازید.

اعتماد

تقریبا هر مشتری‌ای علاقه‌مند است پیش از خرید یک کالا آن را از نزدیک ببیند و بررسی کند. با این بررسی احتمالا او از وجوه مختلف محصولی که قرار است بخرد اطمینان حاصل می‌کند. یکی از مسایل مهمی که هر فروشگاه آنلاین باید با آن دست و پنجه نرم کند موضوع ایجاد اعتماد در مشتری است.

عموما مشتریان فروشگاه‌های آنلاین درباره‌ی این نکات نگرانی دارند:

  • مشتریان نمی‌توانند پیش از خرید، کالا را به شکل فیزیکی ببینند و بررسی کنند.
  • ممکن است نسبت به اعتبار شرکت شما تردید داشته باشند.
  • درباره‌ی مسایل مرتبط با واریز پول نگران هستند.
  • مشتریان نسبت به خدمات پس از فروش شما هم تردیدهایی دارند.

با توجه به نکات یاد شده، یک فروشگاه آنلاین موفق باید بتواند نسبت به تمام حوزه‌های یاد شده در مشتریان خود اطمینان ایجاد کند.

منابع مالی

باید به این موضوع هم اشاره کرد که راه‌انداختن یک کسب و کار آنلاین معمولا نسبت به کسب و کاری با همان اندازه اما به شکل فیزیکی، کم هزینه‌تر است. ( فرض بر اینست که شما محل فیزیکی فروشگاه را خریداری کنید )

در یک کسب و کار فیزیکی باید هزینه‌های زیادی بابت محل فیزیکی خاصی که از آن استفاده می‌کنید بپردازید. در واقع برای هر یک فروشگاه، نیاز دارید هزینه‌های بسیاری را متحمل شوید. هزینه‌های مرتبط با اجاره یا خرید ملک در کنار هزینه‌های مرتبط با تسهیلات رفاهی فقط بخشی از این هزینه‌ها هستند. با این وجود هزینه‌هایی که باید صرف محل فروش کنید در کسب و کار آنلاین از سر راه‌تان برداشته می‌شود و در عمل می‌توانید به سمت کسب و کار پرسودتری حرکت کنید.

امنیت

امنیت فروشگاه‌های فیزیکی از طریق نگهبان‌ها و لوازم حفاظتی و ایمنی خاص به دست می‌آید. ممکن است سارقان به فروشگاه یا فروشگاه‌های شما حمله کنند بنابراین اگر اجناس و کالاهای گران‌قیمتی می‌فروشید باید همیشه برای چنین سناریوهایی آماده باشید.

در کسب و کارهای آنلاین مساله‌ی امنیت اساسا به شکل دیگری خود را نشان می‌دهد. چون کسب و کار فیزیکی نیست، لازم نیست نگران آسیب‌ها یا سرقت فیزیکی باشید اما در چنین شرایطی همیشه حمله‌های اینترنتی و هکرها مثل یک تهدید بالقوه ممکن است موجب نگرانی شما را فراهم کنند. بنابراین در چنین کسب و کارهایی بیشتر باید نکات ایمنی مربوط به شبکه و اینترنت را رعایت کنید.

حضور در مارکت پلیس های معتبر

بهترین پیشنهاد برای راه اندازی یک کسب و کار و یا حتی توسعه کسب و کاری که در حال حاضر به صورت سنتی دارید ، حضور در مارکت پلیس های قدرتمند است . راه اندازی یک فروشگاه آنلاین معضلات و مشکلات خودش را دارد . بویژه اینکه در کسب و کارهای آنلاین رتبه ی سئو و سایت فروشگاه شما باید رتبه قابل قبولی باشد تا شما بتوانید از آن فروشگاه درآمد قابل قبولی را کسب نمایید . به همین جهت بهترین پیشنهاد اینست که شما کسب و کار آنلاین خود را در قالب حضور در یکی از مارکت پلیس های معتبر راه اندازی کنید .

مزایای مختلفی در این پیشنهاد نسبت به راه اندازی فروشگاه آنلاین اختصاصی خودتان وجود دارد . مهمترین این مزایا ، زمان است . معمولا زمانیکه شما بخواهید در یک مارکت پلیس حضور داشته باشید ، بسیار کوتاه تر از راه اندازی یک فروشگاه آنلاین است . برای این کار شما در لحظه میتوانید با عقد قراردادهای آنلاین با مارکت پلیس ، بستر و ویترین فروشگاه خودتان را داشته باشید .

در این حالت ( یعنی حضور در مارکت پلیس ) شما دیگر نگران رتبه سایت ، تبلیغات ، جذب مشتری و امثال این موارد که هر کدام هزینه های زیادی را برای شما دارد ، نخواهید بود . تمام این موارد را مارکت پلیس ها به عهده دارند . البته اینکه کدام مارکت پلیس را برای حضور آنلاین انتخاب کنم ، موضوع مهمی است .

مارکت های معروف و معتبر در ایران ، که محصول ارائه دهند زیاد نیستند . برخی از آنها در قالب مارکت پلیس های عمومی هستند مثل دیجی کالا که شما میتوانید هر نوع محصولی را در آن به نمایش بگذارید و برخی دیگر مارکت پلیس های تخصصی هستند مثل دارو کده که در آن محصولات بهداشتی ، آرایشی و دارویی ( بدون نسخه ) ارائه میشود یا مارکت پلیس تخصصی – صنعتی تهران ابزار که در آن بصورت تخصصی محصولات و تجهیزات صنعتی مثل ابزارآلات ، دستگاهها و ماشین آلات صنعتی ارائه میشود .

سرویس علم و تکنولوژی ایصمانیوز در حال آماده سازی و تدوین لیست بهترین مارکت پلیس های عمومی و تخصصی برای کمک به کسب و کارهای آنلاین است که به محض اتمام و نهایی شدن این لیست ، منتشر خواهد کرد .