بیت کوین، نسبت به طلا و سهام دارایی قدرتمندتری است

به گزارش ایصمانیوز آقای مصطفی طبری در مقاله ای که در سایت خبری عصر ایران منتشر شده است درباره بیت کوین و سرنوشت آن نسبت به طلا و سهام در روزهای گذشته به مطالب مهمی اشاره کرده است که در اینجا به آن پرداخته ایم

سه هفته پیش و با سقوط بازارهای جهانی کالا، قیمت بیت کوین تنها طی چند روز بیش از ۴۰ درصد کاهش یافت. در مواجهه با این سقوط بزرگ، منتقدین پرچمدار ارزهای دیجیتال را به خاطر عدم توانایی در حفظ ارزش خود، به باد انتقاد گرفتند. در پاسخ، تحلیلگران اکنون با انتشار داده‌هایی نشان می‌دهند که بیت کوین نسبت به بازار سهام و طلا، داراییِ قدرتمندتری برای ذخیره ارزش است.

به گزارش بیت کوینیست، ویلی وو (Willy Woo) تحلیلگر بازار، نموداری را منتشر کرده و عملکرد بازار سهام S&P500، طلا و بیت کوین را در ۵ سال اخیر مقایسه کرده است. در این نمودار علاوه بر این‌که رشد ارزش بیت کوین در این بازه زمانی کاملا مشهود است، مقایسه بین بیت کوین با طلا و بازار سهام نشان می‌دهد که حتی سقوط ارزش این ارز در دوران بحران فعلی نیز نسبت به دو مورد دیگر به مراتب کمتر به چشم می‌آید.

منتقدین ممکن است به این واقعیت اشاره کنند که سرمایه‌گذاری‌هایی که اخیرا در بیت کوین انجام شده به مراتب سوددهی کمتری داشته‌ است. با این حال، واقعیت این است در طی چند سال گذشته سرمایه‌گذاری مداوم بر روی این ارز، اقدامی هوشمندانه محسوب می‌شود. نکته قابل توجه دیگر این است که افت قیمت شدید بیت کوین در این دوره‌ی بحرانی، به هیچ عنوان بدتر از اتفاقی که برای طلا یا بازار سهام افتاده، نیست. در واقع، شاخص بازار سهام ایالات متحده اکنون به سطح سال ۲۰۱۵ رسیده است، در حالی که ارزش بیت کوین نسبت به آن زمان به صورت نمایی بیشتر شده است.

سیلواین سورل (Sylvain Saurel)، در مطلب جدید خود در وب‌سایت مدیوم (Medium) ارزش بیت کوین، بازار سهام و طلا را در ۱۲ ماه گذشته با یکدیگر مقایسه کرده است. در تحلیل وی، بیت کوین یکبار دیگر ثابت می‌کند که با فاصله بسیار زیاد، بهترین انتخاب برای سرمایه‌گذاری است. بورس اوراق بهادار که Dow Jones و S&P500 دو شاخص اصلی آن هستند، در این بازه زمانی بخش زیادی از ارزش خود را از دست داده‌ است. طلا نیز که یک گزینه سنتی برای ذخیره ارزش محسوب می‌شود، نسبت به سال گذشته ۲۵ درصد رشد داشته است. این رشد برای بیت کوین ۳۵ درصد بوده و برای یک صعود بزرگ دیگر آماده به نظر می‌رسد.

منتقدین بیت کوین معمولا این ادعا را مطرح می‌کنند که این ارز دیجیتال هیچ پشتوانه مشخصی نداشته و ارزش خود را صرفا از علاقه سرمایه‌گذاران بدست می‌آورد. این ادعا فقط تا حدی صحت دارد، چرا که بیت کوین ارزش خود را از طریق ویژگی‌های کاربردی نیز بدست می‌آورد. ساختار بلاک چین به این ارز اجازه می‌دهد بدون نیاز به واسطه‌های متمرکز، به سراسر جهان ارسال شود. علاوه بر این، امنیت بیت کوین به لطف فناوری رمزنگاری، فوق‌العاده بالاست. این ویژگی‌ها باعث می‌شوند تا تمایل به استفاده از این ارز افزایش یابد، ویژگی‌های کارآمدی که نمی‌توان آن‌ها را در دارایی‌های سنتی دید.

به عبارت ساده‌تر، بیت کوین و سایر پلتفرم‌های مبتنی بر فناوری بلاک چین، یک کلاس دارایی جدید را ایجاد کرده‌اند که به طور فزاینده‌ای در حالت اثبات کارآمدی خود در دنیای واقعی هستند. حتی جدی‌ترین منتقدین بیت کوین نیز هم اکنون می‌دانند که فناوری دفترکل توزیع شده، عملکرد خوبی داشته و نویدِ ایجاد جهانی بسیار امن‌تر و کارآمدتر را می‌دهد.

بنابراین، تعجبی ندارد که چرا سوددهیِ سرمایه‌گذاری در بیت کوین، ثابت‌شده است. همچنین، افزایش ارزش ارزهای دیجیتال در پی پذیرش بیشتر فناوری بلاک چین، کاملا منطقی به نظر می‌رسد.

تحریریه ایصمانیوز

→ خواندن مطلب قبلی

چین: دیپلمات‌های خارجی به پکن نیایند

خواندن مطلب بعدی ←

حسن روحانی: آزادی تردد میان استان ها از اول اردیبهشت

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *