۱۶ درصد جمعیت کیفری کشور در زندان‌های تهران هستند

آزادی زندانی بدون تنبه و تربیت موضوعیت ندارد.

به گفته رئیس سازمان زندان‌ها ۱۶ درصد جمعیت کیفری کشور در زندان‌های استان تهران مستقر هستند.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم به نقل ا پایگاه اطلاع رسانی سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور، محمدمهدی حاج محمدی در آیین تکریم و معارفه مدیرکل زندان‌های استان تهران با اشاره به بیانات حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای درباره ضرورت توجه به فرآیند اصلاح و تربیت زندانیان گفت: ریاست قوه قضائیه در سال گذشته بر نکاتی تاکید داشتند که به عنوان اولویت‌های این سازمان مورد توجه جدی است.

وی در بازخوانی دیدگاه و بیانات رئیس دستگاه قضا گفت: نکات مورد تاکید و تصریح ایشان (محسنی‌اژه‌ای) این بود: (( ….رویکرد اصلاح و تربیت را غلیظ‌تر ببینیم‌. کسانی که فساد می‌کنند باید مجازات شوند اما می‌توان باب جدیدی را روی این مسئله باز کرد. یکی از باب‌ها رحمت الهی باب توبه است. اگر فرد متخلفی غفلتی کرد خدا به او فرصت می‌دهد که اگر توبه کرد نه تنها او را می‌بخشد بلکه او را دوست دارد. آیا در این 40 سال برای توبه مجرمین ساز و کاری پیش بینی کرده‌ایم‌؟ من از آقای حاج محمدی می‌خواهم نسبت به این موضوع فصل جدیدی باز کنند و از مجلس و همه نظام می‌خواهم در این خصوص مشارکت کنند. چگونه باید فرصت بدهیم و بستر را فراهم کنیم که مجرمین توبه کنند.  وظیفه ما فقط نگهداری نیست بلکه تعلیم و تربیت است و باید تلاش کنیم بستری برای رشد و حرفه آموزی و اشتغال برای زندانی فراهم شود و اگر او در زندان بیکار باشد و نفس بیکاری باعث فساد می شود)).

رئیس سازمان زندان‌ها در ادامه اظهار داشت: از نکاتی که ریاست محترم قوه تاکید داشتند بحث توبه افراد، اشتغال زندانیان و حمایت از خانواده زندانیان بود که الحمدالله در حوزه اشتغال در پایان سال گذشته به رقم بی‌نظیر 54 درصد رسیدیم و امیدواریم امسال بتوانیم ضمن تثبیت این آمار، به هدف‌گذاری 80 درصدی اشتغال محکومان واجد شرایط در زندان ها برسیم.

عضو شورای عالی قوه قضائیه بیان داشت: در حوزه خانواده زندانیان که از اولویت‌های ابلاغی در سال 1400 بود از ماه مبارک رمضان گذشته سرکشی از خانواده زندانیان توسط مدیران زندان‌ها با همراهی مقامات قضائی آغاز شده است که این حرکت باید ادامه پیدا کند. دیدار با این خانواده زندانیان این باور را به وجود می آورد که خانواده نیاز به سرپرست اصلاح شده دارد و صِرف آزادی، بدون تنبه و تربیت موضوعیت ندارد.

وی با بیان اینکه صرف آزادی زندانی موضوعیت ندارد گفت: بعضا ًخانواده‌هایی را می‌بینیم که راضی به آزادی زندانی خود نیستند؛ برای همین مهمتر از آزادی زندانیان به هر قیمتی اصلاح و تربیت آنان اهمیت دارد تا فلسفه زندان در نظام جمهوری اسلامی ایران که همانا کمک به انسان‌های آسیب دیده بر مبنای گفتمان آموزشگاه نیکی ها است تحقق یابد.

حاج محمدی با اشاره به شروع ایام محرم و سالروز شهادت حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و فلسفه عاشورا گفت: این ایام برای ما باید الهام بخش نجات انسان ها بر مبنای حرکت انسانی و انقلابی امام حسین(ع) باشد.

وی در ادامه بیان کرد: باید باور کنیم روح و محور اقدامات ما باید محبت، مهربانی و دلسوزی باشد که این می‌تواند باعث توفیقات ما شود همانطور که امام حسین حتی در روز عاشورا از سر محبت و دلسوزی سعی کرد شمر را از تصمیم اشتباهش منصرف کند و به اصلاح و بازگشت شمر هم امیدوار بود. جوری نباشد که ایامی را صرفا به نگهبانی و نگهداری انسان‌های خطاکار بگذرانیم؛ بلکه باید به موضوع اصلاح و تربیت توجه داشت.

رئیس سازمان زندان‌ها در بخش پایانی سخنان خود گفت: این جلسه برای تکریم و قدردانی از زحمات آقای حیات‌الغیب است هم تشکر و هم تبریک که پس از سال‌ها خدمت در مدیریت زندان‌های چند استان این توفیق برایشان حاصل شده که در ادامه به موضوع خانواده زندانیان به عنوان مدیرعامل انجمن حمایت از زندانیان تهران بپردازد.

حاج محمدی تاکید کرد: در موضوع خانواده‌ زندانیان نیز به کار فرهنگی عمیق اعتقاد داریم که قطعاً پرداختن به دغدغه خانواده‌ها از مصادیق آن است و امیدوارم ایشان که فردی دلسوز نسبت به خانواده‌های زندانیان هستند در این حوزه موفق شوند. هر چند در کنار این مسئولیت از تجربیات ارزشمندشان در حوزه زندانبانی اسلامی به عنوان مشاور رئیس سازمان نیز بهره مند خواهیم شد.

رئیس سازمان زندان ها همچنین با معرفی دکتر علی رستمی به عنوان مدیرکل جدید زندان‌های استان تهران برای وی نیز آرزوی موفقیت کرد و با اشاره به سوابق کاری رستمی گفت: سال‌ها خدمت در کانون اصلاح و تربیت، معاونت اداره کل زندان‌های استان و مدیریت دفتر آموزش و پژوهش سازمان که فرصت مناسبی برای کارهای مطالعاتی و پژوهشی بود تجربیات گرانقدری است برای اجرای عملیات در مدیریت زندان‌های استان تهران که دارای اهمیت زیاد نیز می باشد.

وی گفت: آقای رستمی در مسئولیت اداره آموزش و پژوهش توصیه‌ها و برنامه‌ریزی‌هایی داشتند و خدمت در اداره کل زندان‌های استان تهران که تقریبا 16 درصد جمعیت کیفری کشور را به خود اختصاص داده می‌تواند فرصت مناسبی برای عملی کردن آن برنامه ریزی ها، توصیه‌ها و دستورالعمل‌ها باشد.

حاج محمدی عنوان کرد: حتما کار زندانبانی نیاز به دانش لازم دارد و باید به این سمت حرکت کنیم که همه فعالیت‌ها عالمانه‌تر باشد و امیدواریم این دانش، تجربه و سابقه همه به کار آید و با مدیریت جناب آقای رستمی در استان تهران اتفاقی رقم خورد که برای همه عزیزان در سراسر کشور الگو شود. زندانی و کمک به حل مشکلات آنان در حقیقت فرصتی است تا ما از خودمان دست گیری کنیم.

رئیس کل دادگستری استان تهران: استفاده از پابند‌های الکترونیک افزایش پیدا کند

محمدجواد حشمتی مهذب، رئیس کل دادگستری استان تهران نیز در این مراسم گفت: نگهداری و نگهبانی، فرع بر موضوع اصلی که اصلاح و تربیت است و باید این موضوع وجه غالب شود. خوشبختانه طلیعه خوبی از زمان مدیریت آقای حاج محمدی به وجود آمده و همه باید دست به دست هم دهیم و به این موضوع بپردازیم.

رئیس کل دادگستری استان تهران با بیان اینکه کار اصلی در زندان کار فرهنگی است، گفت: زمانی که زندانی محبوس می‌شود باید کار فرهنگی با ابعاد موثر صورت گیرد تا این همه زندانی را در زندان نگه نداریم. امیدوارم با حضور آقای رستمی در زندان‌های استان تهران این موضوع به جد پیگیری شود و ما نیز با تمام وجود تمام قد در خدمت اداره کل زندان‌های استان تهران هستیم.

حشمتی مهذب با بیان اینکه بیشترین زندانیان را در استان تهران داریم، گفت: لازم است استفاده از پابند‌های الکترونیک افزایش پیدا کند و استفاده از سایر تاسیسات حقوقی مورد توجه قرار گیرد.

مدیرکل سابق زندان‌های تهران: 70 درصد محکومان واجد شرایط در زندان‌ها در حال اشتغال هستند

حشمت‌الله حیات‌الغیب، مدیرکل سابق زندان‌های استان تهران و مشاور رئیس سازمان زندان‌ها در این آیین گفت: مدت 765 روز است که مسئولیت زندان‌های استان تهران را بر عهده داشتم و در این مدت با رهنمود‌ها و حمایت‌های ریاست سازمان و تلاش شبانه‌روزی همکاران اقدامات بسیار خوبی در زندان‌های استان تهران با همراهی خوب مراجع قضائی از جمله رئیس کل دادگستری استان تهران و دادستان تهران صورت گرفت.

مدیرکل سابق زندان‌های استان تهران خاطرنشان کرد: با توجه به فرسودگی و قدیمی بودن زندان‌های استان تهران و جمعیت کیفری زندان‌ها در این مدت 147 هزار و 290 متر مربع از فضای موجود مورد بهسازی و بازسازی قرار گرفت.

مدیرکل سابق زندان‌های استان تهران در ادامه با اشاره به تکمیل و راه اندازی اندرزگاه جدید زندان دماوند و بازسازی و بهسازی کامل ندامتگاه خورین گفت: آسایشگاه‌های سربازان و قرنطینه کلیه زندان‌ها و ندامتگاه زنان و کانون اصلاح و تربیت مورد بازسازی و بهسازی قرار گرفته است.

حیات الغیب با بیان اینکه 70 درصد محکومان واجد شرایط در زندان‌های استان تهران در حال اشتغال هستند، گفت: سه قرنطینه برای هر زندان برای بیماری کرونا ایجاد شده است.

وی با اشاره به واکسینه شدن حدود 12 هزار نفر اعم از زندانی و پرسنل گفت: بیش از 50 هزار بسته معیشتی بین خانواده‌های زندانیان توزیع شده است و از 480 خانوار در طول یکسال از خانواده زندانیان بازدید شده است.

مدیرکل زندان‌های استان تهران: مبنای کار ما سند تحول قضائی و سند امنیت قضائی خواهد بود

رستمی، مدیرکل زندان‌های استان تهران نیز بیان کرد: کار زندانبانی سخت است و دلیل آن پیچیده بودن این کار است و دلیل پیچیده بودن آن سر و کار داشتن با انسان هاست. تربیت کار سخت و پیچیده‌ای است. تربیت از دوران انعقاد نطفه و حتی پیش از آن آغاز می‌شود.

وی اظهار کرد: این کار زمانی سخت می‌شود که در زندان‌ها افرادی تربیت شدند و می‌خواهیم آن‌ها را اصلاح کنیم و بازگشت این افراد به مسیر درست، کار سخت و طاقت فرسایی است. انسان موجودی قابل بازاجتماعی شدن است؛ البته این مسیر، مسیر سختی است؛ افتخار این را داشتم 12 سال در کانون اصلاح و تربیت باشم و از نزدیک با تمام مشکلات آن‌ها آشنا هستم.

مدیرکل زندان‌های استان تهران خاطرنشان کرد: در زندان‌ها کار سخت‌تر است؛ چون شخصیت این افراد شکل گرفته و در این زمینه باید هزینه کنیم و تلاش و کوشش مضاعف داشته باشیم.

رستمی تصریح کرد: برنامه‌هایی که در زندان‌های استان تهران خواهیم داشت برگرفته از اسناد بالادستی نظام و قوه قضاییه خواهد بود و در این زمینه بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و فرمایشات مقام معظم رهبری مورد توجه قرار خواهد گرفت. در تمام جوامع، زندان و آسیب دیده اجتماعی وجود دارد و در هر جامعه‌ای افرادی مسیر را اشتباه می‌روند که باید آن‌ها را به مسیر درست برگردانیم.

وی با بیان اینکه مبنای کار اداره کل زندان‌های استان تهران سند تحول قضائی و سند امنیت قضائی خواهد بود، گفت: اولویت‌های تعیین شده از سوی ریاست سازمان زندان‌ها سر لوحه کار ما خواهد بود. توصیه به استفاده از دادرسی الکترونیک، توصیه اشتغال پایدار و هدفمند، حمایت از خانواده‌های زندانیان و تلاش برای تامین اعتبار و بدهی‌ها، بهسازی و بازسازی زندان‌ها و بهره گیری از تاسیسات حقوقی جدید از دیگر محور‌های اظهارات مدیرکل زندان‌های استان تهران بود.

تحریریه

→ خواندن مطلب قبلی

صارمی رئیس حوزه ریاست قوه قضائیه شد

خواندن مطلب بعدی ←

نتیجه انتقاد رئیس قوه قضائیه؛ تعیین جریمه و برخورد قضائی برای قضاتی که…

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *