پناهجویان اوکراینی، سرگردان وعده‌های آمریکایی

 گزارش ها از مرز مکزیک و آمریکا حاکی از آن است پناهجویان اوکراینی که با تغییر قوانین پناهندگی آمریکا سرگردان و ناامید مانده اند، اکنون بر سر راه خود چیزی جز یک حصار مرزی زنگ زده و وعده های آمریکایی نمی بینند.

به گزارش روز شنبه ایصمانیوز به نقل از تارنمای شبکه خبری اسکای نیوز، هزاران پناهجوی اوکراینی در هفته‌های اخیر توانسته‌ بودند خود را از مکزیک به آمریکا برسانند، ولی در پی تغییر قوانین آخر هفته گذشته، ناامیدتر از زمان حمله روسیه به نظر می رسند.

اکنون پناهجویانی که از اوکراین در شرق اروپا خود را به مرز مکزیک و آمریکا رسانده اند چیزی جز یک حصار مرزی زنگ زده و وعده های آمریکایی نمی بینند.

گذرگاه مرزی مکزیک- آمریکا که یکی از شلوغ ترین گذرگاه های مرزی جهان است هزاران اوکراینی را به تیخوانا (شهری در مکزیک در مجاورت مرز آمریکا) کشانده است.

این منطقه که یکی از مسیرهای محبوب و بدون نیاز به ویزا بود، در پی تغییر قوانین در هفته های اخیر به محلی برای سرگردانی پناهجویان اوکراینی بدل شده است. جایی که اوکراینی ها باید اکنون از طریق یک دستور کار رسمی ایالات متحده نخست درخواست پناهندگی بدهند.

همین موضوع سبب شده تا تعداد بسیاری از پناهندگان را در مکزیک بلاتکلیف و نومید بگذارد. گزارش ها حاکی از آن است که حتی پناهگاه موقت “بنیتو خوارس” که محل اسکان صدها پناهنده بود نیز برای همیشه بسته شده است.

اوکسانا یک زن پناهجوی اوکراینی که با دو فرزند خردسال دوقلویش خود را به مرز آمریکا رسانده در این خصوص گفت: من شوکه هستم. ما عمیقا ناامید شده ایم.

او تعریف می کند که چگونه مجبور شده همسر و پسر بزرگترش را که باید برای جنگیدن در اوکراین می ماندند، ترک کرده و امیدوارانه خود را به مرز آمریکا و مکزیک رسانده است.

برای آلینا زن پناهجوی دیگر که همراه با پسر پنج ساله اش این مسیر طولانی را طی کرده، مکزیک پنجمین کشوری است که از زمان ترک اوکراین در یک ماه پیش در آن اسکان موقت داشته است.

او می گوید چگونه پس از این می تواند امیدوار باشد؟ هر روز و هر دقیقه اخبار بد و بدتری می شنوید و در چنین شرایطی چگونه می توان دوباره زندگی را آغاز کرد.

بر اساس اطلاعات به روزرسانی شده آژانس پناهندگان سازمان ملل (UNHCR)، با گذشت بیش از دو ماه از جنگ اوکراین، شمار پناهجویانی که روزانه همچنان خانه‌های خود را ترک می‌کنند، در حالی از پنج میلیون نفر فراتر رفته (۵.۰۳ میلیون نفر) که ۷.۱ میلیون آواره داخلی را نیز باید به آن اضافه کرد.

تحریریه

→ خواندن مطلب قبلی

الکاظمی از گشایش واقعی در روابط عربستان و ایران خبر داد

خواندن مطلب بعدی ←

سیل پیام‌های تسلیت در غم از دست دادن نادر طالب‌زاده؛ هنرمندی که متعهد بود

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *