پس از مزارشریف،جلال‌آباد هم به طالبان واگذار شد/عکس

پس از مزارشریف،جلال‌آباد هم به طالبان واگذار شد/عکس

تصاویر منتشر شده در فضای اجتماعی نشان می دهد که گروه طالبان وارد دفتر استاندار ننگرهار شده و افراد مسلح طالبان در اطراف ضیاالحق امرخیل قرار دارند.این واقعه پس از سقوط مزارشریف رخ داد.

به گزارش خبرآنلاین، لحظاتی پس از توئیت ذبیح الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان مبنی بر پیشروی به طرف مقر استانداری و فرماندهی پلیس، تصاویر طالبان در دفتر استاندار ننگرهار در فضای  مجازی منتشر شد و افراد طالبان در اطراف استاندار دیده می شود.

پس از مزارشریف،جلال‌آباد هم به طالبان واگذار شد/عکس

از دیروز تاکنون شهرهای شرنه در پکتیکا، گردیز در پکتیا، اسعدآباد در کنر، مرکز استان لغمان، مزارشریف در شمال و فاریاب به تصرف طالبان در آمد و صبح امروز نیز شهر جلال آباد سقوط کرد.

اما وضعیت در کابل پایتخت آرام است و شب گذشته شورشی در زندان مرکزی پلچرخی کابل رخ داد اما وزارت دفاع ساعت ۳ بامداد اعلام کرد که شورش خاموش شد و زندانیان به سلول های خود برگشتند.

عطامحمد نور فرمانده نیروی مردمی در استان بلخ پس از سقوط بدون جنگ شهر مزارشریف از یک توطئه بزرگ خبر داد و نوشت که تمام تجهیزات و سلاح های دولت با یک توطئه بزرگ به طالبان واگذار شد و قصد به دام انداختن و ی و ژنرال دوستم را نیز داشتند.

اما هشدار داده است که چنین توطئه برای سران کابل نیز چیده شده و آنها باید متوجه خود باشند.

پیشروی سریع طالبان کشورهای خارجی و مردم افغانستان را حیرت زده ساخته است و همه افغان سراسیمه شده اند و در وضعیت کنونی نمی دانند چه کنند.

شهرهای بزرگ افغانستان یکی پس از دیگری به تصرف نیروهای طالبان در می‌آیند که در آخرین مورد آن شهر مزار شریف مرکز ولایت بلخ به دست این نیروها سقوط کرد.

در حال حاضر علاوه بر خروج نیروهای نظامی خارجی، برخی از سفارتخانه‌ها نیز فعالیت خود را متوقف کرده‌اند یا کاهش داده‌اند با این حال محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در یک پیام ویدیویی به مردم این کشور اطمینان داد که از گسترش بیشتر خشونت و آوارگی در این کشور جلوگیری می‌کند.

از سوی دیگر پنتاگون روز گذشته اعلام کرد که کابل، پایتخت افغانستان با «تهدید قریب الوقوع» روبرو نیست. این سخنان در حالی مطرح شده است که طالبان با حضور در ولسوالی چهار آسیاب به ۱۱ کیلومتری جنوب کابل رسیده است.

گفتگوی تلفنی وزیر خارجه آمریکا و رئیس‌جمهور افغانستانآنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا و اشرف غنی رئیس‌جمهور افغانستان در تماسی تلفنی درباره وخامت اوضاع در این کشور گفتگو کردند.

در بیانیه‌ای که از سوی وزارت خارجه آمریکا منتشر شده آمده است که طرفین درباره ادامه تلاش‌های سیاسی و دیپلماتیک برای کاهش خشونت تبادل نظر کرده‌اند و آقای بلینکن بر «تعهد آمریکا به رابطه امنیتی و دیپلماتیک قوی با دولت افغانستان و ادامه حمایت از مردم این کشور» تاکید کرده است.

عطا محمد نور: سقوط مزار شریف نتیجه یک «توطئه بزرگ، سازمان‌یافته و ناجوانمردانه» بود

عطا محمد نور، والی پیشین بلخ و از فرماندهان جهادی افغانستان، به دنبال سقوط شهر استراتژیک مزار شریف در پیامی گفته است: «با تاسف در یک توطئه بزرگ، سازمان یافته و ناجوانمردانه، تمامی امکانات حکومتی و نیروهای دولتی به طالبان تسلیم داده شد.»
وی افزوده که او و مارشال دوستم، والی بلخ، و شماری از دیگر مقامات این ولایت در مکانی امن بسر می برند. این دو پیشتر گفته بودند مانع از سقوط شهر به دست طالبان خواهند شد.
در پاییز ۱۳۸۰ نیروهای محمد عطا نور و دوستم با همکاری یکدیگر طالبان را از مزارشریف بیرون رانده بودند.

تحریریه

→ خواندن مطلب قبلی

بایدن: برای رئیس‌جمهور بعدی جنگ به ارث نمی‌گذارم!

خواندن مطلب بعدی ←

ترکیه اطراف اربیل را بمباران کرد

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *