والیبال ۴ سال، نه ثبات مدیریتی داشت؛ نه سرمربی!

مومنی مقدم: قهرمانی آسیا چالش سختی برای عطایی است

رضا مومنی مقدم،مربی والیبال،در حالی که مهمترین دلیل ناکامی تیم ملی در المپیک توکیو را به بی ثباتی ربط می دهد، اما معتقد است فدراسیون از حالا باید به فکر برنامه ریزی برای پاریس باشد.

مهری رنجبر: رضا مومنی مقدم مربی و کارشناس والیبال، ناکامی تیم ملی در المپیک را به عدم ثبات مدیریت فدراسیون و سرمربی ربط می دهد.به نظر او برای ریشه یابی اتفاقی که در المپیک توکیو برای تیم ملی افتاد، باید به اتفاقات بعد از ریو نگاه کرد. کارشناس والیبال نه ولادیمیرآلکنو را مقصر محض ناکامی تیم ملی در المپیک می داند و نه فقط داورزنی رئیس فدراسیون. به نظر او دلایل و شرایط زیادی این قضیه را برای والیبال ایران رقم زد. او معتقد است اما فدراسیون برای المپیک ۲۰۲۴ پاریس از حالا باید دست بکار شود.

با او درباره شرایط تیم ملی گفتگو کردیم که در ادامه می‌خوانید:

چرا تیم ملی در المپیک توکیو ناکام بود؟
نباید تنها به نتایج تیم در المپیک توکیو نگاه کرد، بلکه باید ببینیم از المپیک ریو تا توکیو چه در والیبال گذشته است. فدراسیون در این چهار سال ثبات مدیریتی نداشت، وقتی داورزنی به وزارت رفت، احمد ضیایی، علی فتاحی و داوری رئیس و سرپرست فدراسیون بودند. تیم ملی هم ثبات کادر فنی نداشت و بعد هم با شیوع کرونا از اردو و تمرین خبری نبود. سعید معروف در این مدت یکسال و نیم تمرین نداشت و لیگ چین هم مدام به تعویق می افتاد تا در نهایت دو هفته ای جمع و جور شد. با وجود همه این مسائل تیم ما در لیگ ملتها آن صلابت و ثبات همیشگی را نداشت. همین مساله به تیم ضربه زد.

به نظر شما تغییر سرمربی چقدر تاثیرگذار بود؟
تیم ملی والیبال با کولاکوویچ چند سالی کار کرد و نتایج خوبی مثل سکوی سوم قهرمان قهرمانان قاره ها، قهرمانی آسیا و حتی سهمیه المپیک را با او گرفت، اما با شیوع کرونا و به دلیل اینکه هیج مسابقه ای تا المپیک نبود، قراردادش را فسخ کردند، بعداز جلساتی که برگزار شد از بین مربی ایرانی و خارجی، ولادیمیر آلکنو انتخاب شد. در حالی ما نباید سیستم کشورهای عربی را داشته باشیم، یعنی از مربی برای دو، سه ماه کار نتیجه بخواهیم و او هر چند اسم و رسم دار باشد،به خاطر عدم نتیجه گیری برکنار شود، درست مثل آلکنو. حتی ما وقتی ولاسکو به ایران آمد سال اول حضورش یعنی ۲۰۱۱ و۲۰۱۲ تیم ملی نتیجه نگرفت و در انتخابی المپیک به استرالیا باخت و به المپیک لندن نرفت، اما با حضور مستمر ولاسکو در تیم، آشنایی اش با روحیه وفرهنگ ما، بعداز آزمون و خطاها، تیم نتایج خوبی گرفت.

آلکنو مقصر اصلی ناکامی تیم ملی در لیگ ملتها بود؟
آلکنو مقصر ناکامی تیم ملی در لیگ ملتها نیست. اگر بعد از انتخاب سرمربی، اردوها زودتر شروع می شد، حتی اردوهای مقطعی و کوتاه مدت، مثل لهستان به آمادگی بهتر تیم کمک می کرد. ژاپن حریف دیرینه ما که در این یکسال و نیم دو بار تیم ملی والیبال را شکست داده، تنها به دلیل ثبات سرمربی اش یویجی ناکاگایچی و حضور فیلیپ بلن فرانسوی کنارش خوب نتیجه گرفته و حالا در رنکینگ جهانی هم جایگاهی بالاتر از تیم ما دارد. چرا که در این چهار سال اصولی کار کرده و نتیجه اش صعود از دور مقدماتی المپیک به مرحله دوم بود. در مقابل تیم ما افت خیلی بدی کرد و حالا در ردیف تیم های تونس و ونزوئلا قرار گرفته است.

برای نتیجه در المپیک ۲۰۲۴ پاریس چه باید کرد؟
ما باید برای المپیک پاریس از حالا برنامه ریزی سه ساله داشته باشیم ، هم از نظر مدیریت و هم کادر فنی تیم ملی و تغییر نسل بازیکنان هم باید زودتر انجام شود. با تعیین تکلیف می توان در المپیک پاریس، نتیجه خوب که نه، اما نتیجه در خور شان والیبال ایران گرفت. البته که  تیم ملی والیبال می تواند در پاریس هم حتی روی سکو برود، اما به شرطی که همه چیز در حد تیم های اول تا سوم المپیک باشد. مساله مهمی که در این چهارسال خبری از آن نبود.

والیبال ۴ سال، نه ثبات مدیریتی داشت؛ نه سرمربی!

با ناکامی تیم ملی در المپیک، خیلی ها به داورزنی رئیس فدراسیون انتقاد کردند. این مساله را چطور می بینید؟
متاسفانه، نبود رویکرد درست و ندادن مشاوره خوب از هیات رئیسه به رئیس فدراسیون، باعث می شود تا در وقت برد بگویند ما بودیم و به وقت باخت خودشان را کنار بکشند. در حالی که برد و باخت برای همه است. شانه خالی کردن از نتیجه تیم، کار غیر حرفه ای است. اگر اعضای هیات رئیسه درباره مساله‌ای نقد و نظری دارند باید در جلساتشان مطرح کنند تا به جمع بندی برسند، وقتی همه درباره مساله به جمع بندی رسیدند و امضا کردند، باید پای آن بایستند. بنابراین همه اعضای هیات رئیسه باید هم ناکامی را گردن بگیرند و هم موفقیت  و البته برنامه ریزی برای وضعیت بهتر والیبال را. شاید حالا بهتر باشد که داورزنی بیشتر شفاف سازی کند، درباره اینکه همان موقع چه کسانی موافق  یا مخالف آلکنو بودند.

چطور؟
فکر می کنم  ۷۰،۸۰ درصد اعضای هیات رئیسه غیر والیبالی هستند، که بنابراین نظرات آنها در باره والیبال کارشناسانه نیست. آنها شاید بتوانند درباره اسپانسر و یکسری شرایط مالی فدراسیون نظر بدهند اما درباره مسائل فنی نه. با این شرایط بهتر است هیات رئیسه فدارسیون خانه تکانی کند. به نظرم بد نیست داورزنی درباره یکسری مسائل مثل اینکه چرا برای اعضای کمیته فنی مثل  بهنام محمودی حکم صادر نشده شفاف سازی کند.

حضور بهروز عطایی روی نیمکت تیم ملی والیبال را چطور می بینید؟
عطایی جزو مربیان خوب والیبال ایران است. اما به نظرم باید به او فرصت داده شود، تا تاثیرگذاری اش را ببینیم. او حالا هم درتیم جوانان و هم تیم ملی کار می کندو به طور حتم موافق و مخالف هم دارد. هرچند نتیجه با دو تیم تاثیر زیادی در آینده برای تصمیم استفاده از مربیان ایرانی دارد. چرا که فدراسیون با عملکرد او با تیم ملی در قهرمانی آسیا ، می تواند درباره مربیان ایرانی برنامه ریزی کند.

اگر تیم ملی بدون ستاره ها و با ترکیب جدید در جام ملتهای مردان آسیا با عطایی، نتیجه نگیرد، فاجعه است؟
فاجعه نیست، چرا که عطایی تیم متحول شده را دست گرفته است. تیمی با ترکیب بازیکنان جوان تر . البته که تیم دوم هم بازیکنان خوبی مثل میثم صالحی از ستونهای تیم کنار میلاد عبادی پور،هست. حتی جواد کریمی پاسور تیم، یا صابر کاظمی و بردیا سعادت پشت خط زن ها، علی اصغر مجرد سرعتی زن  خوبی داریم. در واقع  ترکیب تیم ملی  بدون با تجربه ها هم تیم خیلی خوبی است و ما باز هم از آن توقع تکرار قهرمانی آسیا را داریم. هر چند این رقابتها در توکیو با وجود ژاپن میزبان و با تجربه چالش خیلی بزرگ و سختی برای بهروز عطایی محسوب می شود.

تحریریه

→ خواندن مطلب قبلی

ادامه پیام‌های تبریک مقامات جهان به وزیرخارجه جدید؛ قطر امیرعبداللهیان را دعوت کرد

خواندن مطلب بعدی ←

چرا موفقیت ملایی در المپیک دیده نشد؟

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *