واردات لوازم‌ خانگی آزاد شد؟

هاشمی گفت: خبر آزادسازی واردات لوازم خانگی به کشور از اساس کذب است و گاهی به نظر می‌رسد برخی از افراد به دنبال انحصار هستند.

عباس هاشمی دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی ایران درباره خبر واردات لوازم خانگی اظهار کرد: این خبر از اساس کذب بود. مدتی قبل وزارت خزانه داری آمریکا مجوزی در راستای رفع بخشی از تحریم‌ها داده بود. اعلام کرده بودند اقلامی را که ایران قصد دارد وارد کند می‌تواند از اموال بلوکه شده خود تامین ارز کرده و وارد کشور کنند. اصلا حرفی از لوازم خانگی در میان نبود و این خبر کهنه را بهانه کردند.

او تصریح کرد: عده‌ای در داخل کشور نگران باز شدن واردات هستند و گاهی به نظر میرسد به دنبال انحصار باشند و این موضوع نگران کننده‌ای است. تا نام کره جنوبی مطرح می‌شود اعلام می‌کنند که کسی به دنبال واردات هستند در حالی که کشور استراتژی دارد و همینطور آزاد و بی حساب و کتاب نیست. این خبر مجوزی کلی است که می‌تواند برای تامین دارو، رفع بدهی‌های قبلی و مواردی از این قبیل مورد استفاده قرار بگیرد.

دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی ایران با تاکید بر این که از اساس حرفی از واردات لوازم خانگی مطرح نیست، گفت: استراتژی صنعتی و اقتصادی کشور مبنای واردات است و کسی برای واردات لوازم خانگی تعیین تکلیف نمی‌کند، هیچ کشوری اجازه تعیین تکلیف برای واردات یا تولید محصولی مثل لوازم خانگی برای ما را ندارد.

واردات لوازم‌ خانگی آزاد شد؟

هاشمی ادامه داد: اولویت ما برای واردات مواد اولیه، ماشین آلات، تجهیزات و مواردی ازاین قبیل است و کسی خواستار واردات مواد اولیه به کشور نیست. بعد از مدت ها دست و پنجه نرم کردن با مشکلات و شرایط سخت، تازه واحدهای تولیدی دارند شکل می‌گیرند و به ثبات می‌رسند.

او تصریح کرد: این خبر از سمت برخی منتشر شد که نگران سهم بازار داخل خودشان هستند؛ نگران بودند زمانی واردات باز شده و برای تولید با مشکل مواجه شوند در حالی که این ممنوعیت تا ابد ادامه نخواهد داشت و کسانی که نگران این موضوع و سهم بازارشان هستند باید به دنبال بهبود کیفیت تولیدات خود باشند.

دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی ایران با تاکید بر این که منافع عده‌ای در انتشار این خبر بود تصریح کرد: ممنوعیت واردات تیغ دولبه است و اگر زمان و اصول مناسبی برای آن تعیین شده باشد می‌تواند برای بهبود فضای تولید موثر واقع شود اما ایجاد فضا برای توسعه واحدهای تولیدی نباید باعث انحصار و ضایع شدن حقوق مصرف کنندگان شود. انحصار در نهایت جلو پیشرفت واحدهای تولیدی را گرفته و باعث ضایع شدن حقوق مصرف کنندگان می‌شود.

تحریریه

→ خواندن مطلب قبلی

افسانه دریای آب‌های ژرف در ایران؛ زیر زمین دیگر آب پیدا نمی‌شود

خواندن مطلب بعدی ←

قیمت امروز خودرو داخلی/20 شهریور

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *