نتیجه انتقاد رئیس قوه قضائیه؛ تعیین جریمه و برخورد قضائی برای قضاتی که…

رئیس دیوانعالی کشور با اشاره به اظهارات رئیس قوه قضائیه درباره قضاتی که به دفعات رأی خلاف شرع صادر می‌کنند گفت: از این پس برای قضاتی که آراء آنها مشمول ماده ۴۷۷ شوند و نقض شود نمره منفی در نظر گرفته می‌شود و در صورت تکرار برخورد قضایی صورت می‌گیرد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در سی و نهمین روز مسئولیت خود در دستگاه قضا صبح امروز به مدت  سه ساعته در دیوان عالی کشور حضور یافت.

قاضی‌القضات همچنین در نشست هیئت عمومی دیوان عالی کشور حضور یافت و از نزدیک در جریان روند صدور رای وحدت رویه درباره یکی از موضوعات مهم قضایی قرار گرفت.

رئیس قوه قضائیه طی سخنانی در نشست هیئت عمومی دیوان عالی کشور از این دیوان به عنوان بالاترین مرجع قضائی یاد کرد و وظایف مهم این مجموعه را نظارت بر احکام دادگاه‌ها و صدور رأی وحدت رویه درباره موضوعات قضائی مورد اختلاف عنوان کرد.

محسنی‌اژه‌ای با تاکید بر تقویت نظارت بر احکام دادگاه‌ها در کنار رسیدگی به فرجام‌خواهی‌ها و اعاده دادرسی‌ها و اعمال ماده 477 به مسئولان و قضات دیوان توصیه کرد برای جلوگیری از نقض مکرر آراء قضائی صادره، آرایی که به دلیل اشکالات ماهوی و شکلی از سوی دیوان نقض می‌شود را مورد آسیب‌شناسی قرار دهند.

رئیس دستگاه قضا تاکید کرد: دیوان عالی هرچند وقت یک‌بار اشکالاتی که در آراء قضائی مشاهده می‌کند که به صورت مکرر اتفاق می‌افتد را به ستاد قوه قضائیه اعلام کند تا هم در دستور کار آموزشی قرار گیرد و هم در صورت لزوم با صدور بخشنامه و دستورالعمل از تکرار آن جلوگیری شود.

محسنی اژه‌ای درباره وظیفه دیگر دیوان عالی کشور برای صدور رأی وحدت رویه درباره مسائلی که مورد برداشت و تفاسیر مختلف قرار می‌گیرند، به قضات دیوان عالی توصیه کرد از مصلحت اندیشی در اظهارنظر درباره این موضوعات اجتناب کنند. دیوان عالی کشور جای مصلحت‌اندیشی نیست و باید بر اساس مرّ قانون و استنباط قضات صاحب‌نظر دیوان، رأی وحدت رویه صادر شود.

وی همچنین با اشاره به شفاف نبودن برخی قوانین که موجب برداشت‌ها و تفاسیر مختلف می‌شود از قضات دیوان عالی کشور خواست هرجا به قانونی برخورد کردند که به دلیل فقدان صراحت موجب اختلاف می‌شود، نظر کارشناسی خود را برای اصلاح قانون توسط مجلس اعلام کنند.

رئیس دستگاه قضا تاکید کرد: قوانینی که وضع می‌شوند باید صراحت و شفافیت داشته باشند اما گاهی برخی قوانین دارای این شفافیت نیستند که باید مورد آسیب‌شناسی قرار گیرند.

محسنی اژه‌ای همچنین با تقدیر از تشکیل شورای علمی در دیوان عالی کشور برای بررسی کیفی احکام دیوان و آراء وحدت رویه در عین حال متذکر شد که این شورا نمی‌تواند رأی وحدت رویه را تصویب کند بلکه این کار از وظایف هیئت عمومی دیوان است.

رئیس قوه قضائیه خاطرنشان کرد: آنچه از سوی دیوان عالی به عنوان حکم یا رأی وحدت رویه صادر می‌شود باید واجد استدلال‌های قوی و شفاف و دقیق باشد تا خود این آراء موجب برداشت‌ها و تفاسیر مختلف نشود.

محسنی‌اژه‌ای با تقدیر از زحمات و تلاش‌های مدیران و کارکنان دیوان عالی کشور برای کاهش پرونده‌ها و تلاش‌های صورت گرفته در جهت به‌روزرسانی آراء وحدت رویه، بر لزوم دقت در صدور نظرات و انشاء آنها تاکید کرد تا نظرات دیوان از لحاظ محتوایی و شکلی کمترین نقد را داشته باشند.

پیش از سخنان رئیس قوه قضائیه، حجت‌الاسلام والمسلمین مرتضوی مقدم رئیس دیوان عالی کشوربا ارائه گزارشی از وضعیت و عملکرد این دیوان در دوره تحول، وظایف اصلی دیوان را نظارت بر احکام دادگاه‌ها و ایجاد وحدت رویه عنوان کرد.

وی افزود: دیوان علاوه بر نظارت بر احکام دادگاه‌ها از طریق فرجام خواهی‌ها، حل اختلافات، اعمال ماده 477 و اعاده دادرسی در دوره جدید، با سفرهای استانی به بررسی آراء دادگاه‌ها و ارزیابی عملکرد قضات می‌پردازد.

رئیس دیوان عالی کشور همچنین  با اشاره به اظهارات رئیس قوه قضائیه در مورد قضاتی که به صورت مکرر رای خلاف بین شرع صادر می‌کنند گفت: بر اساس تدابیر اتخاذ شده، از این پس برای قضاتی که آراء آنها مشمول ماده 477 شوند و نقض شود نمره منفی در نظر گرفته می‌شود و در صورت تکرار برخوردهای قضایی لازم با آنها صورت می‌گیرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین مرتضوی مقدم همچنین از بروزرسانی آراء وحدت رویه در دیوان عالی کشور خبر داد و نظرات صادره از سوی هیئت عمومی را آراء کاربردی و تحول‌آفرین برای نظام قضایی دانست.

وی با اشاره به تشکیل شورای علمی دیوان عالی کشور بر اساس آیین نامه جدید این دیوان گفت که این شورا قبل از طرح گزارش‌ها در هیئت عمومی آنها را بررسی می‌کند و پس از صدور آراء نیز، آراء صادره اعضای هیئت عمومی را از لحاظ کیفی برای کاهش ایرادات احتمالی مورد بررسی قرار می‌دهد.

رئیس دیوان عالی کشور همچنین از صدور مجوز مجله تخصصی دیوان نیز خبر داد و گفت که احکام منتخب دیوان و آراء وحدت رویه در این مجله برای نقد و بررسی کارشناسان حقوقی و قضایی منتشر می‌شود.

در این نشست قضات دیوان عالی کشور در حضور حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای به بحث و بررسی نحوه ترتیب اثر دادن به توبه محکومان مجازات‌های تعذیری پس از قطعی شدن آراء صادره پرداختند که دادستان کل کشور و رئیس قوه قضائیه نیز نظرات خود را در این خصوص ارائه کردند.

در این نشست همچنین تعدادی از قضات دیوان عالی کشور با تقدیر از مقام معظم رهبری به واسطه انتصاب رئیس دستگاه قضا از میان چهره‌های درون قوه قضائیه، این انتصاب را موجب تسریع در روند تحول نظام قضایی در دوره تحول و تعالی دانستند

تحریریه

→ خواندن مطلب قبلی

۱۶ درصد جمعیت کیفری کشور در زندان‌های تهران هستند

خواندن مطلب بعدی ←

لیست فرهاد؛ مجیدی این نفرات را می‌خواهد

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *