معاون وزیر صنعت: اصلاح اساسنامه سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی

معاون وزیر صنعت از اصلاح اساسنامه سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران به منظور حضور موثر و بیشتر بخش خصوصی در شهرک‌های صنعتی خبر داد.

معاون وزیر صنعت از اصلاح اساسنامه سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران به منظور حضور موثر و بیشتر بخش خصوصی در شهرک‌های صنعتی خبر داد.

 

*** اصلاح اساسنامه سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی

 

به گزارش صنایع، علی رسولیان درباره اصلاح اساسنامه سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران به منظور حضور موثر و بیشتر بخش خصوصی در شهرک‌های صنعتی، اظهار داشت:

با تلاش‌های صورت گرفته از سال ۹۹ تا کنون که از سوی رهبر معظم انقلاب به عنوان سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها مزین شده است، هیات وزیران در نشست ۲۴ مردادماه به منظور حضور موثر و بیشتر بخش خصوصی و رفع موانع موجود در شهرک‌ها و نواحی صنعتی، با اصلاح اساسنامه این سازمان به‌عنوان سازمان توسعه‌ای متولی صنایع کوچک و متوسط کشور موافقت کرد.

 

*** موارد اصلاح اساسنامه سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی

 

وی افزود: به موجب اصلاح اساسنامه مذکور، مطالعه، بررسی و برنامه‌ریزی همه جانبه برای احداث شهرک‌های صنفی تولیدی و صنعتی، انجام عملیات و خدمات مورد نیاز شرکت‌های زیرمجموعه در تمامی زمینه‌ها برای توسعه صنایع کوچک و به‌کارگیری روش‌های اجرایی مناسب مشارکت بخش عمومی ـ خصوصی از قبیل تامین منابع مالی، ساخت، بهره‌‌برداری و واگذاری، تامین منابع مالی، ساخت و بهره‌برداری ،طرح و ساخت کلید در دست و یا ساخت، بهره‌‌برداری و مالکیت با پیش‌ بینی تضمین‌های کافی و تدابیر بودجه‌ای برای ایجاد هماهنگی در احداث، اجرا و اداره امور شهرک‌های صنعتی و نظارت بر آن‌ها، به موضوع فعالیت‌های سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران اضافه ‌شد.

 

*** افزایش سرمایه سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی

 

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، اضافه کرد:

همچنین سرمایه این سازمان از مبلغ سه میلیارد و ۵۶۳ میلیون ریال به مبلغ ۶۷۲ میلیارد و ۲۱۹ میلیون ریال افزایش می‌یابد که به ۶ میلیون و ۷۲۲ هزار و ۱۹۰ سهم یکصد هزار ریالی با نام تقسیم می‌شود که تمام آن متعلق به دولت و غیرقابل انتقال است.

 

*** ایجاد زمینه‌های لازم برای راه ‌اندازی‌، هدایت و توسعه سرمایه ‌گذاری‌ها

 

رسولیان در  ادامه، افزود: بر اساس بند (۲) ماده (۴) اساسنامه سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، ایجاد زمینه‌های لازم برای راه ‌اندازی‌، هدایت و توسعه سرمایه گذاری‌های بخش غیردولتی در صنایع کوچک به‌ویژه در مناطق کمتر توسعه یافته در چارچوب سیاست‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت و مشارکت در ایجاد آن‌ها از طریق‌ شرکت‌های زیرمجموعه فراهم خواهد شد.

همچنین به موجب بند (۱۰) ماده (۴) اساسنامه، مطالعه‌، بررسی و برنامه‌ریزی همه جانبه برای احداث شهرک‌های صنعتی اعم از عمومی‌، تخصصی ‌(از جمله صنایع تبدیلی‌، کشاورزی و غیره‌)، فناوری‌، مجموعه کارگاهی، زادپروری (انکوباتوری‌) و شهرک‌های صنفی، از جمله موضوعات فعالیت سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران می‌باشد.

 

*** دیگر اصلاحات سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران

 

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، انجام عملیات و خدمات مورد نیاز شرکت‌های زیرمجموعه در تمامی زمینه‌ها (فنی‌، مالی‌، اداری‌، خدماتی‌، آموزش و توسعه صنایع کوچک‌، اطلاع ‌رسانی‌، بازرگانی و مشاوره‌ای‌) برای گسترش و تأمین تأسیسات زیربنایی شهرک‌های ‌صنعتی و سایر خدمات مورد نیاز را نیز از دیگر محورهای فعالیت این سازمان در بند (۱۳) ماده (۴) اساسنامه بیان کرد که با اصلاحات انجام شده، ارتقاء یافته است.

 

رسولیان، تصریح کرد: سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران همچنین بر اساس بند (۱۴) ماده (۴) اساسنامه خود نسبت به ایجاد هماهنگی در احداث‌، اجرا و اداره امور شهرک‌های صنعتی و نظارت بر آن‌ها به منظور استفاده ‌مطلوب از سرمایه‌‌گذاری‌های انجام شده‌ و مشارکت در احداث شهرک‌های صنعتی و صنفی از طریق شرکت‌های تابعه اقدام کنند.

 

*** رفع برخی موانع با اصلاحات

 

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان، اظهار داشت:

با اصلاحات اساسنامه سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران که پس از ۳۸ سال از بدو تصویب قانون تاسیس شرکت شهرک‌های صنعتی ایران، اتخاذ راهبردهای تغییر سازمانی را ناگزیر ساخته بود، برخی از موانع پیش رو در پیرامون فضای کسب و کار این سازمان، ۳۱ شرکت استانی تابعه و فعالیت بخش خصوصی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور برداشته شد.

 

*** سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران

 

به گزارش صنایع، گفتنی است، سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و شرکت‌های استانی تابعه آن اکنون با دارا بودن ۵۰۵ شهرک و ۳۲۴ ناحیه صنعتی و سه منطقه ویژه اقتصادی درحال بهره‌برداری،۸۱ شهرک و ناحیه صنعتی تخصصی، ۶ شهرک فناوری، ۴۰ مرکز خدمات فناوری و کسب و کار، ۲ مجتمع فناوری اطلاعات و خدمات نرم‌‌افزاری، ۹۳ هزار و ۹۲۳ قرارداد منعقده و بهره‌برداری از ۴۸ هزار و ۱۲ واحد صنعتی و سه هزار و ۱۴۵ واحد کارگاهی، زمینه اشتغال مستقیم ۹۶۲ هزار و ۲۴۳ نفر را در سراسر کشور فراهم کرده است.

تحریریه

→ خواندن مطلب قبلی

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس: صنعت خودروسازی؛ حیات خلوت دولت‌ها

خواندن مطلب بعدی ←

برنامه خاندوزی برای ایرانیان خارج کشور/وعده‌های مهم وزیر پیشنهادی اقتصاد چه بود؟

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *