مطالبه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس عدم اختصاص ارز نیمایی به کالاهای لوکس است

سخنگو کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی مطالبه این کمیسیون را عدم اختصاص ارز نیمایی به کالاهای لوکس عنوان کرد و گفت: در شرایط جنگ اقتصادی، نباید یارانه‌ای از جیب مردم صرف واردات کالاهای غیرضرور شود.

به گزارش ایصمانیوز، علی خضریان در خصوص بررسی موضوع ممنوعیت واردات کالاهای لوکس در کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی به خبرنگاران گفت: در شرایطی که درگیر جنگ اقتصادی و کمبود منابع ارزی هستیم و برای تامین ارز مورد نیاز کالاهای اساسی و دارو دچار مشکلاتی هستیم، منطقی نیست که ما برای واردات کالاها و ازجمله گوشی‌های لوکس ارز نیمایی مصرف کنیم.

سخنگوی کمیسیون اصل نودم قانون اساسی افزود: سال گذشته حدود سه میلیارد دلار برای دارو ارز اختصاص داده شد. در حالی که تنها برای واردات گوشی‌های لوکس نزدیک یک میلیارد دلار ارز نیمایی مصرف شده و حتماً اختصاص این حجم ارز برای کالاهای لوکس به نفع کشور نیست و در این جهت وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز سال گذشته به کمیسیون دعوت شد.

نماینده تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس ادامه داد: وزیر صمت در این جلسه وعده داده است که این موضوع را بررسی و در ستاد تنظیم بازار تصمیم لازم را اتخاذ کنند. آنچه مطالبه کمیسیون اصل نود است، عدم اختصاص ارز نیمایی به کالاهای لوکس در مرحله اول و سپس بررسی ضرورت ورود اینگونه کالاها حتی با ارز غیر دولتی در شرایط کمبود ارز است.

عضو هیات رییسه کمیسیون اصل نود تصریح کرد: موضوع ممانعت از اختصاص ارز نیمایی به کالاهای لوکس و همچنین گوشی‌های لوکس، مختص یک کالا یا نشان خاص نیست؛ بلکه در هر شرکتی می‌تواند بخشی از محصولات لوکس و بخشی غیر لوکس باشد که می‌بایست مصادیق آن توسط دولت با معیارهای دقیق و شفاف تعیین شود.

خضریان افزود: براساس بررسی‌ها حدود چهاردرصد بازار تلفن همراه در اختیار این کالاها است. اما ۲۵ درصد ارز صرف واردات آن می‌شود و اختصاص ارز نیمایی به گوشی‌هایی که مورد استفاده کمتر از ۵ درصد از جامعه است، ضرورتی ندارد و باید دولت در این خصوص تصمیم بگیرد و اقدام جدی کند.

وی خاطرنشان کرد: دغدغه کمیسیون اصل نود این است که در شرایط جنگ اقتصادی، یارانه‌ای از جیب عموم مردم صرف واردات کالاهای لوکس و غیر ضرور نشود. باید توجه داشت مبلغی که بعضا در هر کالای لوکس به عنوان یارانه ارز نیمایی اختصاص پیدا می‌کند، با کل یارانه پرداختی به یک ایرانی در چند سال برابری می‌کند؛ و در شرایط فعلی اقتصادی چنین اقدامی حتماً به مصلحت عمومی نیست و به ضرر مردم عزیز است.

تحریریه

→ خواندن مطلب قبلی

رئیس جمهور: حضور آمریکا و ناتو در افغانستان جز خرابی و کشتار دستاوردی ندارد

خواندن مطلب بعدی ←

تولیدات خودروسازان پاسخگوی نیاز داخل نیست/ لزوم واردات خودرو هرچند به صورت محدود

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *