مزایای بهره برداری از سامانه جامع اطلاعات مشتریان در بانک ها

مزایای بهره برداری از سامانه جامع اطلاعات مشتریانبهره برداری از سجام به وسیله اپلیکیشن های آیگپ و تاپ زمینه تسهیل احراز هویت مشتریان و استفاده همیشگی از خدمات بازار سرمایه را برای کاربران مهیا کرده است.

به گزارش عصر ایران در حال حاضر آنچه که از اهمیت بالایی برخوردار است توسعه قوانین و استانداردهای بین المللی در اجرای عملیات بانکی است آنهم در شرایطی که حس اعتماد در بین مشتریان و بانک افزایش یابد. از این رو نهادهای مالی در قبال فراهم کردن زیرساخت های توسعه فناوری و بانکداری الکترونیکی باید از روابط بین مشتریان و بانک نیز مراقب کنند تا علاوه بر اینکه هزینه عملیات بانکی کاهش یابد و در هزینه و زمان نیز صرفه جویی شود.

از طرف دیگر این بستر به وجود آید که پس از رفع محدودیت های بین المللی نهادهای مالی ایران قابلیت تطبیق با تمام استانداردهای بین المللی را داشته باشند تا بتوانند فعالیت خود را به همه بازارهای بین المللی گسترش دهند. در همین راستا سامانه جامع اطلاعات مشتریان ( سجام) از سوی تامین سرمایه لوتوس و کارگزاری پارسیان کلید خورده است.

اهمیت اجرای این پروژه از آنجایی است که بهره گیری از ابزارهای سجام که بر درگاه های غیرحضوری تاکید دارد ورود مردم به بازار سرمایه را تسهیل خواهد کرد و از آنجایی که اپلیکیشن تاپ با 7.5 میلیون کاربر فعال که عنوان بزرگترین PSP کشور را نیز یدک می‌کشد در کنار سامانه پیام رسانIGAP که پیام رسانی چند منظوره بوده و ایمن ملی با 5 میلیون کاربر، همچنین کاربران شرکت های کارگزاری و تامین سرمایه لوتوس پارسیان و بانک پارسیان پیوندی مستحکمی را بین بازار پول و سرمایه ایجاد کرده‌اند.

در همین رابطه کورش پرویزیان، مدیرعامل بانک پارسیان پیش از این در مراسمی تاکید کرده که« یکی از اولویت های نهادهای مالی فراهم کردن زمینه دستیابی به اطلاعات و شناسایی و احراز هویت مشتریان است که تحقق آن با اجرای استانداردهای بین‌المللی و از طریق مراحل KYC امکان پذیر است. در واقع نهادهای پولی و مالی ایران در گروه نهادهای e.KYC شفاف قرار دارند به همین دلیل است که در کشور ما برخلاف سایر کشورهای منطقه مشتری بدون ‌نام و مشخصات در سیستم بانکی هیچ‌گونه اعتباری ندارد و این استانداردهای بانکی در ایران را با استانداردهای بین المللی تطبیق می دهد»

یکی از مقدمات اجرای چنین اپلیکیشنی این است که تمامی زیر ساخت های فنی با در نظر گرفتن به استانداردهای بین المللی در بانک کار وجود داشته باشد، حتی از نظر فنی و الکترونیکی قابلیت رقابت داشته باشد. بر همین اساس سامانه جامع اطلاعات مشتریان به عنوان مقدمه سرویس‌های عام ارائه شده تا مشتریان بتوانیم از یک بسته کامل بهره مند شوند و با قرار گرفتن در کنار شرکت های بزرگی نظیر تاپ، خدمات کارگزاری و تامین سرمایه لوتوس پارسیان در حوزه صندوق‌های سرمایه گذاری و شبکه آی گپ از هم افزایی مناسبی برخوردار شده است.

حال با توجه به اینکه سجام یک گام زیرساختی برای ورود به پروژه‌های راهبردی‌تر در بازار سرمایه کشور است و با تسهیل در احراز هویت مشتریان این خدمات را در اختیار مردم قرار داده تا بتوانند همیشه از خدمات بازار سرمایه بهره‌مند شوند دورنمای روشنی برای آن وجود دارد. همچنین از آنجایی که بانک پارسیان رتبه نخست را در ایجاد ساز و کارهای سرمایه گذاری و فعالیت در بازار سرمایه ایجاد کرده بسترسازی برای پایش، تحلیل و پوشش نیازهای مشتریان در این سامانه فعالیت آن‌ها را در آینده توسعه خواهد داد، زیرا تاکنون این بانک با اجرای حساب تسویه شرکت بورس کالا، معاملات آنلاین، حساب کاربری متصل نقش مهمی در این بخش داشته و در برنامه های آتی خود ورود به معاملات آتی بورس را در دستور کار دارد، هرچند در حال حاضر بسته اعتباری ویژه کارگزاران و خریداران بورس کالا با نام تجاری « آمادگار» در سبد محصولات بانک معرفی شده است.

پیش از این با حضور مدیران عامل شرکت سمات و بانک پارسیان، شرکت های کارگزاری و تامین سرمایه لوتوس پارسیان، تجارت الکترونیک پارسیان و جمعی از فعالان و متخصصین بازار سرمایه مراسم بهره برداری از ارتباط‌های الکترونیک سپرده گذاری مرکزی تسویه وجوه و اوراق بهادار و بانک پارسیان در سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) برگزار شده،این مراسم که روز یکشنبه، ششم بهمن امسال برگزار شده بود با هدف افزایش ارتباط بین نظام بانکی و بازار سرمایه در چارچوب اقتصاد اسلامی کلید خوره بود از این رو بر توسعه ابزارهای نوین تامین مالی با استانداردهای بین المللی تاکید ویژه ای شده است.

تحریریه ایصمانیوز

→ خواندن مطلب قبلی

مدیرعامل بانک پاسارگاد: بانک‌ها به بهترین شکل منافع ذی‌نفعان خود را تأمین کنند

خواندن مطلب بعدی ←

تورم 37 درصدی بهمن ماه 1398

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *