لیست وزرای پیشنهاد دولت سیزدهم به مجلس رسید + اسامی و سوابق

فهرست وزرای پیشنهادی آیت الله سیدابراهیم رئیسی تقدیم مجلس شورای اسلامی شد.

به گزارش ایصمانیوز،  فهرست وزرای پیشنهادی آیت الله سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهور، تقدیم مجلس شورای اسلامی شد.

فهرست وزرای پیشنهادی به شرح زیر است:

1- وزیر آموزش و پرورش: حسین باغگلی

وزیر پیشنهادی آقای دکتر رییسی برای وزارت آموزش و پرورش آقای حسین باغگلی متولد 1357 در مشهد است.

آقای باغگلی عضو هیئت علمی پژوهشکده مطالعات اسلامی در علوم انسانی دانشگاه فردوسی مشهد، مدیر مدارس امام رضا(ع) در مشهد، عضو هیئت مدیره مؤسسه خدمات مشاوره‌ای و پژوهش‌های اجتماعی آستان قدس رضوی از جمله سوابق وزیر پیشنهادی وزارت آموزش و پرورش است.

 

2- وزارت اقتصاد و دارایی: سید احسان خاندوزی

وزیر پیشنهادی آقای دکتر رییسی برای وزارت اقتصاد و دارایی ، جناب آقای سید احسان خاندوزی است.

آقای خاندوزی ، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی است.

مدیر کل اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس، استادیار دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی و مدیر گروه اقتصاد اسلامی دانشگاه، عضو هیئت مدیره دیده‌بان شفافیت و عدالت، کارشناس کمیسیون اقتصاد کلان و بازرگانی مجمع تشخیص مصلحت نظام از دیگر سوابق علمی و اجرایی خاندوزی به شمار می‌رود.

 

3- وزارت اطلاعات: حجت‌الاسلام والمسلمین خطیب

وزیر پیشنهادی دکتر رییسی برای وزارت اطلاعات ، جناب حجت‌الاسلام سید اسماعیل خطیب است .

وی از سال 91 تا 98 رئیس مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه بود.

 

4- وزارت امور خارجه: حسین امیرعبداللهیان

وزیر پیشنهادی آقای دکتر رییسی برای وزارت امور خارجه ، جناب آقای امیرعبداللهیان است .

جناب آقای امیرعبداللهیان (زاده ۱۳۴۳ خورشیدی در دامغان) دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی، مدیرکل امور بین‌الملل مجلس شورای اسلامی از دوره ریاست علی لاریجانی تا دوره ریاست محمدباقر قالیباف پس از ابقا در این سمت و دبیرکل دبیرخانه دائمی کنفرانس بین‌المللی حمایت از انتفاضه فلسطین و مدیر مسئول فصلنامه گفتمان راهبردی فلسطین است.

او در دوره وزارت علی‌اکبر صالحی به عنوان معاون وزیر خارجه منصوب گشت که در سه سال اول وزارت محمدجواد ظریف هم در این سمت ابقا شد. هم‌اکنون نیز مشاور سیاسی ظریف و استاد دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه است. برکناری او از سمت معاونت عربی و آفریقایی وزارت امور خارجه و انتصابش به عنوان سفیر ایران در پادشاهی عمان (عدم پذیرش سمت از سوی او) با انتقاداتی از سمت جریان اصولگرا همراه بود.

5- وزارت نیرو : علی اکبر محرابیان

وزیر پیشنهادی آقای دکتر رییسی برای وزارت نیرو ، جناب آقای دکتر محرابیان میباشد.

علی اکبر محرابیان (زادهٔ سال ۱۳۴۸ در شهرستان خوانسار) سیاست‌مدار دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته علوم اقتصادی از دانشگاه تهران و مهندس عمران دانشگاه علم و صنعت و دستیار ویژه رئیس جمهور ایران در دولت دهم و رئیس ستاد مهر ماندگار کشور و وزیر صنایع و معادن در دو کابینه محمود احمدی‌نژاد بوده‌است.

وی در مرداد ۱۳۸۶ پس از استعفای علیرضا طهماسبی از وزارت صنایع در دولت احمدی‌نژاد به این سمت منصوب شد و پس از انحلال این وزارتخانه از کابینه خارج شد.

محرابیان مدیر فروشگاه شهروند و معاون سیما چوب در دوران شهرداری احمدی‌نژاد بوده و سابقه اداره یک شرکت خصوصی سدسازی و فروشگاه رفاه را دارد. علی رغم وجود حساسیت‌های فراوان دربارهٔ انتخاب وزرای کابینه دهم، احمدی‌نژاد مجدداً او را برای عضویت در کابینه دهم به مجلس معرفی کرد.

6- وزارت میراث فرهنگی: عزت‌الله  ضرغامی

وزیر پیشنهادی جناب آقای دکتر رییسی برای وزارت گردشگری و میراث فرهنگی ، جناب آقای مهندس ضرغامی میباشد .

سید عزت‌الله ضرغامی (زادهٔ ۶ اسفند ۱۳۳۸ تهران) سیاستمدار ایرانی است، که هم‌اکنون بعنوان یکی از اعضای شورای عالی فضای مجازی و شورای عالی انقلاب فرهنگی فعالیت می‌کند. وی برای مدت ۱۰ سال، در فاصله سال‌های ۱۳۸۳ تا ۱۳۹۳ ریاست سازمان صدا و سیما را برعهده داشت. او یکی از دانشجویان مسلمان پیرو خط امام بود که در تسخیر لانه جاسوسی ( سفارت آمریکا ) نقش داشت .

وی دانش‌آموخته کارشناسی مهندسی عمران از دانشگاه صنعتی امیرکبیر و کارشناسی ارشد مدیریت صنعتی از دانشگاه آزاد اسلامی است و فعالیت سیاسی خود را از سال ۱۳۶۱ در سپاه پاسداران و در برنامه رادیویی آن آغاز کرد. ضرغامی از ۱۳۷۱ تا ۱۳۷۲ معاون وزیر فرهنگ و ارشاد در امور مجلس بود و از ۱۳۷۴ تا ۱۳۷۶ نیز معاونت امور سینمایی وزیر فرهنگ را برعهده داشت.

در دولت هفتم به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح منتقل شد و از ۱۳۷۶ تا ۱۳۷۹ معاون وزیر دفاع در امور مجلس آن وزارت بود. سال ۱۳۷۹ در دوره ریاست علی لاریجانی بر سازمان صدا و سیما، به معاونت امور مجلس و استان‌های سازمان صدا و سیما منصوب شد و تا سال ۱۳۸۳ در این جایگاه فعالیت کرد.

7- وزارت کار: حجت عبدالملکی

وزیر پیشنهادی جناب آقای دکتر رییسی برای وزارت کار ، رفاه و امور اجتماعی ، جناب آقای مهندس عبدالملکی میباشد

حجت‌الله عبدالملکی (متولد ۴ فروردین ۱۳۶۰) قروه کردستان (شهرستان قلعه) وعضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق و معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی است.

عبدالملکی دارای کارشناس ارشد معارف اسلامی و اقتصاد از دانشگاه امام صادق و دکترای اقتصاد از دانشگاه اصفهان است. او بین سال‌های ۸۹ تا ۹۱ عضو هیئت مدیره صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر کشور و از سال ۸۵ تا ۸۸ مشاور وزارت امور اقتصادی و دارایی بوده‌است.

عبدالملکی خود از جمله نظریه پردازان اقتصاد مقاومتی است. او از منتقدان اف ای تی اف است و آن را برای ایران بی فایده و باعث از دست دادن شرکای این کشور برای دور زدن تحریم‌ها، و فاش شدن اطلاعات محرمانه کشور می‌داند. او منتقد برجام به سبک راهبردی حسن روحانی بود.

8- وزارت علوم: استاد محمدعلی زلفی‌گل

وزیر پیشنهادی دکتر روحانی برای وزارت علوم ، تحقیقات و فنآوری ، جناب آقای دکتر زلفی گل میباشد.

استاد محمدعلی زلفی‌گل (زادهٔ ۱۳۴۵ در آشتیان) استاد شیمی، رئیس سابق دانشگاه بوعلی سینا و همچنین قائم‌مقام سابق بنیاد ملی نخبگان است. او در صدر فهرست پراستنادترین محققان ایرانی موسسه ISI قرار دارد و تا کنون بیش از ۵۰۰ مقاله ISI نوشته‌است. یکی از خیابان‌های شهر همدان به اسم او نام‌گذاری شده‌است. او یکی از برگزیدگان چهارمین دوره جایزه علمی علامه طباطبایی بنیاد ملی نخبگان در سال ۱۳۹۴ است.وی در بیستم مرداد سال ۱۴۰۰ از طرف رئیس دولت سیزدهم

9- وزارت دفاع : امیر سرتیپ محمدرضا قرایی آشتیانی

وزیر پیشنهادی جناب آقای دکتر رییسی برای وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ، امیر سرتیپ قرایی آشتیانی میباشد.

محمدرضا قرایی آشتیانی (زاده ۱۳۳۹ تهران) فرمانده نظامی ایرانی است، که هم‌اکنون بعنوان جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح فعالیت می‌کند.

وی در سال ۱۳۵۸ به عضویت ارتش جمهوری اسلامی ایران درآمد و در طول جنگ ایران و عراق از اعضای نیروی زمینی ارتش بود. قرایی دوره کارشناسی را در دانشکده افسری امام علی، دوره دافوس را در دانشگاه فرماندهی و ستاد آجا و دوره دکتری مدیریت دفاعی را در دانشگاه عالی دفاع ملی طی نموده است.

قرایی آشتیانی در فاصله سالهای ۱۳۷۸ تا ۱۳۸۴ جانشین فرمانده نیروی زمینی ارتش بود و از ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۷ بعنوان جانشین فرمانده کل ارتش فعالیت می‌کرد. وی در سال ۱۳۸۷ به ستاد کل نیروهای مسلح منتقل شد و از ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۸ معاونت بازرسی ستاد کل نیروهای مسلح را برعهده داشت.

10- وزارت کشاورزی: سید جواد ساداتی نژاد

وزیر پیشنهادی جناب آقای دکتر رییسی برای وزارت جهاد کشاورزی ، جناب آقای ساداتی نژاد میباشد.

سید جواد ساداتی نژاد ( زاده 1 تیرماه 1351، کاشان) عضو هیات علمی دانشگاه تهران، سیاستمدار اصولگرا و نماینده دوره دهم و هم ‌اکنون دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه کاشان و آران و بیدگل و رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی است. وی با کسب ۸۸ هزار و ۹۴۶ رای از مجموع ۱۱۹هزار رای معادل 65.6 درصد آرا به دور یازدهم مجلس شورای اسلامی راه پیدا کرد.

سیدجواد ساداتی نژاد در تیرماه 1351 شمسی در کاشان و در یک خانواده مذهبی به دنیا آمد. وی پس از تحصیل در رشته علوم تجربی در دبیرستان امام خمینی(ره) کاشان مدارج علمی را در مقاطع کارشناسی در رشته مهندسی منابع طبیعی- آبخیزداری، کارشناسی ارشد در رشته مهندسی منابع طبیعی – آبخیزداری و دکتری در رشته مهندسی هیدرولوژی، به ترتیب در دانشگاه های مازندران، دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه دولتی مسکو طی کرد.

وی دارای بیش از 54 مقاله علمی و پژوهشی در مجلات داخلی و خارجی و همچنین تالیف چند کتاب و چندین طرح پژوهشی در حوزه آبخیزداری و منابع آب می باشد.

سوابق اجرایی دکتر سید جواد ساداتی نژاد میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عضویت در اداره جهاد سازندگی به عنوان معاون اداره آبخیزداری و مجری چندین پروژه بخش سیلاب و آبخیزداری در شهرستان کاشان       78-1373
 • عضو کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست صتدوق پژوهشگران و فناوران ریاست جمهوری 94-1387
 • عضو شورای تحقیقات آب کشور 94-1393
 • دبیر کمیسیون آب، کشاورزی و منابع طبیعی شورای عالی عتف 93-1389
 • عضو هیات ممیزه دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری 93-1390
 • عضو هیات ممیزه سازمان ترویج، آموزش و تحقیقات وزارت جهاد کشاورزی 93-1391
 • سردبیر نشریه علمی پژوهشی اکوهیدرولوژی دانشگاه تهران 1392 تاکنون
 • رئیس فراکسیون آب مجلس دهم

11- وزارت بهداشت: بهرام عین اللهی

وزیر پیشنهادی جناب آقای دکتر رییسی برای وزارت بهداشت ، درمان و علوم پزشکی ، جناب آای دکتر عین اللهی میباشد.

دکتر بهرام عین الهی استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، رییس بخش چشم بیمارستان شهید لبافی نژاد، مشاور وزیر بهداشت و عضو شورای گسترش، از پزشکان ایثارگر در هشت سال دفاع مقدس بوده که دوره تخصص چشم و فوق تخصص قرنیه را در دانشگاه گذرانده است.
وی تاکنون به عنوان ریاست دفتر نظارت و ارزیابی معاونت آموزشی وزارت بهداشت، دبیری شورای گسترش دانشگاه ها، دبیری شورای آموزش پزشکی و تخصصی و مشاور سازمان بین المللی آموزش پزشکی اروپا مشغول به ارائه خدمت بوده است.
دکتر عین الهی عضویت در شورای عالی مرکز تحقیقات چشم پزشکی کشور، دبیری انجمن آموزش علوم پزشکی، عضویت در مرکز تحقیقات لیزر پزشکی، ریاست قطب چشم پزشکی، عضویت در هیئت مدیره بانک چشم جمهوری اسلامی ایران و عضویت در هیئت ممتحنه بورد تخصصی چشم پزشکی کشور را در کارنامه خود دارد.
این استاد دانشگاه همچنین از سال ۷۱ تاکنون سابقه تدریس در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی را دارد و از تالیفات وی می توان به اطلس چشم پزشکی، اصول مبانی چشم پزشکی و نقش ارزیابی درونی در بهبود کیفیت آموزشی اشاره کرد.

12- وزارت ارشاد: محمد مهدی  اسماعیلی

وزیر پیشنهادی جناب آقای دکتر رییسی برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، جناب آقای اسماعیلی میباشد.

جناب آقای دکتر اسماعیلی فارغ التحصیل کارشناسی رشته فقه و حقوق از دانشگاه شهید مطهری، فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته روابط‌ بین‌ الملل از دانشکده روابط بین‌ الملل وزارت امور خارجه و همچنین فارغ التحصیل دکترای علوم سیاسی در گرایش اندیشه سیاسی از پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی می باشد.

او در حال حاضر استادیار گروه علوم سیاسی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران و همچنین مدیر کارگروه اندیشه سیاسی و انقلاب اسلامی نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه ها می باشد.

محمدمهدی اسماعیلی پیش از این فعالیت های قابل توجهِ گوناگونی داشته است؛ از جمله این فعالیت ها و سمت های اجرایی می توان به عضویت در کمیته علمی مرکز نوآوری و ایده پردازی علوم انسانی، عضویت در کمیته حقوقی و سیاست خارجی همایش ملی الزامات حقوقی سیاست‌ های کلی برنامه ششم، ریاست کمیسیون علوم سیاسی اسلامی، ریاست کمیسیون علوم سیاسی پنجمین همایش تمدن اسلامی، مدیریت گروه جامعه‌ شناسی سیاسی موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران، مشاور سیاستگذاری علمی و فناوری رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها و همچنین معاون پژوهشی مرکز اسناد انقلاب اسلامی اشاره کرد.

13- وزارت صمت: سید رضا فاطمی امین

وزیر پیشنهادی جناب آقای دکتر رییسی برای وزارت صمت ( صنعت معدن تجارت ) جناب آقای دکتر فاطمی امین میباشد.

سید رضا فاطمی امین در سال ۱۳۵۳ در شاهرود به دنیا آمده و در حال حاضر به همراه خانواده اش در مشهد زندگی می‌کند، وی تحصیلات دانشگاهی خود را در سال ۱۳۷۱ در رشته الکترونیک دانشگاه فردوسی مشهد شروع کرد و دکتری مدیریت راهبردی دانش دارد. بعد از اتمام تحصیلات به یکی از فعالان اجتماعی و سرشناس مدیریتی کشور تبدیل شد که سوابق اجرایی بسیار زیادی را در کارنامه فعالیت‌های خود دارد.

از سوابق اجرایی او می‌توان به عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع و معادن کشور، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، رئیس ستاد تحول صنایع و معادن و مشاور و مدیر سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های آستان قدس رضوی اشاره کرد و جدیدترین سمتی که بر عهده ویقرار گرفته است قائم مقام آستان قدس رضوی می‌باشد که توسط رئیسی به این سمت منصوب شده است و جایگزین بختیاری شد.

سیدرضا فاطمی امین مدیرعامل سازمان اقتصادی آستان قدس رضوی بود که اکنون به عنوان به عنوان قائم مقام کار خود را ادامه می‌دهد.

وی پست‌های ریاستی و اجرایی بسیار زیادی در کارنامه فعالیت‌هایش دارد که می‌توان به مهمترین آن‌ها مدیرعامل مؤسسه نورالثقلین همچنین مجری پروژه شهر سالم مشهد و رئیس ستاد تحول صنایع و معادن اشاره داشت.

مشروح سوابق مدیریتی، مسئولیت‌ها و عضویت در شوراها و کارگروه‌های قائم‌مقام جدید آستان قدس رضوی به شرح ذیل است:

 • مدیرعامل مؤسسه نورالثقلین ۱۳۷۵ _ ۱۳۸۰
 • مجری پروژه شهر سالم مشهد از دی ۱۳۸۲ تا شهریور ۱۳۸۴
 • مشاور برنامه‌ریزی راهبردی رئیس دانشگاه علوم پزشکی سمنان از فروردین ۱۳۸۵ تا اردیبهشت ۱۳۸۶
 • مجری طرح نوسازی خودروهای فرسوده کشور از مرداد ۱۳۸۵ تا مرداد ۱۳۸۶
 • معاون برنامه‌ریزی و ارزیابی ستاد تبصره ۱۳ از مرداد ۱۳۸۶ تا بهمن ۱۳۸۶
 • قائم‌مقام ستاد تبصره ۱۳ از بهمن ۱۳۸۶ تا مرداد ۱۳۸۷
 • مشاور وزیر صنایع و معادن در طرح تحول اقتصادی از شهریور ۱۳۸۷ تا بهمن ۱۳۸۹
 • رئیس ستاد تحول صنایع و معادن از آذر ۱۳۸۷ تا شهریور ۱۳۹۲
 • عضو هیئت عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران از آذرماه ۱۳۸۸ تا آبان ۱۳۹۱
 • معاون برنامه‌ریزی، توسعه و فناوری وزارت صنایع و معادن از بهمن ۱۳۸۹ تا شهریور ۱۳۹۰
 • معاون برنامه‌ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت از شهریور ۱۳۹۰ تا آبان ۱۳۹۱
 • سخنگوی وزارت صنایع و معادن فروردین ۱۳۹۰
 • مجری طرح «تحقیقات اساسی بخش صنعت و معدن» و طرح «مطالعات کاربردی صنعتی و معدنی» از اسفند ۱۳۸۹ تا آبان ۱۳۹۱
 • مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت در راهبردهای صنعتی، معدنی و تجاری از آبان ۱۳۹۱ تا آبان ۱۳۹۲
 • مجری طراحی و تدوین برنامه راهبردی صنعت، معدن و تجارت از آبان ۱۳۹۱ تا آبان ۱۳۹۲
 • مشاور دستیار ویژه رئیس جمهور و رئیس پروژه‌های اقتصادی _ تولیدی از آبان ۱۳۹۱ تا خرداد ۱۳۹۲
 • مشاور قائم مقام آستان قدس رضوی و مدیر مرکز سرمایه گذاری و مشارکت آستان قدس رضوی از آبان ۱۳۹۶
 • مدیرعامل سازمان اقتصادی رضوی از اسفند ۱۳۹۶
 • عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران از آذرماه ۱۳۸۸ تا شهریور ۱۳۹۲
 • عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران از آذرماه ۱۳۸۸ تا شهریور ۱۳۹۲
 • عضو شورای عالی آموزش و پرورش اسفند ۱۳۸۹
 • عضو شورای پژوهشی سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها از شهریور ۱۳۹۰ تا شهریور ۱۳۹۱
 • عضو کارگروه تخصصی صنعتی سازی ساختمان و مسکن (در سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران) در سال ۱۳۸۹
 • رئیس کمیسیون صنایع، معادن و ارتباطات شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری اسفند ۱۳۹۰
 • عضو و دبیر ستاد سرمایه‌گذاری و اشتغال وزارت صنایع و معادن فروردین ۱۳۹۰
 • عضو کارگروه اجرای قانون ارتقا کیفی تولید خودرو و سایر تولیدات صنعتی اسفند ۱۳۸۹
 • عضو کمیته عالی پدافند غیرعامل وزارت صنعت، معدن و تجارت اردیبهشت ۱۳۹۱

14- وزارت نفت: جواد اوجی

وزیر پیشنهادی جناب آقای دکتر رییسی برای وزارت نفت ، جناب آقای مهندس اوجی میباشد.

جواد اوجی که احتمال دارد وزیر نفت دولت سیزدهم باشد، متولد ۱۳۴۵/۰۵/۰۲ است. وی در شهر شیراز به دنیا آمده است. مهندس اوجی لیسانس مهندسی نفت از دانشگاه صنعت نفت اهواز دارد و اکنون عضو هیات امنای دانشگاه صنعت نفت است.

او از سال ۶۹ به استخدام صنعت نفت در آمد و اکنون معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران بوده است. همچنین اوجی مدیرعامل هلدینگ انرژی گستر سینا و عضو هیات مدیره آن است.  ایشان به عنوان کارشناس ارشد ارزیابی مخازن نفت و گاز نفت مناطق مرکزی و نیز کارشناس ارشد مخازن نفت و گاز اداره مهندسی نفت مناطق نفت خیز جنوب فعالیت دارد.

 • مدیر عامل گروه اقتصاد مفید (زیرمجموعه ستاد اجرایی فرمان حضرت امام) تاکنون
 • مدیر عامل و نایب رئیس هیات مدیره هلدینگ توسعه پترو مفید (زیرمجموعه ستاد اجرایی فرمان حضرت امام ره)
 • رئیس هیأت مدیره هلدینگ سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی (زیرمجموعه هلدینگ تاپیکو «شستا»)
 • رئیس هیأت مدیره شرکت مهندسی توسعه گاز ایران
 • معاون وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران
 • رئیس هیأت مدیره نظارت بر تولید و پالایشگاه‌های گازی
 • مدیر عامل و نایب رئیس هیأت مدیره شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی
 • معاونت فنی شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی
 • رئیس مهندسی نفت شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی
 • عضو هیأت رئیسه صندوق بازنشستگی صنعت نفت
 • عضو هیأت امنای دانشگاه صنعت نفت

رشد و توسعه میادین گازی و تقویت ارزآوری از طریق این حوزه از دغدغه های او است و با توجه به مواضع سیاسی و جناحی جواد اوجی، و شرایط بحرانی کنونی فروش نفت، باید دید راهکارها و تدابیر ایشان نسبت به تحریم‌ها و صادرات نفت ایران در دولت سیزدهم چه خواهد بود.

15- وزارت کشور: احمد وحیدی

وزیر پیشنهادی جناب آقای دکتر رییسی برای وزارت کشور ، سردار وحیدی میباشد .

احمد وحیدی (زادهٔ ۱۳۳۷ شیراز) فرماندهٔ نظامی و سیاست‌مدار ایرانی است، که هم‌اکنون به‌عنوان عضو حقیقی مجمع تشخیص مصلحت نظام فعالیت می‌کند، همچنین ریاست دانشگاه عالی دفاع ملی را برعهده دارد.

وی دانش‌آموختهٔ کارشناسی مهندسی الکترونیک از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، کارشناسی ارشد مهندسی صنایع از دانشگاه علم و صنعت و دکتری مطالعات استراتژیک از دانشگاه امام صادق است. او از ۱۳۶۳ تا ۱۳۶۷ معاون اطلاعات ستاد مشترک سپاه بود و در فاصلهٔ سال‌های ۱۳۶۷ تا ۱۳۷۶ فرماندهی نیروی قدس را برعهده داشت.

وحیدی در دولت هشتم از ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۴ معاون طرح و برنامهٔ وزیر دفاع و در دولت نهم از ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۸ قائم‌مقام وزیر دفاع بود. وی در دولت دهم، از ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۲ به‌عنوان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح فعالیت می‌کرد. او در فاصلهٔ سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵ رئیس مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی بود.

16- وزارت دادگستری: امین‌حسین رحیمی

وزیر پیشنهادی آقای دکتر رییسی برای وزارت دادگستری ، جناب آقای رحیمی میباشد.

امین‌حسین رحیمی (زادهٔ ۱۳۴۷ در ملایر) معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضائیه است. وی پیش از این نماینده مردم شهرستان ملایر در دوره هشتم مجلس شورای اسلامی و دادستان دیوان محاسبات کشور در مجلس نهم بود.

امین‌حسین رحیمی توانست در هشتمین دوره انتخابات مجلس با مجموع ۳۴ هزار و ۳۴۳ رأی از ۱۰۵ هزار و ۳۵۲ آرای مأخوذه به عنوان نماینده اول مردم شهرستان ملایر به مجلس هشتم راه یابد.

تحصیلات وی، کارشناس ارشد حقوق عمومی از دانشگاه تهران است. او عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس هشتم، سخنگوی این کمیسیون و عضو هیئت تطبیق و بررسی مصوبات دولت با قوانین بود.

امین‌حسین رحیمی در تیر ماه سال ۱۳۹۱ به پیشنهاد کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات و تصویب نمایندگان مجلس به عنوان دادستان دیوان محاسبات کشور انتخاب شد.و پس از گذشت یک سال وکلای ملت در شهریور ماه ۱۳۹۲ با ۱۷۹ رأی موافق از مجموع ۱۹۰ آرای مأخوذه، امین‌حسین رحیمی را به عنوان رئیس جدید دیوان محاسبات برگزیدند.

17- وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات: عیسی زارع‌پور

وزیر پیشنهادی جناب آقای دکتر رییسی برای وزارت ارتباطات و فنآوری اطلاعات ، جناب آقای دکتر عیسی پور میباشد .

دکتر عیسی زارع‌پور متولد 1358 در اسلام آباد غرب عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه علم و صنعت ایران است.

زارع‌پور کارشناسی خود را از دانشگاه رازی (رشته مهندسی کامپیوتر)، کارشناسی‌ارشد خود را از دانشگاه صنعتی شریف (رشته مهندسی کامپیوتر- نرم افزار) و دکتری خود را در رشته (مهندسی کامپیوتر – گرایش شبکه های رایانه ای) از دانشگاه نیو ساوت ولز استرالیا دریافت کرده‌است. زارع‌پور دو دوره پسادکتری را نیز در دانشگاههای نیو ساوت ولز استرالیا و صنعتی شریف در حوزه نسل جدید شبکه های رایانه ای گذرانده است و از سال ۱۳۹۶ عضو هیئت علمی گروه شبکه های رایانه ای دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه علم و صنعت است . حوزه کار وی نسل جدید شبکه‌های رایانه ای و اینترنت اشیا است. زارع‌پور در ۲۶ سالگی به ریاست مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رسید و در سال ۱۳۸۹ به عنوان مدیر نمونه وزارت فرهنگ و bbارشاد اسلامی انتخاب شد.  او در این مقام برگزاری جشنواره و نمایشگاه ملی رسانه‌های دیجیتال را برعهده داشت.

]زارع پور سوابق علمی و پژوهشی متعددی در حوزه فناوری ارتباطات و اطلاعات دارد که از آن جمله می توان به انتشار دهها مقاله علمی و پژوهشی به زبان انگلیسی در  نشریات و کنفرانس های بین المللی در حوزه نسل جدید شبکه های رایانه ای و دریافت چندین جایزه علمی و پژوهشی بین المللی اشاره کرد.

سید ابراهیم رئیسی رئیس وقت قوه قضائیه ایران در اسفند ۱۳۹۸ زارع‌پور را به عنوان رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه منصوب کرد. زارع پور در طی مدت کوتاه مدیریت خود در قوه قضاییه با راه اندازی دهها سامانه و خدمت الکترونیک قضایی جدید، بسترهای لازم برای تسهیل دسترسی مردم به خدمات قضایی و سرعت بخشیدن به روند رسیدگی به پرونده های قضایی را فراهم کرده است. از جمله اقدامات ماندگار زارع پور برای عموم مردم آنلاین کردن گرفتن گواهی عدم سوءپیشینه بود که تا پیش از این، گرفتن آن هفته ها طول می کشید.

عیسی زارع‌پور در حوزه تخصصی خود مشاورت چندین وزیر در دولت‌های نهم و دهم از جمله وزیر ارتباطات، وزیر بهداشت در حوزه آی تی، معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، مجری طرح شبکه ملی فرهنگ جمهوری اسلامی با حکم معاون وقت علمی فناوری رئیس جمهور، عضو کمیسیون ملی یونسکو، نماینده وزارت ارشاد، عضو کمیسیون فناوری دولت در دولت دهم را در کارنامه خود دارد.

 

18- وزارت راه و شهرسازی: رستم قاسمی

وزیر پیشنهادی جناب آقای دکتر رییسی برای وزارت راه و شهرسازی ، جناب آقای مهندس رستم قاسمی میباشد.

رستم قاسمی (زاده ۱۳۴۳ سرگاه) نظامی و سیاست‌مدار اصولگرای ایرانی است که در دولت دهم از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۲ به‌عنوان وزیر نفت فعالیت می‌کرد. وی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد مهندسی عمران آموزش راه دور از دانشگاه صنعتی امیرکبیر در سال ۱۳۹۴ است. وی فعالیت خود را از سال ۱۳۶۰ در سپاه پاسداران آغاز کرد و در طول جنگ ایران و عراق از اعضای این نهاد بود. او در فاصله سالهای ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۰ فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا بود. وی همچنین در تاریخ 20 مرداد 1400 به عنوان وزیر پیشنهادی در جایگاه وزارت راه و شهرسازی از سوی سید ابراهیم رئیسی ریاست جمهور سیزدهم به مجلس شورای اسلامی معرفی شد.

رستم قاسمی در سال ۱۳۴۳ در روستای سرگاه از توابع شهرستان مهر، استان فارس زاده شد. وی دارای مدرک مهندسی عمران آموزش راه دور از دانشگاه صنعتی امیرکبیر واحد گرمسار استان سمنان است. قاسمی در سال ۱۳۶۰ به عضویت سپاه پاسداران درآمد و در جنگ ایران و عراق شرکت کرد و از جانبازان این جنگ نیز می‌باشد.

پس از جنگ ایران و عراق، به قرارگاه خاتم‌الانبیاء پیوست. وی در سال ۱۳۸۶ پس از عبدالرضا عابد، به عنوان فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا منصوب شد. وی در مرداد ماه ۱۳۹۰ در پی برکناری مسعود میر کاظمی، توسط محمود احمدی‌نژاد برای تصدی پست وزارت نفت پیشنهاد شد و در ۱۲ مرداد، به‌عنوان آخرین وزیر نفت دولت دهم از مجلس رای اعتماد دریافت کرد. 

 1. معاون مهندسی قرارگاه دریایی خاتم‌الانبیاء
 2. معاون مهندسی نیروی دریایی سپاه پاسداران
 3. فرمانده قرارگاه سازندگی نوح
 4. فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا
 5. مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره شرکت مهندسی نیروی نفت
 6. رئیس هیئت مدیره شرکت صنعتی دریایی ایران (صدرا)
 7. رئیس هیئت مدیره شرکت کشتی‌سازی خلیج فارس (ایزوایکو)
 8. وزیر نفت

19- وزیر ورزش و جوانان : دکتر سید حمید سجادی

وزیر پیشنهادی جناب آقای دکتر رییسی برای وزارت ورزش و جوانان ، جناب آقای دکتر سیدحمید سجادی میباشد

سید حمید سجادی هزاوه  متولد اول فروردین 1348 در تهران است. وی دارای دکترای  برنامه‌ریزی  تربیت بدنی و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی است. سجادی از ورزشکاران عنوان‌دار کشور و دونده سابق دوهای استقامت است. سجادی موفقترین دونده استقامتی تاریخ ایران محسوب می‌شود که در دوران فعالیت خود رکورد تقریباً تمامی رشته‌های دوهای نیمه‌استقامت و استقامت ایران را در اختیار داشت. وی همچنین در المپیک 1992 بارسلون یکی از دو نماینده (همراه با حسین شایان) و در المپیک 1996 آتلانتا تنها نماینده دو و میدانی ایران بود.

معاونت  ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان در دولت دهم، عضویت در هیئت رئیسه و هیئت‌های مختلف فدراسیون دو و میدانی، مدیرعامل و عضو هیئت مدیره باشگاه فرهنگی ورزشی سایپا از جمله سوابق اجرایی گزینه پیشنهادی وزارت ورزش و جوانان دولت سیزدهم است.

تحریریه ایصمانیوز

→ خواندن مطلب قبلی

وزیر اقتصاد در مجمع عادی و عمومی سالیانه بانک ملی ایران:

خواندن مطلب بعدی ←

آمار کرونا / 20 مرداد

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *