قوی‌ترین و ضعیف‌ترین وزیر پیشنهادی رئیسی/کدام وزرا لب مرز هستند؟

پیش بینی میزان رأی آوری وزرای پیشنهادی رئیس جمهور در گفتگوی «خبرآنلاین» با نمایندگان مجلس

بررسی کابینه پیشنهادی رئیس جمهور در صحن مجلس درحالی از امروز آغاز شد که برخی گمانه ها حکایت از رأی نیاوردن برخی گزینه ها دارد.

آزاده رحیمی: اما و اگرها درباره رأی یا عدم رأی اعتماد نمایندگان به کابینه ابراهیم رئیسی از همان روز معرفی کابینه پیشنهادی به مجلس آغاز شد. کابینه ای که فاصله ای با آنچه در گمانه زنی ها مطرح می شد داشت و به نظر می رسید برخی طیف های اصولگرا را شاکی و ناراحت کرده است.

برخی از آنها به گوش رسید و حالا در روزی که قرار است بررسی همان برنامه ها در صحن مجلس کلید بخورد برخی خبرها حکایت از آن دارد که احتمال اینکه مجلس به چند وزیر پیشنهادی رئیسی رأی ندهد زیاد است.

در این میان هستند کسانی که معتقدند این ادعا که مجلس به چند وزیر پیشنهادی رأی نخواهد داد تنها یک بازی رسانه ای و سیاسی است و در نهایت مجلس بنایش را بر تعامل کامل با دولت رئیسی گذاشته است.

مجلس تمام قد پشت کابینه رئیسی است؟

این گزاره زمانی قوی‌تر می شود که برخی از نمایندگان مجلس در گفت و گو با خبرگزاری با خبرآنلاین، موضوع کمک به ابراهیم رئیسی برای تشکیل هر چه زودتر و بدون دردسر کابینه دولت سیزدهم را به میان آورده اند. نمایندگانی چون مجید نصیرایی سخنگوی کمیسیون فرهنگی بر این باورند که رویکرد مجلس این است که به طور کامل، تمام ظرفیتش را صرف کمک به آقای رئیسی کند تا کابینه ای قوی و خوب تشکیل دهد و به سرعت کارها را شروع کند.

همچنین علیرضا شهبازی از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه و همچنین حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت مجلس تاکید دارند که وزرای ضعیف هم شانسی برای گرفتن رأی اعتماد از مجلس را دارند اگر رئیسی توان دفاع قوی از آنها را داشته باشد.

قوی ترین وزرای کابینه پیشنهادی رئیسی

اما قوی ترین و ضعیف ترین وزرای پیشنهادی رئیسی از نگاه نمایندگان مجلس چه کسانی هستند؟ جلیل رحیمی جهان‌آبادی از اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس یازدهم در گفت و گو با خبرگزاری خبرآنلاین ضمن ببیان اسامی قوی ترین اعضای کابینه که از نظر او در رأس آنها، امیرعبداللهیان به عنوان وزیر پیشنهادی وزارت امور خارجه قرار دارد بر این باور است که وزرای قوی، متوسط و ضعیف در کابینه حضور دارند اما قوی ترین بخش کابینه رئیسی، بخش دفاعی و سیاست خارجی است.

علیرضا شهبازی عضو کمیسیون برنامه و بودجه و کاظم دلخوش نیز تاکید دارند که تعدادی از وزرای پیشنهادی، کسانی هستند که هم قبلا کار کردند و هم باتجربه هستند و یقینا موفق هستند تعدادی هم که ناشناخته هستند باید بیشتر معرفی شوند و به شکل بهتری برنامه‌ههایشان را ارائه و عرضه کنند تا بتوانند نظر مجلس را جلب کنند. دلخوش ضمن اشاره به وزرای ضعیف و قوی کابینه رئیسی و ابراز رضایت از چهره‌های شناخته شده و با تجربه کابینه رئیسی بر این باور است که آقایان اوجی، رستم قاسمی، وحیدی، فاطمی امین، محرابیان، امیرعبداللهیان از وزرای پیشنهادی قوی هستند.

وزرایی چون امیرعبداللهیان به عنوان وزیر پیشنهادی وزارت امور خارجه، امیرآشتیانی به عنوان وزیر دفاع به اعتقاد برخی نمایندگان بیشترین رأی اعتماد را از مجلس خواهند گرفت.

نظرات نمایندگان درباره آخرین پیش بینی ها از رأی مجلس به کابینه پیشنهادی رئیسی را بخوانید؛

نام نماینده/حوزه انتخابیه/کمیسیون پیش بینی شما از رأی مجلس به کابینه رئیسی چیست؟ قوی‌ترین و ضعیف‌ترین وزیر معرفی شده به مجلس چه افرادی هستند؟
*جلیل رحیمی جهان‌آبادی/نماینده مردم تربت‌جام/کمیسیون امنیت ملی به جز وزیر آموزش و پرورش و احتمالا یکی از وزاری دیگر، بقیه وزرای کابینه رأی اعتماد می‌گیرند. قوی ترین بخش وزارت دفاع و وزارت خارجه/ضعیف ترین وزارت آموزش و پرورش،بهداشت و نیرو است.
* محمد حسین فرهنگی/ نماینده مردم تبریز/ عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس درباره هیچ کدام از یک از موارد اظهارنظر نمی‌کنم ممکن است در روزهای آتی با اطلاعاتی که به دست می‌آید پاسخ ها تغییرکند. ——-
* یحیی ابراهیمی/ نماینده مردم دلفان و سلسله در مجلس/ عضو کمیسیون بهداشت وزرای راه و شهرسازی، دفاع، بهداشت بیشترین رأی را در مجلس به دست می‌آورند و آموزش و پرورش کمترین رأی را به دست می‌آورد. ضعیف ترین آموزش و پرورش که ممکن است رد شود.
* رمضانعلی سنگدوینی/ نماینده مردم گرگان/عضوکمیسیون انرژی به نظرم نمایندگان در مورد حدود سه، چهار وزیر  نظرشان چندان مثبت نیست انشالله جمع بندی را باید به روزهای آینده موکول کنیم تا ببینیم وضعیت چه خواهد شد احتمال می دهیم برخی از وزرا رد شوند. بهتر است مجلس در این باره نظر دهد من نباید در این باره که کدام وزیر قوی تر و ضعیف تر است نظر دهم چراکه برخی از وزرا هنوز ندیده ایم.
* اقبال شاکری/ نماینده مردم تهران/عضوکمیسیون عمران اکثریت وزرا رأی می‌آورند اما دو، سه نفر از وزرا، لب مرز هستند. در واقع به بررسی های برنامه‌ها بستگی دارد. بهتر است در مورد ضعیف ترین و قوی ترین اظهارنظر نکنیم چون همه وزرا را ندیده ایم بنابراین نمی‌توان قاطعانه نظر داد.
* مجید نصیرایی/نماینده مردم فردوس و طبس/عضو کمیسیون فرهنگی به طور قطعی نمی‌توان گفت که آیا همه رأی می‌آورند یا همه رد می‌شوند و یا برخی رد می‌شوند چون در بخش‌های مختلف و معاونت‌های مختلف اما و اگرهایی وجود دارد. ممکن است در جایی اختلاف، اصولی و مبنایی نباشد اختلاف نظر در نوع روشها باشد که طبیعی است. ضعیف ترین  و قوی ترین وزرا را نمی توانم بگویم از نظر رئیس‌جمهور، افرادی که برای کابینه انتخاب شدند بهترین بودند حالا ممکن است از نگاه ما متفاوت باشد.
* حسینعلی شهریاری/ نماینده زاهدان/ عضو کمیسیون بهداشت فکر می کنم اکثریت قریب به اتفاق کابینه رأی می آورند. وزیر امور خارجه، وزیر راه  و شهرسازی، دفاع  و وزیر کشور  رأی بسیار بالایی به دست می‌آورند. فراکسیون فرهنگیان در مورد وزیر آموزش و پرورش اعتراض زیادی دارند.
* علیرضا شهبازی/ نماینده مردم نهاوند/ عضو کمیسیون برنامه و بودجه اکثر وزرایی که معرفی شدند رأی می آورند تعداد کمی از وزرا احتمال دارد که لب مرز باشند و تا آن زمان که معرفی رئیس جمهور صورت می گیرد باید دید نتیجه کار چه خواهد شد. این احتمال وجود دارد که تعدادی از وزرا رأی نیاورند. اسم نمی برم اما تعدادی از وزرا، وزرایی هستند که هم قبلا کار کردند و هم باتجربه هستند یقینا موفق هستند تعدادی هم که ناشناخته هستند باید بیشتر معرفی شوند.
* محمدصالح جوکار/ نماینده مردم یزد/ عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی هنوز جمع بندی در این باره صورت نگرفته است اما کابینه رأی می‌آورد اما آراء متفاوت خواهد بود. درباره ضعیف ترین وزیر اظهارنظر نمی‌کنم اما درباره قوی‌ترین وزرا می‌توان به وزاری دفاع، کشور، وزیر امور خارجه، راه و شهرسازی و وزیر نفت و وزیر کار وتعاون اشاره کرد.
* سید کاظم دلخوش اباتری/نماینده مردم صومعه‌سرا/عضو کمیسیون اقتصادی غالب وزرای پیشنهاد شده افراد توانمندی هستند که رأی می‌آورند اما درباره دو نفر، وضعیت را پنجاه، پنجاه می‌بینیم یکی وزیر پیشنهادی اقتصاد است و دیگری وزیر آموزش و پرورش. آقایان اوجی، رستم قاسمی، وحیدی، فاطمی امین، محرابیان، امیرعبداللهیان از وزرای قوی هستند. یعنی وزرای آموزش و پرورش و اقتصاد از وزاری ضعیف کابینه هستند.

 

تحریریه

→ خواندن مطلب قبلی

رئیس جمهور: من در ایام انتخابات اموالم را اعلام کردم

خواندن مطلب بعدی ←

جوانگرایی؛ ریسک یا نقطه قوت کابینه پیشنهادی رئیسی؟

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *