طرح اختصاص سهمیه گاز با امکان فروش مازاد سهمیه

اظهارات مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران نشان می دهد که دولت به دنبال تکلیف قانون بودجه به دنبال ایجاد بازار انرژی در حوزه گاز با به کارگیری کنتورهای هوشمند در این بخش است به طوری که مردم بتوانند مازاد گاز یارانه ای خود را به نرخ آزاد بفروشند.

به گزارش ایصمانیوز  از خراسان، یارانه های عظیم و پنهان انرژی که طبق اظهارات رئیس سازمان برنامه و بودجه به بیش از 100 میلیارد دلار در سال می رسد، یکی از عوامل رشد فاصله رفاهی در کشور به شمار می رود. به این صورت که قشرهای  برخوردارتر، امکان مصرف بیشتر و در نتیجه دریافت میزان بیشتری از حامل های انرژی را دارند و به موازات، یارانه پنهان بیشتری را دریافت می کنند. همین موضوع موجب شده است تا طرح های مختلفی برای تعدیل مصرف قشرهای برخوردارتر و همچنین رسیدن یارانه بیشتر انرژی به کم برخوردارترها یا مصرف کنندگانی که مصرف متعارف انرژی دارند، مطرح شود.

یک طرح مهم در این زمینه، شکل گیری بازار انرژی است تا آن هایی که زیر مصرف استاندارد، انرژی مصرف می کنند، بتوانند مازاد حامل انرژی خود را به نرخ آزاد بفروشند. طرح آزمایشی سهمیه بنزین به افراد به جای خودرو که در کیش اجرایی شده، نمونه ای از این دست است.

با این حال، تازه ترین خبرها حاکی از آن است که دولت به دنبال ایجاد چنین بستری در حوزه گاز است. به گزارش ایرنا، شرکت ملی گاز ایران بر اساس قانون بودجه امسال مکلف شده تا در راستای اصلاح الگوی مصرف، هوشمندسازی توزیع گاز و نصب کنتورهای هوشمند را با اولویت مشترکان پرمصرف اجرا کند. این پروژه کلان باید در چهار سال عملیاتی شود.

در این خصوص، مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران توضیح داد و با اشاره به این که با اجرای پروژه کنتورهای هوشمند، مدیریت مصرف توسط مردم اتفاق می افتد، گفت: اگر مشترکی گاز کمتری مصرف کند، می تواند گازاد مازاد (نسبت به الگو) را در بورس (انرژی) به قیمت آزاد بفروشد. به گفته وی، زیرساخت های بورس برای عرضه گاز فراهم شده است.

اظهارات چگنی نشان می دهد که قیمت اسمی گاز در اروپا با ایران تفاوت زیادی دارد به طوری که این نرخ، هر متر مکعب بیش از  2 دلار بوده و حتی در زمان هایی به بیش از  4 دلار نیز رسیده است. در حالی که قیمت گاز در ایران در بخش خانگی در حدود 70 تومان است. البته به نظر می رسد با توجه به بحران به وجود آمده در اروپا و نیز با در نظر گرفتن نسبت قیمت ها، قیمت گاز در آن منطقه، هم اینک واقعاً گران تر شده است. توضیحات چگنی همچنین دقیقاً مشخص نمی کند که منظور از قیمت آزاد گاز چیست.

تحریریه

→ خواندن مطلب قبلی

چرا دسترسی کاربران ایرانی به گوگل محدود شد؟

خواندن مطلب بعدی ←

چهار سوال ملی از وزیر بهداشت در مجلس اعلام وصول شد

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *