درمان عجیب و ترسناک سردرد در گذشته

درمان عجیب و ترسناک سردرد در گذشته

612358345b1cd_2021-08-23_12-41

امروزه راه های زیادی برای درمان سردرد وجود دارند که در زمان کوتاهی درد شما را تسکین می دهند. اما آیا در مورد درمان سردرد در طی قرن های اخیر اطلاعی دارید؟

از اواخر قرن 19 دارو های زیادی برای درمان درد های عمومی مانند سردرد در دسترس قرار گرفتند اما این دارو ها همیشه جوابگو نبودند و بعضی از افراد در طول تاریخ به دنبال راه های موثر تر دیگری برای درمان مشکل بودند که در این قسمت چند مورد از آن ها را به شما معرفی می کنیم.

سوزاندن سر

طبیعتاً اگر مغز شما و سرتان درد بگیرد و احساس کنید که می خواهد از جمجمه بیرون بزند، شاید با خودتان فکر کنید که فقط به کمی گرما و جرقه نیاز دارد. جالب است بدانید در زمان قدیم این روش را جزء روش های درمانی می دانستند؛ به این صورت که سر فرد را می تراشیدند و به آن حرارت می دادند و آن را می سوزاندند تا جایی که درد او از بین برود.

حتی ممکن بود که استخوان به سمت مننژیت سوراخ شود. این درمان بسیار وحشتناک بود و برای کسانی انجام می شد که سردردشان با روش های دیگر از بین نمی رفت و جالب است بدانید خود بیمار هم برای رها شدن از این درد تمایل به انجام این کار نشان می داد.

آتش

مار ماهی های متصل به برق

برق و مغز هیچ گاه به خوبی با هم ترکیب نمی شوند برای همین نمیتوان مستقیم از آن در درمان سردرد استفاده کرد و همین باعث شد تا گذشتگان با کمک یک واسطه از این روش بهره ببرند.

در قرن های گذشته انسان ها از ترکیب الکتریسیته و مغز برای درمان استفاده می کردند منتها در این روش مار ماهی هایی را به برق وصل می کردند و آن را به روی دست فردی می دادند که سرش درد می کرد، این موضوع باعث می شد که سردرد آن ها بهبود پیدا کند.

قرار دادن موش کور مرده روی سر

حدودا از صد ها سال پیش فردی به نام علی بن عیسی درمانی را برای سر درد ابداع کرد که مربوط به قبل از قرن دهم است. او حتی توانست علائم بیماری های چشمی را نیز زودتر از بقیه بفهمد.

به همین دلیل جزء مردان باهوش دوران خودش محسوب می شد.

پیشنهاد او برای سردرد های شدیدی بود که یک موش کور مرده را روی سر افراد قرار می دادند و همین باعث می شد که مشکل سر درد آن ها برطرف شود.

درمان سردرد

حمام گرم

ستاره شناس و فیزیکدانی به نام Moses Maimonides در قرن 12 زندگی می کرد و یک روز فردی به دلیل سردرد شدید به او مراجعه کرد.

یک درمان را به او پیشنهاد داد و به گفت که وارد یک حمام گرم شود، کمی داخل آب عسل ریخته و بخوبی با آن استحمام کند بطوری که غرق در آب و عسل شوند، همین باعث می شود که بخار حمام بیماری ها و درد را از سر بیرون کند.

این پیشنهاد اصلا کار سختی نبود و بعد از چند ساعت از این روش نتیجه گرفت.

مته کاری و سوراخ کردن جمجمه

در این درمان که در قرن 8 انجام شد، سوراخ هایی روی جمجمه ایجاد می کردند تا فشار مغز را از بین ببرند؛ بدون این که آسیبی به بدن فرد وارد شود.

البته این درمان هرگز به شکل صحیح و اصولی انجام نمی شد و بعد از مدتی کاملا آن را کنار گذاشتند که تا سال 1600 دوباره آن را از سر گرفتند و حفره هایی را روی سر ایجاد می کردند تا از درد جلوگیری کنند اما این روش بسیار مشکل ساز بود و فرد را در معرض عفونت قرار می داد.

تحریریه

→ خواندن مطلب قبلی

اشتباه لفظی رستم قاسمی باعث خنده نمایندگان شد/ وزارت راه و شهرسازی نه وزارت نفت!

خواندن مطلب بعدی ←

تورم مردادماه ۴۵.۲ درصد شد

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *