توافقنامه امارات و اسرائیل چقدر جدی است ؟

به گزارش سرویس بین الملل ایصمانیوز ، شب گذشته دونالد ترامپ اعلام کرد توافق بزرگی که در 25 سال گذشته نمونه اش را نداشتیم بواسطه ی رایزنی او صورت گرفته است . توافق بین اسرائیل و امارات . به همین جهت یکی از پر رنگ ترین اخبار رسانه های جهان حول محور این توافق و مسائل مربوط به آن میباشد .
القدس العربی اشاره دارد: آیا آنچه امارات و اسرائیل درباره «عادی سازی روابط» خود می‌گویند، با هم متفاوت است؟
توئیت مقام اماراتی در وهله اول تلاش می‌کند بر این حقیقت سرپوش بگذارد که ابوظبی عملا قصد دارد یک سیاست اسرائیلی را در منطقه و جهان و علیه فلسطینی‌ها در پیش گیرد. در این راستا، ابوظبی مسائل انسانی نظیر شیوع ویروس کرونا، تسامح دینی و همزیستی برای تحقق صلح و استقرار در خاورمیانه را بهانه‌ای برای نزدیکی خود به اسرائیل نشان می‌دهد.

پایگاه خبری ایصمانیوز (isma.news) :آیا آنچه امارات و اسرائیل درباره «عادی سازی روابط» خود می‌گویند، با هم متفاوت است؟

القدس العربی نوشت: دونالد ترامپ در ادامه مسیر اظهارات دراماتیک خود روز گذشته اعلام کرد که یک توافق صلح تاریخی بین دو دوست بزرگ ما اسرائیل و امارات متحده عربی امضا شده است. واکنش ابوظبی در مقابل این صحبت‌های ترامپ، انتشار توئیتی از سوی محمد بن زاید بود با این مضمون: «در تماس تلفنی با رئیس جمهور آمریکا و نخست وزیر اسرائیل، توافق شد تا الحاق اراضی فلسطین به اسرائیل متوقف شود، همانطور که امارات و اسرائیل بر سر طرح نقشه‌ای برای همکاری مشترک تا رسیدن به روابط دو جانبه، توافق کردند».

به گزارش سرویس بین الملل ایصمانیوز ، در ادامه این مطلب آمده است: این دو اعلام، متفاوت بود، اولی به وقوع یک توافق صلح بین اسرائیل و امارات اشاره داشت و دومی، تلاش می‌کند این توافق را تنها یک همکاری مشترک برای داشتن روابط دو جانبه نشان دهد.

همانطور که در اعلام خبر دونالد ترامپ ، مشاورانش اعلام کردند ، مهمترین اثر این توافق نوع عکس العمل جمهوری اسلامی ایران به ابن توافق خواهد بود . چراکه تمامی تحلیلگران بر این عقیده هستند که توافق اسرائیل با امارات بر روابط ایران با امارات اثر جدی خواهد داشت .

توئیت مقام اماراتی در وهله اول تلاش می‌کند بر این حقیقت سرپوش بگذارد که ابوظبی عملا قصد دارد یک سیاست اسرائیلی را در منطقه و جهان و علیه فلسطینی‌ها در پیش گیرد. در این راستا، ابوظبی مسائل انسانی نظیر شیوع ویروس کرونا، تسامح دینی و همزیستی برای تحقق صلح و استقرار در خاورمیانه را بهانه‌ای برای نزدیکی خود به اسرائیل نشان می‌دهد.

نخست وزیر اسرائیل فرصت زیادی به بن زاید نداد و فورا اعلام کرد که برنامه اش برای الحاق کرانه باختری به اسرائیل، تغییری نکرده و این مساله ارتباطی به امضای توافق صلح با ابوظبی ندارد. نخست وزیر اسرائیل تصریح کرد که اجرای این طرح تنها به شکل موقتی و بنابر درخواست دونالد ترامپ به تاخیر افتاده است.

در همین رابطه، وزیر خارجه امارات سال گذشته در توئیتی به ائتلاف عربی و اسرائیلی در خاورمیانه اشاره کرد، آنچه که با استقبال نتانیاهو مواجه شد و وی در این رابطه تاکید کرد که زمان تحقق صلح و عادی سازی رسیده است. همزمان، وزیر خارجه اسرائیل، یسرائیل کاتس ضمن تشکر از همتای اماراتی اش گفت: «این بهترین زمان برای پیشروی به سمت توافقی برای همکاری‌های دو جانبه بین اسرائیل و دولت‌های حاشیه خلیج فارس است».

مساله جالب توجه انکه یوسف العتیبه، سفیر اماراتی مقاله‌ای را در روزنامه یدیعوت احرونوت منتشر کرد که موضوع آن، روابط گرم و دوستانه با اسرائیل و تشویق آن برای توقف الحاق کرانه باختری بود. این موضع گیری امارات ظاهرا برای نشان دادن نقش مدافع فلسطینی هاست، اما در واقع ابوظبی تلاش می‌کند خود را در جایگاه یک قربانی نشان دهد که مجبور به برقراری روابط علنی با اسرائیل است تا بتواند الحاق کرانه باختری را متوقف کند. حاکمان اماراتی که تمام دلایل ورزشی، انسانی، فرهنگی و اقتصادی را برای توجیه جهت گیری علنی خود به سمت اسرائیل از دست داده اند، اکنون این فرصت را دارند تا به بهانه دفاع از فلسطین، روابط خود با رژیم صهیونیستی را نزدیک و نزدیکتر کرده و بر این واقعیت سرپوش بگذارند که هدف، تقویت ائتلاف امنیتی اسرائیلی عربی علیه ملت‌ها نیست!

در اینجاست که یاد این جمله یاسر عرفات می‌افتیم: «خداوندا برای مقابله با دوستانم مرا یاری رسان، که در برابر دشمنان، خود کفایت می‌کنم».

تحریریه ایصمانیوز

→ خواندن مطلب قبلی

آغاز رای گیری ایمیلی شورای امنیت درباره قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران

خواندن مطلب بعدی ←

زیبا کلام : جامعه‌ای که از جریانات سیاسی ناامید شده به دنبال ناجی می‌گردد و آنرا در چهره احمدی‌نژاد می‌بینند.

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *