تامین مالی ۱۱ هزار میلیارد تومانی دولت از درگاه فرابورس

 ارزش این اوراق مرابحه در نمادهای اراد ۱۱، اراد ۱۲ و اراد ۱۳ به تعداد ۳۲ میلیون و ۵۰۰ هزار ورقه مجموعا ۳۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال بوده و ۴۲ ماه دیگر سررسید خواهند شد.

تامین مالی با اتمام پذیره‌نویسی نخستین اوراق مرابحه عام دولت جمهوری اسلامی ایران در فرابورس طی یک روز کاری، تامین مالی ۱۱۰ هزار میلیارد ریالی دولت از درگاه فرابورس ایران محقق خواهد شد.

به گزارش ایصمانیوز ، پذیره‌نویسی این اوراق که به منظور تامین نقدینگی مورد نیاز برای خرید کالاها و خدمات مورد نیاز دستگاه‌های اجرایی منتشر شده و دارای سررسیدهای ۴۸ و ۴۲ ماهه است، امروز یکشنبه ۲۵ اسفندماه ۹۸ با استقبال سرمایه‌گذاران به اتمام رسید.

بر این اساس، اوراق مرابحه عام دولت در نمادهای«اراد ۱۱، اراد ۱۲، اراد ۱۳، اراد ۲۱، اراد ۲۲، اراد ۲۳ و اراد ۲۴» امروز به طور کامل در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران به فروش رفت و فرایند تامین مالی دولت از طریق انتشار و پذیره‌نویسی این اوراق شتاب بیشتری گرفت.

ارزش این اوراق مرابحه در نمادهای اراد ۱۱، اراد ۱۲ و اراد ۱۳ به تعداد ۳۲ میلیون و ۵۰۰ هزار ورقه مجموعا ۳۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال بوده و ۴۲ ماه دیگر سررسید خواهند شد.

همچنین تعداد ۷۷ میلیون و ۵۰۰ هزار ورقه اوراق مرابحه در نمادهای اراد ۲۱، اراد ۲۲، اراد ۲۳ و اراد ۲۴ منتشر شده که دارای ارزش ۷۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریالی و سررسید ۴۸ ماهه هستند.

کنسرسیومی از شرکت‌های تامین سرمایه، بانک‌ها و صندوق‌ها شامل تامین سرمایه‌های لوتوس پارسیان و نوین، بانک‌های ملت، کارآفرین، سینا و … و صندوق‌های سرمایه‌گذاری توسعه تعاون صبا، ثابت حامی و… متعهد پذیره‌نویسی این اوراق را بر عهده گرفتند. ناشر اوراق مرابحه عام دولت که فاقد بازارگردان‌ هستند، وزارت امور اقتصادی و دارایی به نمایندگی از طرف دولت جمهوری اسلامی است و از سایر ارکان این اوراق می‌توان به سازمان برنامه و بودجه کشور به عنوان ضامن، خزانه‌داری کل کشور به عنوان متعهد تسویه و پرداخت و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه به عنوان عامل پرداخت اشاره کرد.

بر این اساس و به نقل از فرابورس، نرخ تمامی اوراق مرابحه عام دولت که برای نخستین بار در ۲۲ اسفندماه جاری در فرابورس ایران پذیرش و امروز ۲۵ اسفندماه به فروش رفت، ۱۸ درصد سالانه تا سررسید است که این سود هر شش ماه یک‌بار به حساب دارندگان آن واریز خواهد شد.

بر اساس این گزارش، پیش از این اعلام شده بود که موضوع انتشار این اوراق تامین نقدینگی مورد نیاز برای خرید کالاها و خدمات مورد نیاز دستگاه‌های اجرایی است و صرفا توسط دولت منتشر خواهد شد.

یادآور می‌شود؛ اوراق مرابحه یکی از مهمترین ابزارهای تامین مالی در بازار مالی اسلامی است و از نظر مبانی حقوق اسلامی یکی از انواع عقد بیع به شمار می‌رود و اوراق بهاداری هستند که دارندگان آنها به طور مشاع مالک دارایی مالی (دینی) هستند که براساس قرارداد مرابحه حاصل شده است. این اوراق بازدهی ثابت داشته و قابل فروش در بازار ثانوی هستند.

تحریریه ایصمانیوز

→ خواندن مطلب قبلی

بیرون نروید! با آموزش بورس در خانه به سود برسید

خواندن مطلب بعدی ←

مجازات کیفری برای نقض‌کنندگان قوانین بهداشتی

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *