بیانیه حزب الله لبنان در سالگرد انفجار بیروت

به نقل ایلنا :حزب الله لبنان به مناسبت سالگرد انفجار مهیب در بندر بیروت (۴ اوت ۲۰۲۰) پایتخت این کشور که دهها کشته و زخمی برجای گذاشت، با صدور بیانیه ای خواستار کشف حقایق و نیز محاکمه عاملان حادثه به دور از هرگونه سوء استفاده سیاسی شد.

به گزارش شبکه خبری المنار، دراین بیانیه از انفجار بیروت به عنوان فاجعه بزرگ ملی یاد شده و آمده است که حزب الله بار دیگر این حادثه را به خانواده های قربانیان تسلیت می گوید و برای مجروحان شفای کامل آرزو و همبستگی خود را با تمامی آسیب دیدگان اعلام می کند.

در بیانیه حزب الله آمده است که ما بر لزوم همبستگی و انسجام مردم لبنان برای عبور از این گرفتاری دردناک و تلاش جدی برای رسیدن به حقیقت و شفافیت کامل به دور از سوء استفاده سیاسی و تسویه حساب ها و درگیرهای داخلی تاکید می کنیم.

حزب الله لبنان از دستگاه قضایی این کشور خواسته است «این مساله بزرگ ملی» را با جدیت و مسئولیت پذیری و به دور از فشارها و منافع پیگیری کند و حقایق را برای افکارعمومی لبنان و جهان روشن سازد و مانع سوء استفاده های داخلی و خارجی و اتهام زدن ها و تحریف حقایق شود.

در ۱۴ مرداد ماه سال گذشته (۱۳۹۹) انفجار مهیب و فاجعه باری بندر بیروت را لرزاند که موجب کشته شدن ۲۰۰ نفر و زخمی شدن بیش از شش هزار نفر دیگر شد، از همان زمان انگشت اتهام به سوی رژیم صهیونیستی و عوامل آن در لبنان نشانه رفت و بسیاری از تحلیلگران و کارشناسان مسایل منطقه این رژیم و عوامل آن را مقصر انفجار این بندر اعلام کردند؛ انفجاری که در یک انبار حاوی دو هزار و ۷۵۰ تن نیترات آمونیوم در بندر بیروت صورت گرفت و موجب شد، بسیاری از ساختمان های اطراف این بندر به طور کامل ویران شود که استاندار بیروت میزان خسارت های وارده در اثر این انفجار را بیش از ۱۰ میلیارد دلار اعلام کرد.

به دنبال این انفجار شماری از مقام های لبنانی از جمله مدیرکل گمرک، مدیرکل بندر و شماری دیگر از مسئولان مرتبط که متهم به قصور در این فاجعه محسوب می شدند، بازداشت شدند که همگی از جریان ۱۴ مارس لبنان بودند، همچنین از سوی بازپرس قضایی ویژه پرونده رسیدگی به این پرونده برای ناخدا و مالک کشتی «رسوس» مولداوی که اعلام شده چند سال پیش این محموله نیترات آمونیوم را به بندر بیروت حمل کرده و آن را رها کرده اند، به عنوان دو فرد خارجی غیرلبنانی قرار بازداشت صادر شد.

تحریریه

→ خواندن مطلب قبلی

جشن تولد اوباما در تیررس انتقادات جمهوریخواهان

خواندن مطلب بعدی ←

انفجار مهیب در مرکز کابل/ورود افراد مسلح به منزل سرپرست وزیر دفاع افغانستان/ دود آسمان را فرا گرفت

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *