بلینکن در جلسه شورای امنیت ایران را تهدید کرد: اقدامات تهران بدون مجازات نمی‌ماند/گفتگو با وزیرخارجه عربستان

وزیر خارجه آمریکا در جلسه شورای امنیت که درباره کشتی اسرائیلی در آب های عمان برگزار شد ایران را تهدید به پاسخ کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا می‌گوید اقدام ایران برای حمله به نفتکش اسرائیلی بدون مجازات نخواهد ماند.

بلینکن در جلسه روز دوشنبه ۹ اوت، شورای امنیت که به این دلیل تشکیل شد، حمله به نفتکش مرسر استریت را «غیرقابل توجیه و بخشی از یک الگوی حملات و رفتارهای تحریک آمیز» خواند.

به گزارش یورونیوز، بلینکن همچنین در ادامه ائتلاف سازی علیه کشورمان بدون مدرک از خطاب به کشورهای حاضر در شورای امنیت گفت:  وظیفه همه ملت‌ها است که مسئولان را پاسخگو نگه دارند و در صورتی که این اتفاق نیفتد احساس عدم مجازات تقویت می‌شود و باعث جسورتر شدن کسانی می‌شود که تمایل دارند نظام دریایی و قوانین حاکم بر آن را نادیده بگیرند.

در ادامه این جلسه که به صورت مجازی برگزار شد بلینکن بدون اینکه اشاره‌ای به جزئیات مجازات مورد نظر علیه ایران داشته باشد مدعی شد که این اقدام حتما صورت خواهد پذیرفت.

نفتکش مرسر استریت که در مالکیت ژاپن بوده و با پرچم لیبریا تردد می‌کرد متعلق به شرکت زودیاک با مالکیت یک میلیاردر اسرائیلی، بوده است. مقام‌های آمریکایی و بریتانیایی مدعی شده اند که پهپادی که به این کشتی حمله کرده از نوع پهپادهایی است که تنها در ایران ساخته می‌شود.

بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا هم در این جلسه مسئولیت حمله به نفتکش مرسر استریت را با ایران دانست و مدعی شد: «ما این حمله عمدی، غیرقانونی و هدفمند را محکوم می‌کنیم. این نقض آشکار قوانین بین‌المللی از سوی ایران است. چنین حمله‌ای نه تنها تجارت جهانی، ایمنی حمل و نقل، جان دریانوردان و همچنین محیط دریایی منطقه را تهدید می‌کند، بلکه سیستم مبتنی بر قوانینی که صلح و امنیت مشترک ما به آن وابسته است هم تضعیف می‌کند.»

پیشتر نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل ایران را تهدید کرده بود که پاسخ این اقدامش را دریافت خواهد کرد. ایران هم در مقابل به اسرائیل هشدار داده در صورتی که تل آویو دست به اقدام تلافی‌جویانه بزند، ایران «پاسخی سخت» خواهد داد.

 

گفت‌وگوی وزیران خارجه آمریکا و عربستان درباره ایران

 

در همین حال وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای مطرح کرد که وزیر خارجه این کشور و عربستان سعودی درباره موضوعات مختلف منطقه‌ای از جمله درباره ادعای بی اساس اخیر مبنی بر دست داشتن ایران درحمله به یک کشتی اسرائیلی گفت‌وگو کرده‌اند.

به گزارش خبرآناین به نقل از رویترز، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه این کشور در بیانیه ای اعلام کرد: آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه  امروز با فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه عربستان سعودی گفت و گو کرد.پرایس در ادامه مطرح کرد که بلینکن و همتای سعودی اش درباره امنیت منطقه و آنچه  «حمله ایران به کشتی مِرسِر استریت در دریای عرب» خواند، گفت و گو کردند.

در این بیانیه همچنین آمده است: آن ها درباره مسائل منطقه ای دیگر از جمله تقویت همکاری امنیتی، حمایت عربستان سعودی از آتش بس فراگیر در یمن و نیاز به اقدامات فوری برای تسکین بحران انسانی یمن گفت و گو کردند. وزیر امور خارجه بلینکن بر نیاز به پیشرفت در زمینه حقوق بشر تاکید کرد.

صبح جمعه هشتم مردادماه، گروه نظامی انگلیسی موسوم به «عملیات‌های تجاری دریایی» در بیانیه‌ای کوتاه مدعی شد که یک کشتی شامگاه پنجشنبه در دریای عمان هدف قرار گرفته است. بعد از آن، وزارت دفاع انگلیس اعلام کرد که کشتی مذکور تحت مالکیت رژیم صهیونیستی بوده و در فاصله ۲۸۰ کیلومتری بندر «الدقم» هدف حمله قرار گرفته است.

عصر همان روز نیز شرکت «زودیاک ماریتایم» که متعلق به «ایال عوفر» میلیاردر صهیونیست و مستقر در لندن است، اعلام کرد که دو نفر از خدمه این کشتی تجاری با نام مرسر استریت در پی حمله به آن، کشته شدند.

مقام‌ها و رسانه‌های رژیم صهیونیستی تنها ساعاتی بعد از وقوع این حادثه بدون ارائه هیچ‌گونه مستنداتی مدعی شدند که ایران عامل حمله به کشتی تجاری مرسر استریت بوده است.

آنتونی بلینکن و «دومینیک راب»، وزیر امور خارجه انگلیس نیز به پیروی از رژیم صهیونیستی مدعی شده‌اند که ایران در انجام این حمله دست داشته است

تحریریه

→ خواندن مطلب قبلی

با وجود فشارنظامی،رئیسی با برجام چه خواهد کرد؟

خواندن مطلب بعدی ←

وزیرخارجه ژاپن به تهران می‌آید

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *