با تصویب نمایندگان مجلس: کارگروه «کمیسیون داده‌ها و اطلاعات ملی» تشکیل شد

با تصویب نمایندگان،کارگروه تعامل‌پذیری دولت الکترونیکی مصوب شورای عالی فضای مجازی به «کمیسیون داده‌ها و اطلاعات ملی» ارتقا یافت.

به گزارش ایصمانیوز، در نشست علنی روز- سه شنبه ۱۶ فروردین – مجلس شورای اسلامی گزارش کمیسیون صنایع و معادن در مورد  جزئیات طرح مدیریت یکپارچه داده‌ها واطلاعات ملی مورد بررسی قرار گرفت  و ماده ۱ ،۲  و ۳ این طرح به تصویب رسید.

ماده ۱- اصطلاح های بکار رفته در این قانون به شرح زیر است:

الف- دستگاه‌ها و نهادهای مشمول این قانون: عبارت است از دستگاه ها و نهادهای موضوع ماده (۱) قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور مصوب  بهمن ماه  سال ۱۳۹۵ ، ماده (۵) قانون خدمات کشوری مصوب مهر ماه سال۱۳۸۶ و ماده (۲۹) قانون برنامه ششم توسعه جمهوری اسلامی مصوب اسفند ماه ۱۳۹۵ و بند (د) ماده (۱) قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات مصوب مرداد ماه ۱۳۸۸ ، ماده (۱) قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری – صنعتی جمهوری اسلامی ایران مصوب شهریور سال ۱۳۷۲ با اصلاحات و الحاقات بعدی و ماده (۱) قانون تشکیل و اداره مناطق ویژه اقتصادی جمهوری اسلامی ایران مصوب  آذر ماه سال۱۳۸۴ ‌.

تبصره-نهادهای تحت امر مقام معظم رهبری منوط به اذن معظم له می باشد.

‌ب- ارائه دهندگان خدمات ذیل تنظیم‌گران بخشی: آن دسته از ارائه دهندگان خدمات  که به موجب قوانین و مقررات مربوط به صدور پروانه های کاربری ( اپراتوری) و یا قوانین و مقررات مربوط به اصناف، اتحادیه ها یا شوراهای صادرکننده انواع موافقتنامه اصولی،  تاسیس شده یا می شوند و فعالیت می کنند.

پ -پایگاه داده و اطلاعات‌پایه: کلیه پایگاه‌های داده و اطلاعاتی که در ایجاد و ارائه خدمات الکترونیکی و هوشمند و اجرای فرآیندهای الکترونیکی نقش پایه‌ای داشته و ارائه این خدمات و اجرای فرآیندهای الکترونیکی وابسته به یکی یا ترکیبی از اطلاعات و داده‌ این پایگاه‌های پایه است.

‌ت -داده و اطلاعات ملی: داده و اطلاعات دستگاه‌ها و نهادهای مشمول این قانون و یا هر داده و اطلاعات که به موجب قوانین و مقررات در اختیار دستگاه‌ها و نهادهای مشمول این قانون قرار دارند ، داده و اطلاعات ملی نامیده می شود.

ماده ۲- سیاست‌گذاری و تصویب راهبردهای کلان نظام تولید، نگهداری، پردازش، دسترسی، یکپارچه‌سازی، تبادل و امنیت داده و اطلاعات ملی باهدف افزایش قدرت حکمرانی، ساماندهی و انسجام‌بخشی به‌نظام تبادل داده و اطلاعات، گسترش تبادل اطلاعات میان دستگاه‌ها و نهادهای مشمول این قانون و تسهیل دسترسی به اطلاعات‌پایه برای کسب‌وکارهای بخش خصوصی بر عهده شورای عالی فضای مجازی است.

ماده ۳- به‌منظور اجرای سیاست‌ها و راهبردهای کلان شورای عالی فضای مجازی در داده و اطلاعات ملی و نظارت و مدیریت بر نحوه نگهداری، پردازش، دسترسی، یکپارچه‌سازی، امنیت و به‌ویژه تبادل و به اشتراک‌گذاری داده و اطلاعات ملی “کارگروه تعامل‌پذیری دولت الکترونیکی” مصوب شورای عالی فضای مجازی به «کمیسیون داده‌ها و اطلاعات ملی» که به اختصار کمیسیون دوام نامگذاری می شود ارتقا می یابد.

‌تبصره ۱- ترکیب اعضا و نحوه اداره کمیسیون دوام به تصویب شورای عالی فضای مجازی می رسد.

‌تبصره ۲- کمیسیون دوام  مکلف است گزارش های عملکرد دستگاهها و نهادهای مشمول این قانون را هر سه ماه یک بار به کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی و شورای عالی فضای مجازی ارائه نماید.

منبع/ ایرنا

تحریریه

→ خواندن مطلب قبلی

فقط پیشنهادات دو طرف ارائه شده است /باید از هرگونه پیشگویی در مورد توافق خودداری کرد

خواندن مطلب بعدی ←

آغاز برداشت خوشه‌های طلایی/کام شیرین گندم‌کاران با خرید تضمینی دولت

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *