با این روش گذرواژه خود را امن کنید

ایصمانیوز؛ به گفته کارشناسان بهتر است گذرواژههایی برای حسابهای آنلاین استفاده شوند که که از سه کلمه تصادفی تشکیل شده‌اند. این ترکیب خیلی بهتر از ترکیبات پیچیده‌ای است که از حروف، اعداد و نمادها تشکیل شده‌اند.

مرکز ملی امنیت سایبری بریتانیا اعلام کرده است که یک سیستم سه کلمه‌ای ‌گذرواژه‌هایی ایجاد می‌کند که به راحتی به خاطر سپرده می‌شوند. این کار ترکیبی غیرمعمول از حروف ایجاد می‌کند، به این معنی که سیستم آنقدر قوی هست که حساب‌های آنلاین را در برابر مجرمان سایبری ایمن نگه می‌دارد. در مقابل، گذرواژه‌های پیچیده‌تر می‌توانند بی‌تأثیر باشند زیرا اغلب مجرمان سایبری با استفاده از نرم افزارهای تخصصی می‌توانند آن‌ها را حدس بزنند.

مجرمان سایبری استراتژی‌هایی قابل پیش بینی برای هدف قرار دادن رمزهای عبور پیچیده دارند. به عنوان مثال می‌توان حرف O در انگلیسی را با صفر یا عدد یک را با علامت تعجب جایگزین کرد.

مجرمان چنین الگوهایی را در نرم افزار هک تشخیص می‌دهند و هرگونه امنیت اضافی را ازچنین گذرواژه‌هایی سلب می‌کنند و به این ترتیب گذرواژه‌ها را پیش‌بینی می‌کنند. در مقابل، رمزهای عبور ساخته شده از سه کلمه تصادفی خیلی طولانی‌تر و سخت‌تر پیش بینی می‌شوند و تشخیص الگوریتم‌های هک آن دشوارتر است.

البته استفاده از سه کلمه تصادفی کاملاً بی‌خطر نیست. زیرا مردم ممکن است از ترکیب کلمات قابل پیش بینی استفاده کنند. بر اساس داده‌های اداره آمار ملی، جرایم سایبری در طول همه‌گیری افزایش یافته است به‌طوریکه در سال گذشته کلاهبرداری آنلاین ۷۰ درصد رشد کرده است. توصیه‌های مربوط به رمزهای عبور سنتی که به ما می‌گویند چگونه رمز بسازیم و آن را به خاطر بسپاریم ساده و قابل پیش بینی است. دلایل متعددی وجود دارند که سه کلمۀ تصادفی را بر شیوه های دیگر رمزگذاری ترجیح دهیم. اول اینکه این رمزها قوی هستند و راحت‌تر به خاطر سپرده می‌شود.

با پیروی از این توصیه، افراد در برابر مجرمان سایبری آسیب‌پذیری کمتری خواهند داشت و مردم هم بیشتر به شیوه‌های رمزگذاری خود فکر خواهند کرد و همچنین رمزها را کمتر فراموش خواهند کرد. خیلی از افراد رمزهایشان را جایی یادداشت می‌کنند یا در تلفن و رایانه خود نگه می‌دارند که دسترسی به آن‌ها را برای هکرها راحت‌تر هم می‌کند. اما با استفاده از رمز سه کلمه‌ای می‌توان خطرات هک شدن را به حداقل رساند و در عین حال پیچیدگی رمزها را نیز بیشتر کرد.

منبع: The Guardian

تحریریه

→ خواندن مطلب قبلی

واردات و صادرات کالا از مرز رسمی پرویزخان به ۵۵۲ هزار تن رسید

خواندن مطلب بعدی ←

ماجرای بنزین 11 هزار تومانی و یارانه 2 میلیون تومانی چیست؟

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *