بازیکنان آماتور؛ باشگاه‌داری غیرحرفه‌ای!

به بهانه فصل عجیب نقل و انتقالات در فوتبال ایران

این روزها تنور نقل و انتقالات لیگ برتر داغ شده و تیم‌ها به دنبال جذب بازیکنان مورد نظر خودشان هستند.

زاوش محمدی: لیگ برتر بیستم سه هفته ای است که به پایان رسیده و حالا تیم ها به دنبال تمدید قرارداد و جذب بازیکن برای فصل جدید هستند. استقلال و پرسپولیس به دلیل حضور در لیگ قهرمانان آسیا بیشتر از سایر تیم ها در بازار نقل و انتقالات فعالیت می کنند و می خواهند هرچه زودتر شاکله اصلی تیم خود را تشکیل دهند تا با نفرات کامل راهی آماده سازی خودشان شوند اما در این بین اتفاقاتی رخ می دهد که نام لیگ برتر حرفه ای را زیرسوال می برد. اتفاقاتی که هم پای باشگاه‌ها در میان است و هم بازیکنان.

مدیرانی که پاسخگو نیستند

تیم های حاضر در لیگ برتر عموما دولتی هستند و یا رگه‌های دولتی دارند. هستند تیم های خصوصی اما آنها هیچوقت زورشان حتی برای رقابت به تیم های دولتی و صنعتی نمی رسد. تیم های صنعتی با پیشنهادهای نجومی خود، چشم بازار را کور کرده اند و کار را برای دیگر رقبا سخت و تیم های دولتی هم برای کم نیاوردن جلو بقیه تیم‌ها مجبور هستند با هر سازی که بازیکنان می زنند برقصند. کم نبوده خبرهایی که از گوشه و کنار باشگاه های پرسپولیس و استقلال به بیرون درز کرده که یک باشگاه صنعتی به بازیکن درجه دو این تیم‌ها پیشنهاد نجومی داده است. مدیران پرسپولیس و استقلال هم که می دانند با تغییر دولت و وزیر رفتنی خواهند شد، با تمام خواسته های بازیکنان خود کنار می آیند تا بتوانند محبوب هواداران شوند اما کیست که نداند این توافق ها فقط بلای جان سرخابی ها خواهد بود و بدهی آنها را بیشتر می کند. مدیرانی که عنوان بندها را در قرارداد بازیکنان قرار می دهند به گونه ای که انگار بازیکن تیم را به خدمت گرفته است. از بند فسخ قرارداد یکطرفه گرفته تا قراردادهای یکساله،آپشن های عجیب و غریب و …

بازیکنان آماتور؛ باشگاه‌داری غیرحرفه‌ای!

بازیکنان آماتور، قراردادهای نجومی

بازیکنان مطرح لیگ برتر هم چند سالی است که راه و چاه دور زدن باشگاه ها را یاد گرفته اند و با قرار دادن هواداران مقابل مدیران باشگاه، به هر خواسته ای که دارند، می رسند. همین دیروز بود که محمد دانشگر با اینکه با استقلال یکسال دیگر قرارداد داشت، به ساختمان باشگاه رفت و ساعتی بعد از باشگاه خارج شد.خیلی زود خبر رسد که او به سازمان لیگ رفته و قراردادش را یکطرفه فسخ کرده است. دانشگر حتی برای بازارگرمی، مدیر برنامه خود را به باشگاه پرسپولیس فرستاد تا احتمالا بتواند رقم خود را بالاتر ببرد. دقیقا یک ساعت پس از این اتفاق مدیران استقلال به خواسته مدافع جنجالی خود تن دادند و مجبور شدند این بازیکن را در تیم شان نگه دارند. نکته اینجاست که قرارداد دانشگر با استقلال فسخ شده و با امضای قرارداد جدید قطعا رقم آن هم متفاوت خواهد بود.این اتفاق اولین بار نیست که در فوتبال ما رخ می دهد و فصل گذشته هم وریا غفوری با وجود داشتن قرارداد با استقلال، آن را فسخ کرد تا بتواند قراردادی با رقمی بالاتر ببندد.

این اتفاقات فقط به باشگاه استقلال مربوط نمی شود و در اردوگاه سرخ‌ها هم اتفاقات دیگری رخ داده. احمد نوراللهی کاپیتان سوم پرسپولیس که سالها برای این تیم به میدان رفته بود، با یک پست اینستاگرامی از هواداران خداحافظی کرد و مدعی شد که باشگاه تمایلی برای تمدید قرارداد او نداشت. این در حالی است که مدیران پرسپولیس از ۵ ماه قبل از او درخواست کرده بودند که به باشگاه برود و قراردادش را تمدید کند. نوراللهی در حالی هواداران و مدیران پرسپولیس را مقابل یکدیگر قرار داد، که کلیپ معرفی اش توسط باشگاه شباب الاهلی آماده بود و او قبل از خداحافظی با هواداران قراردادش را با تیم جدید امضا کرده بود!

بازیکنان آماتور؛ باشگاه‌داری غیرحرفه‌ای!

 

هواداری که نباید بازیچه شود

برای هوادار فقط تیم مهم است،بازیکن ها می آیند و می روند و این پرسپولیس،استقلال،سپاهان،تراکتور و سایر تیم ها هستند که باقی می مانند.همیشه پس از ترک یکی از ستاره ها هواداران خودشان را با جملاتی اینچنینی دلداری می دهند اما همه می دانند که تیر،مستقیما به قلب آنها می خورد.بازی با احساسات هواداری که گاهی جانش را پای تیم می دهد در فوتبال ایران عادی شده و قتی پای پول به میان بیاید،رنگ ها از بین می روند،لوگوها در تیم دیگری بوسیده می شوند و قلب ها برای تیم دیگری می تپند.هیچ ایرادی ندارد اگر مثلا بازیکنی مثل نوراللهی به فکر آینده اش باشد و بخواهد با رقمی چند برابر رقم پیشنهادی پرسپولیس راهی لیگ امارات شود،نکته اینجاست که نباید هوادار را بازیچه قرار داد.می شود خیلی راحت و حرفه ای(همان طور که بازیکنان فوتبال حرفه ای پول می گیرند)از یک توافق شفاف حرف زد،از یک جدایی گفت و دل خیلی ها را نشکست.می شود قبل از اتمام قرارداد مثل علیرضا بیرانوند تمدید قرارداد کرد تا حداقل مبلغی از این جدایی گیر باشگاه بیاید.می شود خیلی از کارها را انجام داد اما همه بیرانوند نیستند و همه مثل هم فکر نمی کنند.بازیکنان می آیند و می روند و این باشگاه ها هستند که می مانند…این هواداران دوست داشتنی هستند و باید گفت هم از مدیران حرفه ای ترند و هم از بازیکنان.

تحریریه

→ خواندن مطلب قبلی

پیام خداحافظی ظریف با مردم؛ می‌دانم که پاره‌ای از کارهایم را نپسندیدید

خواندن مطلب بعدی ←

فاجعه مرگ نزدیک به ۷۰۰ بیمار کرونایی در روزی که بیش از یک میلیون دُز واکسن وارد شد

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *