اوجی: کل درآمد حاصل از فروش نفت و میعانات وصول شده است

وزیر نفت گفت: کل درآمد آنچه که از نفت، میعانات و محصولات پتروشیمی فروختیم، هنگام سر رسید وصول شده است.

به گزارش ایصمانیوز جواد اوجی روز جمعه درباره چگونگی استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان در وزارت نفت گفت: وزارت نفت برای استفاده از این ظرفیت در حوزه کاری خود و در بحث بهینه سازی مصرف سوخت، افزایش تولید به خصوص در عرصه های کم بازده، زنجیره صنایع تکمیلی پتروشیمی، جمع‌آوری گازهای مشعل و از همه مهمتر ادوات مورد نیاز صنعت نفت که وارداتی است، فراخوان داده است.

از توان شرکت‌های دانش‌بنیان برای افزایش بهره‌وری در صنعت نفت استفاده می‌شود

وی ادامه داد: ۱۵۰ شرکت از میان همه شرکت‌های دانش بنیان مشخص شدند و دوستان مراحل نهایی بررسی را طی می کنند که این شرکت‌ها به استان‌ها معرفی و از تسهیلات وام‌های کم بهره و تسهیل چتر وزارت نفت برخوردار می‌شوند.

وزیر نفت خاطرنشان کرد: از توان این شرکت‌های دانش بنیان در حوزه‌های اشاره شده و برای افزایش بهره‌وری در حوزه صنعت نفت، کاهش هزینه ها و اشتغال آفرینی استفاده می‌شود.

اوجی در بخش دیگری از گفت وگو با ارائه توضیحی به اظهارات خود مبنی بر اختصاص ۸۰ میلیارد دلار یارانه و گزارش سازمان جهانی انرژی از اختصاص ۲۵ میلیارد دلاریارانه در ایران، گفت: این قیاس با توجه به میزان اتلاف انرژی در کشور انجام شد.

وی ادامه داد: نرخ هر متر مکعب گازی که به مردم ارائه می‌شود، زیر یک سنت است در حالی‌که در بازارهای جهانی تا ۴۰۰ سنت هم خرید و فروش می‌شود. به همین خاطر اگر این را با قیمت‌های جهانی ارزش گذاری کنیم، می‌بینیم که عمده محصولات میعانات ما خارج از الگوی مصرف در کشور، مصرف می‌شود و اختصاص یارانه بیش از ۸۰ میلیارد دلار در موارد مازاد انرژی و اسرافی که در بخش انرژی در کشور رقم می خورد، اعمال می‌شود.

وزیر نفت همچنین در پاسخ به این سوال ایرنا که آیا جمهوری اسلامی درآمد ارزی حاصل از سوخت‌های صاداراتی را با توجه به تحریم‌ها در اختیار می‌گیرد یا نه، گفت: هر چه نفت و میعانات محصولات پتروشیمی که فروختیم همه را زمان سر رسید وصول کردیم.

تحریریه

→ خواندن مطلب قبلی

شاخص‌های منفی‌ساز اقتصاد، همچنان قدرتمند

خواندن مطلب بعدی ←

الکاظمی از گشایش واقعی در روابط عربستان و ایران خبر داد

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *