الکتورال ها دردسر ساز شده اند / آیا آشوب و درگیری بعد از انتخابات آمریکا رخ میدهد؟

ایصمانیوز : اکثر رسانه های آمریکایی و بین المللی در جهت گیری مرتبط با انتخابات آمریکا علیه ترامپ هستند و طبیعی است که ظاهر اخبار و برنامه های خبری و تحلیلی به نفع ترامپ نیست . اما با همه ی این شرایط دونالد ترامپ از پایگاه رای بالایی در آمریکا برخوردار است و این موضوع تناقضات شدیدی را بوجود آورده است . رای الکتورال یک نوع رای گیری با واسطه است که بر اساس عرف جامعه آمریکا ، رای دهندگان به افراد مشهور احزاب مختلف بویژه دو حزب دموکرات و جمهوری خواه ، از قبل رایشان نسبت به گزینه انتخابیشان برای ریاست جمهوری عیان بوده و عملا مردم آمریکا وقتی بدانند فلان نماینده قرار است که به ترامپ رای بدهد ( در قالب الکتورال ) به او رای میدهند تا آن فرد هم به ترامپ رای بدهد . اما در این بین خلع قانونی و فرآیندی وجود داشت که آن فرد میتوانست پس از اینکه از جانب رای دهندگان انتخاب شد ، نظر و رای خودش را تغییر دهد و مثلا به بایدن رای بدهد .
برای همین منظور قانونی در مجلس آمریکا به تصویب رسید که افراد نمیتوانند پس از اینکه انتخاب شدند ، رای خود را تغییر دهند و عملا مردم و رای دهندگان را دور بزنند .
بهرحال اتفاقات مهمی در آمریکا پیش رو داریم . این اتفاقات اگر برای ایران اهمیت داشته باشد ، برای کشور آمریکا دهها برابر با اهمیت است ، چراکه موضوعات نادری در حال وقوع است و باید صبر کنیم و ببینیم اوضاع انتخاباتی آمریکا به چه سرنوشتی دچار خواهد شد .
بنا به گفته یکی از وكلای دموكرات ها، با توجه به تصمیم دیوان عالی در دعوای حقوقی-انتخاباتی جرج بوش در برابر ال گور در سال 2000، تلاش جداگانه ای وجود دارد تا اطمینان حاصل شود که بازشماری آراء در هیچ یک از ایالت ها، مانند فلوریدا در سال 2000، توسط دیوان عالی متوقف نشود.
اکسیوس نوشت: وکلای دموکرات برای به چالش کشیدن هرگونه تلاش ترامپ برای تعویض «الکتورال» های انتخاب شده توسط رای دهندگان با «الکتورال» های انتخاب شده توسط مجالس ایالتی تحت کنترل جمهوری خواهان، آماده می شوند. ایالت پنسیلوانیا، جایی که جمهوری خواهان مجلس ایالتی را کنترل می کنند به صورت ویژه نگران کننده است. لازم به ذکر است که انتخاب رئیس‌جمهور در آمریکا در حقیقت به صورت دو مرحله‌ای انجام می‌شود. مردم در روز انتخابات، از یک‌سو به نامزد ریاست جمهوری و معاون وی رأی می‌دهند و از سوی دیگر گزینش‌گران رئیس‌جمهور(electors) را برمی‌گزینند؛ اگر چه اسم نامزدهای پست رئیس‌جمهور در برگه‌های اخذ رأی نوشته می‌شود، اما در عمل مجمع گزینندگان(Electoral college) به‌طور مستقیم رئیس‌جمهور و معاون او را انتخاب می‌کنند. به این معنی که رأی‌دهندگان هر ایالت گزینش‌گران رئیس‌جمهور (electors) را انتخاب می‌کنند و آن‌ها بعداً رئیس‌جمهور را انتخاب می‌کنند. در همین راستا، اخیرا لارنس تبس رییس اجرایی حزب جمهوری خواه در ایالت پنسیلوانیا به مجله آتلانتیک گفته است وی با مقامات ستاد انتخاباتی ترامپ در مورد احتمال دور زدن نتایج آرای عمومی در صورت عدم اطمینان یا اختلاف نظر در مورد صحت آراء اخذ شده، صحبت كرده است. تبس گفت قانون اساسی ایالات متحده به مجالس ایالتی اجازه می دهد بدون مراجعه به آراء عموم مردم ایالت، گزینش‌گران رئیس‌جمهور (electors) را خودشان انتخاب كنند.»
.
به گزارش ایصما نیوز به نقل از انتخاب، در ادامه این مطلب آمده است: امتناع ترامپ از تعهد به انتقال صلح آمیز قدرت و همچنین مقالاتی که در مورد بدترین سناریوها درمورد روز پس از انتخابات، منتشر شده توجهات را به درگیری های وحشیانه ای که می تواند نتیجه نهایی را به خطر بیندازد، جلب می کند.
پایگاه خبری ایصمانیوز (isma.news) :بنا به گفته یکی از وكلای دموكرات ها، با توجه به تصمیم دیوان عالی در دعوای حقوقی-انتخاباتی جرج بوش در برابر ال گور در سال 2000، تلاش جداگانه ای وجود دارد تا اطمینان حاصل شود که بازشماری آراء در هیچ یک از ایالت ها، مانند فلوریدا در سال 2000، توسط دیوان عالی متوقف نشود.

کمپین بایدن تمایلی به بیان استراتژی دقیق خود نداشته، اما مسئولان کمپین به منظور حمایت از رای دهندگان در سراسر کشور هزاران وکیل و داوطلب را استخدام کرده و خطوط تلفن ملی و ایالتی را برای رای دهندگان ایجاد کرده اند. آنها همچنین برنامه ریزی می کنند تا یک واکنش تهاجمی به فعالیت های ترامپ برای سرکوب آرا ارائه دهند.

اما در مقابل مشاوران ترامپ با توجه به موج دیررس آراء پستی که بیشتر متعلق به دموکرات هاست برای به چالش کشیدن مشروعیت نتایج انتخابات و دفاع در برابر وکلای دموکرات آماده می شوند.

یک منبع در ستاد انتخاباتی ترامپ به Axios گفت که وکلای آنها در صورت لزوم اقدام به طرح دعوا خواهند کرد، از جمله شکایت در ایالت های اصلی که قوانین انتخاباتی را به گونه ای تغییر داده اند تا تعیین مدت زمان طولانی تری برای رای دادن یا شمارش آرا مجاز باشد.

این منبع گفت: “اگر معلوم شود که نتایج انتخابات عادلانه و آزاد نیست، گزینه های زیاد وجود دارد.”

اما مشاوران خود ترامپ در حال بررسی این واقعیت هستند که قانون اساسی روشن است و در صورتی که بایدن برنده انتخابات باشد حتی اگر ترامپ شکست خود در انتخابات را انکار کند، بایدن 20 ژانویه رئیس جمهور خواهد شد.

یک مشاور حقوقی ترامپ به Axios گفت: “ترامپ می تواند بگوید من قبول نمی کنم و فکر می کنم تقلب شده است، اما این ادعا او را رئیس جمهور نخواهد کرد.”

اما کارشناسان حقوقی به طور فزاینده ای نگران هستند که اگر مکانیسم انتخابات دموکراتیک از بین برود و ما با بحران قانون اساسی روبرو شویم چگونه رئیس جمهور بعدی انتخاب خواهد شد.

برخی از وکلا و به ویژه دموکرات ها دوست ندارند در این مورد صحبت کنند زیرا آنها نمی خواهند رای دهندگانی را که از قبل احساس می کنند آرای آنها مهم نیست دلسرد کنند، اما این وکلا هنوز هم در حال بررسی سناریوهای مختلف هستند تا آماده پاسخ به هر رویداد محتمل شوند.

دیوید ریوکین که در دفتر مشاوران کاخ سفید و وزارت دادگستری تحت ریاست جمهوری ریگان و جرج اچ. دابلیو بوش خدمت می کرد در مورد آنچه “سناریوی تایتانیک” توصیف کرد، هشدار داد:

نتایج مناقشه برانگیز انتخابات در بسیاری از ایالت ها با نظرات بالقوه متناقض در مورد همان موارد قانونی همراه است و اگر ترامپ قبل از انتخابات جایگزین روث بیدر گینزبرگ را معرفی نکند، دیوان عالی به بن بست خواهد رسید و مجلس نمایندگان برنده را اعلام خواهد کرد، اما با توجه به اینکه هر یک از اعضای کنگره نیز امسال در معرض انتخاب مجدد هستند این سوال که چه کسی می تواند هیئت های نمایندگی را در مجلس کنترل کند نیز در این زمینه مطرح است.

ریوکین که از ترامپ حمایت می کند گفت: “این از هر منظر بسیار خطرناک است.”

بنجامین گینزبرگ، وكیل ارشد انتخاباتی جمهوری خواهان می گوید ترامپ در صورت مشاهده تقلب می تواند درخواست بازشماری دهد و حتی انتخابات ایالت ها را نیز مورد مناقشه قرار دهد. وی گفت: “بزرگترین نگرانی این است كه ترامپ نتایج انتخابات و در نتیجه انتقال مسالمت آمیز قدرت را با سخنان بدون پشتوانه زیر سوال ببرد.”

تحریریه ایصمانیوز

→ خواندن مطلب قبلی

آخرین آمار کرونا / 6 مهر99

خواندن مطلب بعدی ←

ضرغامی: سیاست‌مداران به مرد و نامرد تقسیم می‌شوند که در هر دو دسته‌ اصولگرا و اصلاح‌طلب وجود دارند

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *