استاد شجریان درگذشت

استاد و یکی از سلبریتی های موسیقی سنتی ایران و آواز سنتی ایران درگذشت . این فقدان برای هواداران و دوستداران استاد شجریان دردناک بوده است . امروزه برخی تصور میکنن که چه اتفاقِ بیشتر از مهمی ، رخ داده !
البته کار رسانه همین هست که به مخاطبان خود القا کند فلان موضوع خیلی خیلی مهم است یا خیلی خیلی بی اهمیت .
صدای استاد شجریان را برخی نمی پسندیدند و برخی می پسندیدند . این موضوع خیلی شخصی است. درست است .
اما متاسفانه جوری هیاهو میشود که انگار همه باید نالان و متاسف و غمگین باشند از این فقدان.
چند نکته ی منطقی :
۱- آقای استاد شجریان در سن ۸۰ سالگی با یک بیماری سرطانی ۱۰-۱۵ ساله که پیش از خبر دیروز ، بارها خبر جعلی فوت ایشان در کل ریانه ها منتشر و سپس تکذیب شد . پس عملا در این ماجرا شوک ی در کار نیست .

۲- آقای شجریان هم مثل هر هنرمند دیگری تعدادی طرفدار دارد که میتواند به نسبت زیاد یا کم باشد . اما به هر دلیلی به نسبت حرفه ی خود ، طرافدار نسبتا متوسط رو به پایینی داشتند . مضحک است برای خیلی از جمله خود من ، اما طرفداران تتلو از آقای شجریان نسبت یک به ۱۰ دارد .

۳- نکته سوم اینکه ، امروز خبر فوت آقای شجریان به دلیل یک بازی سیاسی از جانب برخی افراد ویژه و با اهمیت جلوه داده میشود . موضوع هم مربوط به انتخابات سال ۸۸ است . آن وقتیکه آقای استاد شجریان ، به نوعی به ناحق و بر اساس پروپاگاندای رسانه ای ، اینطور وانمود کرد که دکتر احمدی نژاد، به معترضان نتیجه انتخابات ( بخشی از بدنه رای ۱۳میلیونی به میرحسین موسوی) گفته است “خس و خاشاک ” . در این ماجرا ۲حالت بیشتر متصور نیست :
اول اینکه آقای استاد شجریان هم با علم بر اینکه خطاب این صحبت به معترضان نبوده و اساسا این جمله قبل از شکل گیری اعتراضات گفته شده است ، اما با وجود اینکه این را میدانسته ، خدای ناکرده سعی در اغوای مردم و گول زدن آنها برای مطامع سیاسی برخی یا شاید خود داشته است . چراکه خیلی از افراد سعی کردند تا خطاب این صحبت آقای احمدی نژاد را تمامی طرفداران کاندیدای مقابل جا بیندازند . در صورتیکه در آن صحبت گفته میشود برنده انتخابات همه ی 40 میلیون نفری هستند که در اتنخابات شرکت کردند و حالا چند نفری که از دیروز شیشه مغازه ها را می شکنند و اتفاقا بعدا معلوم شد اساسا جزو رای دهندگان نبودند ، میخواهند شیرینی این اقدام ملی بزرگ را به کام مردم تلخ کنند .
دوم ، فرض دوم اینست که آقای شجریان بازیِ برخی دروغگویان را خورده و آن جمله ی معروف خودش که ” من صدای خس و خاشاک هستم ” را گفته است . که در اینصورت هم بعنوان فردی که تصور میکند الگو هست و موضعگیری سیاسی اش میتواند جمعی از طرفدارانش را به اشتباه بکشاند ، باید در صدد اصلاح برمیامد که نیامد . متاسغانه در آن شرایط اولیه که منجر به حدود 8 ماه سراسر تنش و بی نظمی شد ، خیلی ها نقش داشتند . تمام افرادی که به نوعی از این اعتراضات رضایتمند بودند و اینکه رسانه های مخالف تمام تلاش خودشان را میکردند که نگذارند یک انتخابات ، مثل بقیه انتخابات ، بعد از اعلام نتیجه تمام شود و جو کشور را ملتهب نگه دارند .

۴- استاد شجریان یک چهره بین المللی نبود ، چهره ی بین المللی یعنی هنرمندی که بخش زیادی از جامعه جهانی نسبت به آن شناخت داشته باشند . خواننده جهانی و بین المللی یعنی مایکل جکسون ، یعنی شکیرا ، یعنی جنیفرلوپز ، یعنی لیدی گاگا و … و حتی خوانندگان عرب بین المللی مثل نانسی عجرم ، مثل راغب علامه ، مثل ام کلثوم و …. و حتی خوانندگان ترک مثل : ابراهیم تالیس ، اِمراه و دهها خواننده دیگر که هر کجای دنیا و در هر کشوری که بروی تعدادی طرفدار و عاشق دارند . نه استاد شجریان ما که اساسا اگر هم در خارج از ایران طرفدار دارد، مختص ایرانیان است .
این موضوع دلالت بر این دارد که با وجود احترامی که باید برای ایشان قائل بود ، اما ایشان نتوانست چهره ی جهانی از موسیقی ایران را معرفی کند و اگر بگوییم این وظیفه ی من و شما بوده ، نه استاد شجریان ، قطعا حواسمان نیست .

۵- ربّنا ی استاد شجریان ، از جمله آوازهایی است که تقریبا اکثر غریب به اتفاق ایرانیان آن را دوست دارند . بسیار دلنشین ، نوستالوژیک و پرخاطره . لکن نباید فراموش کرد که بعد از انقلاب آقای شجریان بر خلاف اکثر هنرمندان آواز و موسیقی ، با همکاری با صدا و سیما و در نبود بخش عمده ای از هنرمندان به این توفیق رسیدند و بالطبع جزو اولین نفراتی بود که امکانات هنری کشور (بعد از انقلاب ) برای او محیا گردید . حالا اینکه چه ماجرایی روی داد تا آقای استاد شجریان ، در بزنگاهی از دوره هنری خود ، دم از محدودیت بزند ، قطعا پس از سپری شدن آن مدت ۲۰ سال بود که هنرمندان و خوانندگان دیگر از طریق شبکه های ماهواره ای و PMC و امثالهم صدای خودشان را به گوش مردم میرساندند و الا تا زمانیکه نسل دهه 60 و 70 برای گوش دادن به موسیقی فقط صدای استاد شجریان و استاد افتخاری و استاد ناظری را در دسترس داشتند، حداقل بخاطر اذهان عمومی اینطور نیست که مرحوم استاد شجریان اعتراضی به محدودیت و اشکالات و قوانین داشته باشند .

در هر صورت ، استاد شجریان بعنوان یک هنرمند ایرانی و موثر در هنر آواز درگذشته است که قطعا برخی واقعا از این بابت ناراحت هستند . به آنها و خانواده ایشان تسلیت میگویم و باید گفت . امیدوارم روح ایشان قرین رحمت قرار گیرد . به تمامی دوستداران استاد شجریان عرض تسلیت دارم ، اما اینکه به عدم برگزاری مراسم اعتراضی صورت بگیرد ، بقدری اشتباه است . چراکه در این دوره ی کرونایی ، دهها هزار خانواده هایی که عزیزان خود را چه به دلیل مبتلا شدن به ویروس کرونا و چه آنانیکه به هر علت دیگری جان خود را از دست دادند ، متاسفانه به دلیل محدویتهایی بهداشتی مرتبط با پاندمی کرونا ، مجبور شدند تا بدون مراسمات مرسوم با عزیزان خود وداع کنند .

 

تحریریه ایصمانیوز

→ خواندن مطلب قبلی

کاندیداهای احتمالی انتخابات 1400

خواندن مطلب بعدی ←

کاهش شدید قیمت سکه و دلار، دو روز پس از انتخابات آمریکا

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *