از زندان «جلبوع» اسرائیل چه می‌دانیم؟

عملیات پیچیده اسرای فلسطینی برای فرار از گاوصندوق آهنی

یک روزنامه لبنانی عملیات فرار اسرای فلسطینی را با توجه به شرایط امنیتی زندان و پیچیدگی‌های فراروی این عملیات شبیه به یک معجزه دانست.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری ایصمانیوز به نقل از روزنامه لبنانی الاخبار، اشاره یک روزنامه‌نگار صهیونیست به از بین رفتن خوشحالی عید سال نوی یهودیان در نتیجه عملیات فرار اسرای فلسطینی از زندان جلبوع می‌تواند نشان‌دهنده عمق فاجعه این عملیات برای اسرائیل باشد، در نتیجه این عملیات عیدی که برای صهیونیست‌ها حرام شد، به کام فلسطینیان بسیار شیرین آمد و آنها با  تیراندازی‌های هوایی و توزیع شیرینی این مناسبت را تبریک گفتند.

الاخبار این عملیات را با توجه به پیچیدگی‌های آن بیشتر شبیه معجزه می‌داند و می‌نویسد: معجزه فلسطینیان باعث شوک و تردید محافل امنیتی و سیاسی اسرائیل شد و جشن و شادی را به ملت فلسطین هدیه داد. تمامی این اتفاقات در نتیجه موفقیت 6 اسیر فلسطینی در آزادسازی خود از پیچیده‌ترین و مستحکم‌ترین زندان امنیتی رژیم صهیونیستی بود.

بر اساس این گزارش، چهار نفر از اسرای فرارکرده، حکم حبس ابد داشتند و  پنج نفر از آنها عضو جنبش جهاد اسلامی شاخه نظامی گردان‌های قدس بودند.

الاخبار به گزارش سایت امنیتی والا در خصوص این عملیات اشاره می‌کند و می‌نویسد که این عملیات از چندین ماه پیش تصمیم‌گیری و اجرا شده بود و اسرا در زمان موعود از طریق شکافی که زیر دستشویی موجود در اتاق خودشان حفر کرده بودند، موفق به خروج از زندان شدند، تونلی که در نهایت آنها را پشت دیوار زندان می‌رساند.

این گزارش در ادامه به استحکام بالای زندان جلبوع اشاره می‌کند که به‌علت همین استحکام آن را گاوصندوق می‌نامیدند. بر اساس این گزارش زندان مذکور در نزدیکی شهر بیسان در  شمال فلسطین اشغالی قرار دارد و به‌زبان عبری نام «کسیفت» بر آن گذاشته شده است که به‌معنی گاوصندوق آهنی و کوچک رمزدار است. این نام‌گذاری برای نشان دادن میزان بالای تدابیر امنیتی و پیچیدگی ساخت این زندان است.

رژیم صهیونیستی این زندان را در جریان انتفاضه الاقصی در سال 2014 افتتاح کرده آن را بر اساس تقسیم‌بندی‌های امنیتی خود به خطرناک‌ترین اسرای فلسطینی اختصاص داد. تمامی افراد محبوس‌شده در این زندان از رهبران مقاومت فلسطین و مجریان عملیات‌های شهادت‌طلبانه هستند که حکم‌های سنگین حبس دریافت کرده‌اند.

اداره امور زندانهای رژیم صهیونیستی ساخت این زندان را به یک شرکت ایرلندی متخصص در این زمینه سپرد تا زندانی بسیار محکم احداث شود. بر اساس اعلام منابع مطلع به الاخبار این زندان متفاوت از سایر زندان‌های اسرائیل است و میزان بتون آرمه به‌کار گرفته‌شده در سطح این زندان دو برابر حجم معمول در سایر زندان‌های اسرائیل است، علاوه بر این‌که زیر این طبقه بتنی نیز یک طبقه فولادی از موادی قرار دارد که در تولید مخزن مستحکم (تانک) مرکاوا از آن استفاده می‌شود.

زندان جلبوع همچنین مجهز به سیستم مراقبت 24ساعته و سگ‌های پلیس و حسگرهای قوی و سامانه‌های نظارتی و دوربین‌های مدرن است و نیروهای امنیتی زندان به‌صورت روزانه اقدام به بازرسی از زندان و اتاق‌های اسرا و تمامی لوازم آنها می‌کنند تا مطمئن شوند هیچ مشکل امنیتی وجود ندارد، علاوه بر اینکه آمارگیری از زندانیان صبح‌ها و شب‌ها انجام می‌شود.

الاخبار فرار از این زندان با استفاده از تونل حفاری‌شده در آن را بنا به چندین عامل یک معجزه برمی‌شمارد؛ نکته اول این‌که حفر زمین یک یا چند اتاق در این زندان بسیار مشکل بوده است و احتمال لو رفتن عملیات در هر لحظه وجود دارد، چرا که قطر بتن استفاده‌شده در زمین بسیار زیاد است و حسگرهایی نیز در آن کار گذاشته شده است. عملیات حفاری احتمالاً زمان طولانی ادامه داشته و با استفاده از ابزارهای ابتدایی صورت گرفته است. پیش از این بعضی از اسرا از قاشق غذاخوری یا میخ یا قطعه‌های کوچک فلزی از قوطی‌های کنسرو یا قطعه‌های کوچک آهنی قاچاق‌شده به داخل زندان برای این کار استفاده می‌کردند.

حفر تونل در داخل زندان اقدامی بسیار پیچیده است. یکی از  بدیهی‌ترین سؤالات موجود این است؛ خاک استخراج‌شده از این حفاری کجا ریخته شود؟ علاوه بر این‌که حفاری باید به‌شکلی صورت گیرد که زندانبانان خاک استخراج‌شده را نبینند.

مخفی نگه‌داشتن صدای حفاری و استفاده از زمان مناسب برای حفاری و شناخت دقیق موقعیت زندان و راههای خروجی آن از دیگر پیچیدگی‌های موجود در این عملیات است.

تمامی این پیچیدگی‌ها در شرایطی است که اسرای فلسطینی برنامه بسیار نامنظمی در زندان دارند و زندانبانان به‌صورت روزانه و ناگهانی عملیات تفتیش و بازرسی تمامی محتویات اتاقها و زمین آنها را انجام می‌دهند و دیوارها و سرویس‌های بهداشتی و تختهای آهنی را مورد بازرسی قرار می‌دهند و در صورت مشاهده موارد مشکوک، به‌صورت دقیق این موارد را بررسی می‌کنند. هدف از این بازرسی‌ها قطع ارتباط اسرا با خارج از طریق تلفن‌های همراه قاچاق‌شده به داخل زندان‌ها یا نامه‌های احتمالی ردو‌بدل‌شده به بیرون زندان است.

بنابر این گزارش سه تن از عواملی که در این عملیات فرار حضور داشتند، توسط سیستم‌های امنیتی اسرائیل «بسیار خطرناک» توصیف شده بودند و احتمال فرار آنها بالا تشخیص داده شده بود. این افراد معمولاً در زندان‌های رژیم اسرائیل شناخته‌شده‌تر هستند و بیشترین تدابیر امنیتی در مورد ترددها و ملاقات‌های آنها صورت می‌گیرد و زندانبانان با خشونت بیشتری با آنها تعامل می‌کنند و سلول‌های آنها را از دیواره‌های اصلی زندان دور می‌کنند.

الاخبار یکی از عوامل موفقیت عملیات تونل آزادی را تجربه ناموفق در فرار از زندان در سال 2014 دانست و تأکید کرد که دشمن صهیونیستی اگرچه تدابیر امنیتی گسترده‌ای را برای تضمین عدم فرار اسرا در دستور کار قرار داده بود اما نتوانست جلوی عملیات اخیر را بگیرد.

عامل دیگر اینکه در زیر طبقه بتنی و فولادی موجود در کف زندان، خاک کشاورزی و نرم فلسطین قرار دارد که حفاری در آن آسان است، علاوه بر این‌که وجود برخی اسرای قدیمی مانند العارضة نیز که تجربه فرار از زندان را داشته است یکی از عوامل اصلی این موفقیت بوده است.

داشتن اطلاعات قوی از موقعیت زندان و شرایط ساختمان آن نیز در این زمینه حائز اهمیت است، در این راستا شخصیتی مثل زکریا الزبیدی که به‌تازگی وارد زندان شده بود و اطلاعاتی به‌روزتر نسبت به جغرافیای اطراف داشت و از شبکه ارتباطات گسترده‌تری در جنین و اردوگاه‌های آن برخوردار بود، می‌توانست مفید باشد.

روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارونوت در همین راستا به بررسی سناریوهای احتمالی اسرا بعد از آزادی پرداخته و نوشته است که امکان دارد آن‌ها به‌سمت جنین بروند، چرا که این منطقه بزرگترین کانون مقاومت ضد اسرائیل در ماه‌های اخیر بوده است و عناصر مسلح مقاومت به‌وفور در آنجا یافت می‌شوند.

این روزنامه صهیونیستی ربایش شهرک‌نشینان و تلاش برای معامله آنان برای آزادی خود یا عبور از مرزهای اردن و رفتن به‌سمت لبنان را از دیگر گزینه‌های احتمالی اسرا می‌داند. این روزنامه صهیونیستی همچنین عزیمت این افراد به‌سمت نوار غزه را نیز بعید نمی‌داند، اما معتقد است که در نتیجه وجود دیوار حائل در مناطق مرزی این تصمیم بعید به‌نظر می‌رسد.

منبع/ایصمانیوز

تحریریه

→ خواندن مطلب قبلی

انجام ۶۰۰۰۰۰ “سقط جنایی” سالیانه در کشور!

خواندن مطلب بعدی ←

قیمت سیمان تیپ 5 نسبت به معاملات هفته قبل 11.7 درصد کاهش یافته است.

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *