اخبار جنگ اوکراین؛ سازمان ملل خواستار دسترسی ایمن برای کمک‌ رسانی فوری به غیرنظامیان شد

به گزارش ایصماینوز شرایط بحرانی حاکم بر غیرنظامیان در شهرهای اوکراین در حالی توجه رسانه‌ها را به خود جلب کرده که مسکو و کی‌یف همچنان یکدیگر را به کارشکنی در ایجاد دالان‌های امن برای عملیات تخلیه و کمک‌رسانی متهم می‌کنند.

ارتش روسیه که کی‌یف را به استفاده از غیرنظامیان به عنوان «سپرانسانی» متهم کرده، بنا به آنچه وعده داده قرار است از ساعت ۷ صبح روز سه‌شنبه به وقت گرینویچ برای ایجاد دالان‌های بشردوستانه و عملی کردن عملیات تخلیه در مناطق مختلف نبرد، آتش‌بس برقرار کند.

این در حالیست که ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌ جمهوری اوکراین در ساعات پایانی شامگاه دوشنبه بار دیگر نیروهای ارتش روسیه را عامل شکست طرح ایجاد دالان‌های انسانی و تخلیه غیرنظامیان از شهرهای بزرگ کشورش خواند.

از سوی دیگر شکست دور سوم مذاکرات میان نمایندگان دو طرف درگیر در مناقشه بارقه‌های امید را برای کند شدن شدت خصومت‌ها و پایان زودرس درگیری‌ها کم‌رنگ‌تر کرده است.

آخرین خبرها و تحولات مرتبط با تهاجم نظامی روسیه به اوکراین در روز سه‌شنبه هشتم مارس ۲۰۲۲ را در این گزارش دنبال کنید.

اوکراین حضور در نشست سه‌جانبهِ ترکیه را تایید کرد

وزیر امور خارجه اوکراین تایید کرد که قرار است روز شنبه در ترکیه با همتاهای روس و ترک خود دیدار و گفتگو کند.
خبر برپایی این نشست که ظاهرا قرار است برای بررسی تحولات مربوط به حمله نظامی به اوکراین برگزار شود ابتدا از سوی  مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه اعلام شده بود.
روسیه نیز پیش‌تر اعلام کرده بود که سرگئی لاوروف حضور در این نشست سه جانبه را که در آنتالیا برگزار خواهد شد، پذیرفته است.
دمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین گفته است که اگر آقای لاوروف برای این نشست آمادگی دارد، وی نیز مهیای مشارکت در هر گفتگویی برای برقراری صلح است.
وزیر امور خارجه ترکیه روز دوشنبه با انتشار توییتی اعلام کرده بود که این نشست  به دنبال ابتکارات رئیس جمهوری کشورش و ادامه تلاش‌های دیپلماتیک قرار است  در حاشیه مجمع دیپلماسی آنتالیا برگزار شود.
دمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین

دومین مرکز هسته‌ای در اوکراین هدف گلوله‌های توپخانه روسیه قرار گرفت

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه اعلام کرد که بر اساس گزارش‌های دریافتی یک مرکز تحقیقات هسته‌ای در خارکیف، دومین شهر بزرگ محاصره شده اوکراین هدف اصابت گلوله‌های توپخانه قرار گرفته است.
خبرگزاری فرانسه با اشاره به گزارش‌هایی که آژانس در این خصوص دریافت کرده یادآور شده که این حادثه عواقب نگران‌کننده‌ای از حیث نشت مواد خطرناک به همراه نداشته است.
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده که این حمله روز یکشنبه روی داده و هیچ نشانه‌ای تاکنون دال بر افزایش سطح تشعشعات در محل حادثه گزارش نشده است.
گفته می‌شود تاسیسات آسیب دیده بخشی از موسسه تحقیقاتی فیزیک و فناوری خارکیف است که در آن مواد رادیواکتیو برای کاربردهای پزشکی و صنعتی تولید می‌شود.

درخواست سازمان ملل برای ایجاد دالان‌های امن جهت کمک‌رسانی به غیرنظامیان 

سازمان ملل متحد از طرف‌های درگیر در جنگ اوکراین خواست مساعدت‌های لازم را برای دسترسی امن به مناطق محاصره شده و تحت سکونت غیرنظامیان انجام دهند تا عملیات کمک‌رسانی در شرایط بهتری صورت گیرد.
مارتین گریفیتس، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه طی سخنانی در شورای امنیت تصریح کرد که برای امدادرسانی و ارائه کمک‌های بشردوستانه درمناطق نبرد باید هر چه سریعتر کریدورهای امن ایجاد شود.
وی در جریان این نشست اضطراری دو ساعته که با تنش‌های زیاد و بویژه با توهین‌های متقابل از سوی نمایندگان روسیه و اوکراین در سازمان ملل متحد همراه بود ضمن تاکید بر لزوم دسترسی امن برای کمک‌رسانی به غیرنظامیان گفت: «غیر نظامیان در مناطقی مانند ماریوپل، خارکیف، ملیتوپل و چند منطقه دیگر، درگیر در نبردها، به شدت به کمک‌های حیاتی از جمله کمک‌ها پزشکی  نیاز دارند.»
گفتنی است که کشورهای فرانسه و مکزیک دوشنبه شب در جریان یک نشست غیرعلنی در سازمان ملل متحد اعلام کردند مهیای ارائه پیش‌نویس قطعنامه‌ای برای درخواست پایان فوری درگیری‌ها و دسترسی ایمن و بدون مانع برای فراهم کردن کمک‌های بشردوستانه در اوکراین هستند.
مارتین گریفیتس، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه

چه سلاح‌هایی در جنگ اوکراین استفاده می‌شوند؟

سلام ضد تانک NLAW در دست سرباز ارتش اوکراین
سلام ضد تانک NLAW در دست سرباز ارتش اوکراین 

حمله سراسری روسیه به اوکراین به سرعت به بزرگترین درگیری نظامی اروپا از زمان جنگ جهانی دوم بدین سو تبدیل شده است. ارتش روسیه با استفاده از مجموعه‌ای از فناوری‌های تسلیحاتی، مناطق وسیعی را در اوکراین با حملات هوایی درهم‌ کوبیده و بمباران‌های موشکی و توپخانه‌ای وسیعی را انجام داده که تلفات زیادی را نیز در پی داشته است.

در نقطه آغازین جنگ، ارتش روسیه به لحاظ قدرت آتش و شمار نیروها از اوکراین سرتر بود. با این حال از زمانی که غرب به طور جدی شروع به ارائه تسلیحات جدید به اوکراینی‌ها کرده وضعیت اندکی متفاوت شده است؛ هرچند تنها زمان مشخص خواهد کرد که این کمک‌های تسلیحاتی چه تفاوتی ایجاد خواهد کرد.

در اینجا نگاهی می‌اندازیم به برخی از مهم‌ترین سلاح‌هایی که تا کنون در این درگیری به کار گرفته‌ شده‌اند.

موشک‌های کروز دوربرد «کالیبر»

ارتش روسیه از موشک های کروز کالیبر برای هدف قرار دادن تأسیسات در اوکراین استفاده کرده است. این موشک‌ها می‌توانند در حملات ضدکشتی، ضدزیردریایی، زمین به زمین و هوا به زمین به کار روند.

کالیبر با سر جنگی ۴۵۰ کیلوگرمی یک سلاح دقیق به حساب می‌آید، اما تأسیسات نظامی اوکراین و ساختمان‌های دولتی که ظاهراً توسط این موشک‌ها در دو شهر کی‌یف و خارکیف هدف قرار گرفته‌اند نزدیک به مناطق مسکونی واقع شده‌اند که این امر منجر به تلفات غیرنظامی شده است.

آسوشیتید پرس
موشک کروز کالیبر می‌تواند از روی عرشه ناو جنگی شلیک شودآسوشیتید پرس

موشک بالستیک اسکندر

ارتش روسیه برای هدف قرار دادن اهداف کلیدی از موشک‌های اسکندر نیز استفاده کرده است که بردی تا ۵۰۰ کیلومتر دارند و کلاهک بسیار قوی‌تری (تا ۷۰۰ کیلوگرم) را حمل می‌کنند.

شماری از این موشک‌های کوتاه‌برد، که می‌توانند ساختمان‌های بزرگ و برخی از تأسیسات مستحکم را نابود کنند، از خاک کشور متحد روسیه یعنی بلاروس شلیک شده‌اند.

راکت و توپخانه

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین ارتش روسیه را به گلوله‌باران بی‌وقفه ساختمان‌های مسکونی، مدارس و بیمارستان‌ها در سراسر کشور متهم کرده‌ است. تصاویر تایید شده توسط خبرگزاری‌ها شمار قابل توجهی از راکت‌های روسی را نشان می‌دهند که به ساختمان‌های مسکونی برخورد کرده‌اند.

این راکت‌ها عمدتا توسط راکت‌اندازهای چندگانه «گراد»، «اسمرک» و «اورگان» پرتاب می‌شوند که با هدف از بین بردن تمرکز نیروها یا تجهیزات نظامی طرف مقابل توسط اتحاد جماهیر شوروی طراحی شده‌اند .استفاده از این راکت‌ها علیه مناطق پرجمعیت تلفات سنگین و خسارات عمده به زیرساخت‌های غیرنظامی را در پی دارد.

آسوشیتد پرس
راکت‌انداز گرادآسوشیتد پرس

ارتش روسیه همچنین دارای طیف گسترده‌ای از واحدهای توپخانه قدرتمند متعلق به عصر شوروی است که به طرز عجیبی به نام گل‌ها نامگذاری شده‌اند؛ مانند توپ خودکششی ۲۰۳ میلی‌متری «گل صد تومانی» و توپ خودکششی ۱۵۲ میلی‌متری «سنبل».

این توپ‌ها می‌توانند ویرانی وسیعی را ایجاد کنند. خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داده است که آسیب‌های گسترده به زیرساخت‌های غیرنظامی و مناطق مسکونی در کیف، خارکف و بسیاری از شهرها و شهرک‌های دیگر در سراسر اوکراین وارد شده است.

میشل باشله، مسئول حقوق بشر سازمان ملل هفته گذشته در سخنانی در شورای حقوق بشر در ژنو گفته است: «بیشتر تلفات غیرنظامیان ناشی از استفاده از توپخانه سنگین، سامانه‌های موشکی چند پرتابی و حملات هوایی در مناطق پرجمعیت بوده است».

بمب‌های خوشه‌ای

مقامات اوکراینی روسیه را به استفاده از مهمات خوشه‌ای متهم کرده‌اند، امری که کرملین آن را رد کرده است. چنین سلاح‌هایی برای هدف قرار دادن سربازان و تجهیزات دشمن در یک منطقه وسیع طراحی شده‌اند و استفاده از آن‌ها در مناطق پرجمعیت به طور اجتناب‌ناپذیری منجر به تلفات گسترده در بین غیرنظامیان می‌شود.

سیلندر بمب‌های خوشه‌ای در هوا باز می‌شوند و مهمات فرعی شامل صدها «بمب کوچک» را آزاد می‌کنند. این بمب‌ها در یک منطقه بزرگ پراکنده شده و به طور همزمان چندین هدف را مورد اصابت قرار می‌دهند. فراتر از ضربه اولیه، بمب‌ها با قابلیت بالای انفجاری مثل مین در زمین می‌مانند و تبدیل به تهدیدی بلندمدت برای کشتن و ناقص کردن افراد حتی با گذشت زمان طولانی پس از جنگ می‌شوند.

موشک‌های ترموباریک

این موشک‌ها را اصطلاحا «ترسناک‌ترین سلاح زرادخانه روسیه» می‌نامند. کلاهک‌های ترموباریک از مهمات معمول پر نمی‌شوند و در واقع درون آن‌ها ترکیبات شیمیایی فشرده با قابلیت انفجاری بالا کار گذاشته می‌شود. این مواد آتش‌زا در لحظه اصابت در هوا پخش می‌شوند و با ترکیب با اکسیژن هوا غباری انفجاری را ایجاد می‌کنند. در این مرحله، جرقه دوم زده می‌شود و در عمل موج انفجار و خلاء با هم ترکیب شده و انفجاری با دمای بالا به وجود می‌آید.

آسوشیتدپرس
سلاح ترموباریکآسوشیتدپرس

به این سلاح کشنده «بمب خلاء» (vacuum bomb) نیز گفته می‌شود چرا که به هنگام عمل کردن، اکسیژن هوای اطراف را می‌مکد تا انفجاری بزرگ ایجاد کند. موج انفجارعظیم ناشی از آن نیز که مافوق صوت است، می‌تواند بسیار ویرانگر باشد.

ترموباریک می‌تواند چندین بلوک ساختمانی شهری را با درجا با یک شلیک به آواری در حال سوختن تبدیل کند. پنتاگون گفته است که پرتابگرهای متحرک روسی برای شلیک موشک‌های ترموباریک را در داخل اوکراین مشاهده کرده است، اما نمی‌تواند استفاده از آن‌ها را تایید کند.

چه چیزی در زرادخانه اوکراین وجود دارد؟

ارتش اوکراین به همان مجموعه‌ای از موشک‌اندازها و توپخانه‌های ساخت شوروی متکی است که ارتش روسیه نیز آن‌ها در اختیار دارد.

اوکراین تسلیحات دقیق دوربرد و پیچیده نظیر موشک‌های بالستیک اسکندر روسیه و یا موشک‌های کروز کالیبر را در اختیار ندارد اما شماری موشک بالستیک کوتاه‌برد توچکا متعلق به عصر شوروی را در زرادخانه خود می‌بیند. این موشک‌ها هرچند کلاهک‌های جنگی قدرتمندی دارند، با این حال در مقایسه با جدیدترین تسلیحات روسی از دقت پایین‌تری برخوردارند.

ویکی‌پدیا
موشک کوتاه‌برد توچکا در رزمایش ارتش اوکراینویکی‌پدیا

اوکراین علاوه بر زرادخانه‌های قدیمی ساخت شوروی، محموله‌های بزرگی از تسلیحات غربی مانند موشک‌های ضد تانک جاولین ساخت آمریکا و موشک‌های ضد هوایی استینگر را دریافت کرده است.

این دو سلاح به دلیل قابلیت فوق‌العاده‌شان می‌توانند در نتیجه جنگ سرنوشت‌ساز شوند و مقامات اوکراینی می‌گویند ارتش این کشور از آن‌ها برای وارد کردن تلفات سنگین به نیروهای متجاوز روسیه استفاده کرده است.

آسوشیتیدپرس
موشک جاولینآسوشیتیدپرس

جاولین که یک موشک هدایت‌شونده ضدتانک محصول ایالات متحده است از طبقه موشک‌هایی محسوب می‌شود که اصطلاحا «شلیک کن و فراموش کن» نامگذاری شد‌ه‌اند. به این معنی که پس از شلیک، خود تا لحظه انفجار روی هدف قفل می‌کند و نیازی به دخالت فرد شلیک‌کننده ندارد.

ارتش اوکراین همچنین در هوا از پهپادهای رزمی بایراکتار ساخت ترکیه استفاده می‌کند. این پهپادها قبل از شروع جنگ توسط ارتش اوکراین خریداری شده بود و شماری از ویدئوهایی که به تازگی از صحنه‌های نبرد منتشر شده‌اند آن‌ها را در حال حمله به کاروان‌های نظامی روسیه نشان می‌دهد.

جنگ اوکراین؛ نگرانی سازمان خواربار ملل متحد از افزایش کم سابقه قیمت مواد غذایی

یک فروشگاه موادغذایی در اوکراین
یک فروشگاه موادغذایی در اوکراین 

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد روز جمعه اعلام کرد که قیمت‌های جهانی مواد غذایی در ماه فوریه به بالاترین سطح خود رسید که عمدتاً ناشی از افزایش قیمت غلات و دانه های روغنی در بحبوحه جنگ اوکراین است.

اوکراین و روسیه از مهم‌ترین تولیدکنندگان غلات و دانه‌های روغنی، خصوصا گندم در جهان هستند.

این سازمان با انتشار بیانیه‌ای تاکید کرد که شاخص قیمت مواد غذایی فائو در ماه فوریه ۳.۹ درصد نسبت به ماه قبل افزایش یافت و به ۱۴۰.۷ واحد در مقابل ۱۳۵.۷ واحد در ماه ژانویه رسید.

این شاخص تغییرات ماهانه قیمت‌های بین‌المللی سبد محصولات غذایی اساسی را دنبال می‌کند. آخرین رکورد افزایش نگران کننده قیمت مواد غذایی به ماه فوریه سال ۲۰۱۱ باز می‌گردد زمانی که قیمت شاخص مواد غذایی در سطح جهانی از ۱۳۷.۶ بالاتر رفته بود.

افزایش کم‌سابقه قیمت مواد غذایی در تابستان آینده

مدیرعامل شرکت «لکلر» یکی از بزرگترین شرکت های توزیع مواد غذایی در فرانسه روز دوشنبه نسبت به «اثرات جنگ اوکراین بر افزایش شدید قیمت غلات و دانه‌های روغنی در تابستان آینده» عمیقا ابراز نگرانی کرد.

وی که با رادیوی دولتی فرانسه گفتگو می کرد گفت که «شهروندان اروپایی که نزدیک به ۱۰ سال تورم محسوسی را تجربه نکرده‌اند بزودی با افزایش شدید و بی سابقه قیمت مواد غذایی در اروپا مواجه خواهند شد.»

دور سوم مذاکرات بین مسکو و کی‌یف با «پیشرفت اندک» و «شکست» پایان یافت

آوارگان جنگ اوکراین
آوارگان جنگ اوکراین 

جنگ در اوکراین در حالی دوازدهمین روز خود را پشت سر می‌گذارد که با پیشرفت تحولات در میدان نبرد و تاکید مسکو بر دستیابی به اهداف تعیین شده، امید‌ها برای یافتن راه‌حل دیپلماتیک این بحران روز به روز کم‌رنگ‌تر می‌شود.

تلاش جامعه بین‌الملل برای ایجاد یک دالان امن جهت خروج غیرنظیامان از مناطق تحت محاصره، بمباران مناطق مسکونی و وخامت وضعیت انسانی، نگرانی‌ها نسبت به ادامه بحران را تشدید کرده است.

هشدار برخی کشورها و نیز نهاد‌های حقوقی نسبت به نقض کنوانسیون‌های بین‌المللی و انجام «جنایات جنگی» درجریان تهاجم نظامی ارتش روسیه به خاک اوکراین به نگرانی‌های موجود افزوده است.

آخرین تحولات و خبر‌های مرتبط با تهاجم نظامی روسیه به خاک اوکراین در روز دوشنبه هفتم مارس ۲۰۲۲ را در این گزارش دنبال کنید.

زلنسکی: نیروهای روسی باعث شکست طرح تخلیه غیرنظامیان شدند

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین دوشنبه شب نیروهای روسی را متهم کرد که باعث شکست طرح تخلیه غیرنظامیان شدند.
رئیس‌جمهوری اوکراین

مسکو در چند شهر اوکراین آتش‌بس موقت اعلام کرد

مسکو اعلام کرد که فردا (سه‌شنبه) آتش‌بس موقت را از ساعت هفت صبح به وقت گرینویچ در چندین شهر اوکراین اجرا می‌کند تا امکان تخلیه غیرنظامیان از طریق گذرگاه‌های بشردوستانه فراهم شود.
طبق بیانیه‌ای که خبرگزاری‌های روس به نقل از وزارت دفاع این کشور منتشر کردند، «فدراسیون روسیه در تاریخ هشت مارس از ساعت ۱۰ صبح به وقت مسکو (هفت صبح به وقت گرینویچ) آتش‌بس را برای تخلیه غیرنظامیان از کی‌یف و همچنین شهرهای سومی، خارکیف، چرنیگوف و ماریوپل اعلام می‌کند. »

نشست اضطراری شورای امنیت؛ «سازمان ملل به گذرگاه‌های امن نیاز دارد»

مارتین گریفیتس، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه روز دوشنبه در شورای امنیت گفت که سازمان ملل به گذرگاه‌های امن برای ارائه کمک‌های بشردوستانه در مناطق درگیری در اوکراین نیاز دارد.
او در نشست اضطراری شورای امنیت که به این موضوع اختصاص داده شده بود، افزود: «غیرنظامیان در مکان‌هایی مانند ماریوپل، خارکیف، ملیتوپل و شهرهای دیگر شدیدا به کمک به ویژه تجهیزات پزشکی نیاز دارند.»
این مقام خاطرنشان کرد که سازمان ملل نیاز فوری به یک سیستم ارتباط دائمی با طرف‌های درگیر و تضمین‌هایی برای اجازه ارسال کمک‌های بشردوستانه دارد.

کاخ سفید: بایدن درباره تحریم نفت و گاز روسیه تصمیمی نگرفته است

جن ساکی، سخنگوی جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا گفت: «در این مرحله رییس جمهور، تصمیمی درباره تحریم احتمالی گاز و نفت روسیه نگرفته است.»
وی با این حال گفت که این موضوع روز دوشنبه در جریان گفت‌وگوی جو بایدن با رهبران آلمان، فرانسه و بریتانیا مطرح شده است. وی افزود: «ما توانایی‌ها و امکانات متفاوتی داریم.»
آلمان به ویژه با هرگونه تحریم گاز روسیه که بسیار به آن وابسته است مخالف است و از سوی دیگر ایالات متحده نیز نفت خام روسیه را وارد می‌کند.

هشدار مسکو درباره احتمال تحریم نفت روسیه: عواقب فاجعه‌بار خواهد داشت

مسکو درباره «عواقب فاجعه‌بار» اعمال تحریم نفت روسیه که از سوی واشنگتن و اتحادیه اروپا به‌عنوان اقدامی بیشتر علیه این کشور مورد بحث قرار گرفت، هشدار داد.
الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه گفت: «کاملا بدیهی است که امتناع از خرید نفت روسیه عواقب فاجعه‌باری برای بازار جهانی خواهد داشت.»
وی افزود: «قیمت‌ها احتمالا غیرقابل پیش بینی است و به بیش از ۳۰۰ دلار برای هر بشکه یا حتی بیشتر خواهد رسید.»

مقام آمریکایی: پوتین نزدیک به ۱۰۰ درصد نیروهای آماده‌باش را در اوکراین مستقر کرده است

یک مقام ارشد دفاعی ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه گفت که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه اکنون نزدیک به ۱۰۰ درصد از بیش از ۱۵۰ هزار نیرویی را که قبل از تهاجم آماده کرده بود، در اوکراین مستقر کرده است.
این مقام که نخواست نامش فاش شود به خبرنگاران گفت: «این بهترین برآورد ما در حال حاضر است.»
دوازده روز پس از آغاز تهاجم به اوکراین، نیروهای روسیه اغلب در شمال کی‌یف متوقف شده‌اند و هنوز آسمان اوکراین را در کنترل خود ندارند و به‌طور فزاینده بر حملات موشکی و توپخانه‌ای تکیه می‌کنند.
این مقام گفت که روسیه بیش از ۶۲۵ موشک به سمت اهداف اوکراینی‌ها شلیک کرده است.
این مقام گفت پنتاگون در آخر هفته دستور داد ۵۰۰ نیروی دیگر به اروپا اعزام شوند که تعداد کل نیروهای آمریکایی در آنجا را به حدود ۱۰۰ هزار نفر می‌رساند. ایالات متحده آمریکا به دنبال محافظت در برابر سرایت جنگ به کشورهای ناتو است.
3/7/2022 10:47 PM

دور سوم مذاکرات بین مسکو و کی‌یف با «پیشرفت اندک» و «شکست» پایان یافت

یکی از مشاوران رئیس جمهوری اوکراین می‌گوید که در دور سوم مذاکرات با روسیه، پیشرفت اندکی برای ایجاد کریدورهای امن حاصل شده تا غیرنظامیان بتوانند از برخی شهرهای محاصره شده اوکراین فرار کنند.
میخائیلو پودولیاک، مشاور رئیس جمهوری اوکراین بدون ارائه توضیح بیشتر گفت که تغییرات مثبت کوچکی درباره تدارک کریدورهای بشردوستان وجود دارد.
وی در عین حال افزود که رایزنی‌ها درباره راه‌های مذاکره برای پایان دادن به خصومت‌ها ادامه خواهد یافت.
تلاش‌ها برای ایجاد گذرگاه‌های ایمن برای غیرنظامیان در آخر هفته در میان ادامه بمباران از میان رفت. اما وزارت دفاع روسیه روز دوشنبه از اقدام جدیدی خبر داد و گفت که غیرنظامیان اجازه دارند کی‌یف، ماریوپل، خارکیف و سومی را ترک کنند.
ولادیمیر مدینسکی، مذاکره‌کننده ارشد روسیه گفت که انتظار دارد که کریدورهای بشردوستانه در اوکراین از روز سه‌شنبه فعال شوند. او گفت که هیچ پیشرفتی در زمینه حل و فصل سیاسی حاصل نشده است اما ابراز امیدواری کرد که دور بعدی بتواند پربارتر باشد.
مدینسکی گفت: «انتظارات ما از مذاکرات شکست خورده است اما امیدواریم دفعه بعد بتوانیم گام مهمتری به جلو برداریم. گفت‌وگوها ادامه خواهد داشت.»
تصاویر آرشیوی از مذاکرات دور قبل

اتحادیه اروپا: درخواست‌های اوکراین، گرجستان و مولداوی برای پیوستن به این اتحادیه بررسی می‌شود

سفرای اتحادیه اروپا روز دوشنبه موافقت کردند که درخواست‌های اوکراین، گرجستان و مولداوی برای پیوستن به این اتحادیه را بررسی و روند طولانی الحاق را آغاز کنند.
فرانسه به‌عنوان رئیس دوره‌ای شورای اتحادیه اروپا اعلام کرد که ۲۷ نماینده دائم کشورهای اروپایی موافقت کردند که از کمیسیون اروپا دعوت کنند تا نظر خود را در مورد هر یک از درخواست‌های اوکراین، گرجستان و مولداوی برای عضویت در این اتحادیه ارائه کند.
اگر موافقت اولیه صورت گیرد، فرایندی آغاز می‌شود که ممکن است سال‌ها طول بکشد تا سه کشور شوروی سابق به‌عنوان کشورهای نامزد پیوستن به اتحادیه اروپا در نظر گرفته شوند.
طبق قوانین اتحادیه اروپا، کشورهایی که مایل به عضویت در این بلوک هستند باید «معیارهای الحاق» را رعایت کنند که شامل اصلاحات پیچیده اجتماعی، حقوقی و سیاسی است.  «ظرفیت اتحادیه اروپا برای جذب اعضای جدید» نیز بخشی از ملاحظات اجازه دادن به کشورهای جدید برای پیوستن به این بلوک است.
در همین حال، شارل میشل رئیس شورای اتحادیه اروپا امروز در توییتی گفت که پیشنهاد عضویت اوکراین در روزهای آینده مورد بحث قرار خواهد گرفت.

3/7/2022 09:25 PM

۱۰ میلیارد دلار خسارت به زیرساخت‌های اوکراین

الکساندر کوبراکوف، وزیر زیرساخت اوکراین گفت که از زمان حمله روسیه به این کشور حدود ۱۰ میلیارد دلار به زیرساخت‌ها خسارت وارد شده است.
3/7/2022 08:31 PM

کرملین شروط خود برای توقف جنگ در اوکراین را اعلام کرد

سخنگوی کرملین گفت که روسیه به اوکراین اعلام کرده، آماده است در صورت تحقق فهرستی از شروط، عملیات نظامی خود را بلافاصله متوقف کند.
دمیتری پسکوف گفت که مسکو خواستار توقف عملیات نظامی اوکراین، تغییر قانون اساسی‌اش به‌منظور حفظ بی‌طرفی، به رسمیت شناختن کریمه به عنوان بخشی از سرزمین روسیه و به رسمیت شناختن جمهوری‌های جدایی طلب دونتسک و لوهانسک به‌عنوان کشورهای مستقل است.
طبق گزارش رویترز این صریح‌ترین بیانیه روسیه تاکنون از شروطی است که می‌خواهد بر اوکراین تحمیل کند تا آنچه را که «عملیات ویژه نظامی» خود می‌نامند متوقف کند.
پسکوف در یک گفت‌وگوی تلفنی به رویترز گفت که اوکراین از این شروط آگاه است و به آن‌ها گفته شده است.
اوکراین به این شروط تاکنون واکنشی نشان نداده است.
سخنگوی کرملین تاکید کرد که روسیه به‌دنبال ادعای ارضی بیشتر درباره اوکراین نیست.

منبع/ یورونیوز

تحریریه

→ خواندن مطلب قبلی

باقری امشب راهی تهران می‌شود

خواندن مطلب بعدی ←

قطع دسترسی به سوئیفت؛ چرا آمریکا و اروپا توانستند ایران را تحریم کنند ولی روسیه را نه؟

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *