آیا آمریکا ۲۰ هزار نظامی خود را از عربستان خارج می کند؟

به گرزارش ایصمانیوز با گذشت حدود یک ماه از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، خبر رسیده که واشنگتن به دنبال خارج کردن هزاران نظامی خود از عربستان می باشد، البته هنوز خبری از بسته شدن پایگاه های آمریکایی در این کشور منتشر نشده است.

رسانه‌های آمریکا اخیرا اعلام کرده اند که دولت “جو بایدن” رئیس جمهوری این کشور، مقدمات خروج نیروهای خود را از عربستان سعودی آغاز کرده است.

روزنامه آمریکایی “وال استریت جورنال” با انتشار گزارشی تأکید کرد که نگرانی واشنگتن در قبال حملات موشکی و پهپادی نیروهای یمنی به سازه‌ها و اهداف نظامی در عمق خاک عربستان سعودی، رو به افزایش است، از این رو واشنگتن قصد دارد برای در امان ماندن نیروهایش آنها را از عربستان (و عملا از جنگ یمن) خارج کند.

این روزنامه با اشاره به اینکه آمریکا به سبب این حملات، نگران جان نیروهای خود در عربستان است، اعلام کرد که آمریکا خروج نیروهای خود را که در دوران “دونالد ترامپ” رئیس جمهوری پیشین (و جنگ طلب) این کشور به عربستان فرستاده بود، آغاز کرده است.

بنا بر اخبار دریافتی و آمارهای موجود، حدود ۲۰ هزار نظامی آمریکایی در رده های مختلف در عربستان حضور دارند که بر اساس راهبرد جدید بایدن، این نیروها باید از این کشور خارج شوند.

پایگاه خبری «البوابه الاخباریه الیمنیه» نیز در این زمینه گزارش داد، آن چیزی که احتمال خروج نیروهای آمریکایی از عربستان را تقویت می‌کند، اعلام برچیده شدن سامانه‌های ضد موشکی “پاتریوت” و “تاد” آمریکا از عربستان است؛ افزون بر این باید به تحرکات سیاسی و دیپلماتیک واشنگتن در کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس نیز نظر داشت.

در همین راستا خبرگزاری «آسوشیتدپرس» نیز دیروز (شنبه) اعلام کرد که با وجود ادامه حملات هوایی و موشکی  «جنبش انصارالله یمن» به (مراکز نظامی و اقتصادی) عربستان، آمریکا بخش زیادی از سامانه دفاع موشکی خود را در هفته های اخیر از این کشور خارج کرده است.

موضوع بعدی لغو سفر وزیر دفاع آمریکا به عربستان می باشد که قرار بود در ۱۸ شهریور انجام شود. “لوید آستین” چند روز پیش سفر دوره ای به چهار کشور حوزه خلیج فارس یعنی قطر، بحرین،  کویت و عربستان را آغاز کرد، ولی وی به رقم سفر به دوحه، کویت و منامه از سفر به ریاض امتناع کرد، اقدامی که به اعتقاد کارشناسان مسایل منطقه به دلیل روبه رو نشدن با مقامات سعودی برای پاسخگویی درخصوص خروج نیروهای آمریکایی و سامانه های پدافند هوایی از عربستان صورت گرفت.

“جان کربی” سخنگوی پنتاگون نیز در گفت وگو با آسوشیتدپرس و در پاسخ خبرنگار آن، “جابجایی (خروج) سامانه پدافند هوایی آمریکا از عربستان” را تایید کرد، اما گفت که ایالات متحده تعهد “گسترده و عمیقی” به متحدان خود در خاورمیانه دارد.

وی افزود: وزارت دفاع آمریکا همچنان در حمایت از “منافع ایالات متحده” و مشارکت‌های منطقه‌ای خود، به حفظ ده‌ها هزار نیرو و موقعیت نیرومند در خاورمیانه می‌پردازد که نمایانگر برخی از پیشرفته‌ترین نیروهای هوایی و دریایی ما هستند، اما در عین حال کربی توضیحی درباره منافع آمریکا با توجه به هزاران کیلومتر فاصله میان غرب آسیا و آمریکا نداد!.

از سال ۱۹۹۰ عربستان بیشترین نیروهای آمریکایی در منطقه خلیج فارس را در خود جا داده است. در این کشور امکانات نظامی مختلفی متعلق به نیروهای آمریکا در مناطق «دمام، هفوف، خبر، تبوک، ینبع»، پایگاه «ملک عبدالعزیز» در ظهران، پایگاه دریایی «ملک فهد» در جده، پایگاه هوایی «ملک خالد» در ابها، پایگاه نظامی ریاض و پایگاه نظامی «الطائف» مستقر هستند. پایگاه هوایی «الأمیر سلطان» در جنوب ریاض، مهمترین پایگاه نیروهای نظامی آمریکا در عربستان است که در آن بیش از ۵ هزار نظامی آمریکایی حضور دارند.

در حالی که آمریکا در سه دهه گذشته حمایت های گسترده و بی شماری از جمله نظامی از سران کشورهای عربی به ویژه عربستان انجام داده، “عبدالخالق عبدالله” مشاور سابق ولیعهد ابوظبی چند روز پیش تأکید کرد که واشنگتن دیگر حاضر نیست به نیابت از کشورهای عربی، وارد جنگ شود، از همین رو آمریکا دیگر قصد ندارد از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس حمایت کند.

در عین حال “ترکی الفیصل” رئیس پیشین دستگاه اطلاعاتی عربستان روز پنجشنبه در گفت وگو با شبکه آمریکایی “سی ان ان” از آمریکا درخواست کرد که واشنگتن سامانه‌های موشکی پاتریوت را از کشورش خارج نکند.

مجری شبکه آمریکایی «سی‌اِن‌بی‌سی» در مصاحبه با این شاهزاده سعودی پرسید، خواست عربستان سعودی از آمریکا با توجه به تحولات افغانستان چیست؟

الفیصل در پاسخ خود مدعی شد، «معتقدم که باید درخصوص تعهد آمریکا تضمینی مجدد دریافت کنیم. برای مثال در برهه‌ای که عربستان سعودی قربانی! حملات موشکی و پهپادی نه فقط از سوی یمن، بلکه از سوی ایران است، موشک‌های پاتریوت را از عربستان خارج نکند».

وی افزود که «خارج کردن سامانه پدافند هوایی پاتریوت نشان‌گر نیت اعلام شده از سوی آمریکا درخصوص کمک به عربستان در دفاع از خود علیه دشمنان خارجی!» نخواهد بود.

الفیصل در ادامه ابراز امیدواری کرد که آمریکا درخصوص تعهداتی که در قبال عربستان دارد، تضمین داده و برای کمک به این کشور «هر چیزی که لازم است، مستقر کند».

وی متذکر شد، سعودی‌ها ترجیح می‌دهند از سوی آمریکایی‌ها کمک دریافت کنند، اما «پشتیبانی‌های دیگری» را نیز دنبال کرده تا بتوانند دفاع هوایی خود را در برابر آنچه حملات یمن و ایران خواند، تقویت کنند.

این مقام سابق سعودی که از خروج نیروهای آمریکا از افغانستان ناراحت بود، این ناراحتی را به خروج نظامیان آمریکایی و سامانه های پاتریوت از عربستان تعمیم داد و گفت، «با توجه خروج بی‌نظم و سراسیمه آمریکایی‌ها از افغانستان و بحران کنونی در کابل، آمریکا باید به‌طور جدی حمایت خود از کشورهای منطقه را نشان دهد».

وی ادامه داد: «به غیر از عربستان، دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز “به‌طور برابری آسیب‌پذیر هستند” و آمریکا باید درخصوص قابل اتکا بودنش تضمین بدهد، اما نمی‌دانم آیا دولت بایدن از پس آن بر می‌آید یا خیر؟».

تارنمای “اینسایدر مانکی” اخیرا طی گزارشی به هزینه های نظامی کشورهای جهان در سال گذشته میلادی ( سال ۲۰۲۰ ) پرداخته و عنوان کرده که هزینه های نظامی جهانی در این سال حدود یک هزار ۹۸۱  میلیارد دلار بوده که از سال ۱۹۸۸ بالاترین میزان است. ۸۱ درصد از این هزینه توسط ۱۵ کشوری که بالاترین میزان هزینه را داشته اند، صرف شده است و ۶۲ درصد این رقم به پنج کشور آمریکا، چین، هند، روسیه و انگلیس اختصاص دارد.

آمریکا در این رده بندی در مکان اول هزینه های نظامی با رقم ۷۷۸ میلیارد دلار قرار دارد. آمریکا سه برابر چین و بیش از ۱۰ برابر هند هزینه های نظامی داشته است. این هزینه های آمریکا حدود ۳۹ درصد کل هزینه های نظامی در جهان محسوب می شود. بودجه نظامی آمریکا از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۹ کاهش ۱۰ درصدی داشت، اما از سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۰ حدود ۴.۴ رشد کرد.

اقدامات نظامی آمریکا در چهار دهه گذشته در غرب آسیا به ویژه در کشورهای ایران، لبنان، سوریه، افغانستان، یمن و عراق نتیجه ای جز کشتار مسلمانان و ویرانی این کشورها نداشته که همگی در راستای تامین امنیت رژیم صهیونیستی و بهره مندی از منابع طبیعی این کشورها به غیر از ایران بوده است.

جو بایدن رییس جمهوری آمریکا در دوران تبلیغات انتخاباتی خود اعلام کرده بود که قصد خروج نیروهای آمریکایی از منطقه غرب آسیا را دارد که با خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان پس از ۲۰ سال تجاوز و غارت، قسمتی از این مساله انجام شد، ولی هنوز بخش اعظمی از این نیروها از منطقه خارج نشده و احتمال خروج نظامیان متجاوز آمریکایی از دو کشور سوریه و عراق کم می باشد، هر چند بعید نیست، اما مساله مهم در این بین خروج سراسیمه و احتمالی نیروهای آمریکایی از عربستان همچون افغانستان می باشد که در صورت انجام، شوک سنگینی به آل سعود وارد خواهد کرد، اقدامی که هنوز آغاز نشده، ولی خواب و خوراک را از مقامات سعودی گرفته، چراکه مقامات ریاض به پشتوانه آمریکا و کشورهایی همچون امارات به یمن حمله و این کشور را طی بیش از شش سال ویران کرده اند.

مطمئنا خروج نیروهای آمریکایی از منطقه غرب آسیا که بایدن هم به بی ثمر بودن حضور این نیروها در منطقه تاکید کرده، هم به نفع آمریکا و هم به نفع کشورهای منطقه می باشد، چرا که آمریکا نه سرمایه مادی اش را نابود می کند و نه نظامیانش کشته می شوند و در عین حال مسلمانان نیز توسط آمریکایی ها کشته نخواهند شد و ویرانی کشورهای اسلامی نیز متوقف خواهد شد.

نکته بعدی این که خروج نیروهای آمریکایی از عربستان که عملا پشتوانه نظامیان سعودی در حمله به مردم بی دفاع یمن می باشند، موجب خواهد شد که جنگ بی ثمر یمن نیز زودتر پایان یابد و آل سعود دست از کشتار و محاصره یمنی ها بر دارند و بگذارند مردم این کشور خود سرنوشتشان را تعیین کنند.

منبع/خبرایرنا

تحریریه

→ خواندن مطلب قبلی

پروژه نورپردازی برج میلاد توسط زبده‌ترین طراح ایرانی کلید خورد/برج میلاد را کامل بشناسید!

خواندن مطلب بعدی ←

نحوه استخدام در غول‌های معدنی کرمان و دستور آقای استاندار

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *